تاریخ :۳ مهر ۱۴۰۲
فرق بین گیاهان روزکوتاه، روزبلند و بی تفاوت چیست؟

فرق بین گیاهان روزکوتاه، روزبلند و بی تفاوت چیست؟

 • طبقه بندی گیاهان زراعی  بر اساس عکس العمل به طول روز :

   

  ۱- گیاهان روز بلند:

  گیاهان روز بلند فقط وقتی بیش از ۱۲ ساعت نور دریافت می کنند، شکوفا می شوند. بسیاری از گل های شکوفه خورده و سبزیجات باغی ما در تابستان از گیاهان روز بلند هستند. مانند گل مینا، کوکنار کالیفرنیا (خشخاش کالیفرنیا)، کاهو، اسفناج و سیب زمینی.

  ۲- گیاهان روز کوتاه:

  گیاهان روز کوتاه فقط زمانی گل می دهند که طول روز کمتر از ۱۲ ساعت باشد. بسیاری از گیاهان گلدار بهار و پاییز گیاهانی کوتاه روز هستند،. از جمله گل های داوودی، بنت قنسول و کاکتوس کریسمس. اگر اینها بیش از ۱۲ ساعت در روز در معرض نور قرار بگیرند، تشکیل شکوفه ایجاد نمی شود.

  فرق بین گیاهان روزکوتاه، روزبلند و بی تفاوت چیست؟

  ۳- گیاهان بی تفاوت نسبت به طول روز:

  گیاه خنثی روز گیاهی است که بدون توجه به مقدار نوری که در روز دریافت می کند، گل می دهد. ذرت و برنج نمونه هایی از گیاهان خنثی در روز هستند که شکوفا می شوند، چه روز طولانی باشد چه کوتاه. امروزه گیاهان بی تفاوت به طول روز با استفاده از ارقام اصلاح شده روانه بازار شده است و هرچه یک رقم دیررس تر باشد نسبت به طول روز حساسیت بیشتری را دارد. در بین گیاهان زراعی، سویا از همه دیررس تر است. در میان عوامل موثر در طول رشد گیاه، حرارت بیشترین میزان نقش در رسیدگی را دارد و در واقع حرارت تعیین کننده زمان گلدهی در گیاهان است.

  هرچه گیاه به طول روز بی تفاوت باشد، نقش عوامل دیگر در تعیین زمان گلدهی بیشتر است و این اصل روز کوتاه و روز بلند در تعیین زمان رسیدگی گیاه به این معنا است که دوره ی رشد زایشی گیاه روز کوتاه در روز های کوتاه است و همین طور گیاهان روز بلند دوره رشد زایشی آنها در روزهای بلند است.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

   

  منبع: سایت دانشگاه ایالتی اورگن 

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.