تاریخ :۲۰ خرداد ۱۴۰۲
شته-مومی-سیب

شته مومی سیب + مبارزه شیمیایی و کنترل بیولوژیکی با آن

 • شته مومی سیب + مبارزه شیمیایی و کنترل بیولوژیکی با آن

  شته مومی سیب (Eriosoma lanigerum)

  شته مومی سیب + مبارزه شیمیایی و کنترل بیولوژیکی با آن: شته‌های سیب پشمی بالغ قرمز متمایل به ارغوانی هستند و کاملاً با موم سفید ضخیم و پشمی پوشیده شده‌اند. این شته‌ها به صورت بالغ روی ریشه و قسمت‌های هوایی درختان سیب زمستان گذرانی می‌کنند. در زمستان‌های سخت، کلنی‌های بالای زمین ممکن است کشته شوند. در بهار و اوایل تابستان، پوره‌ها به سمت بالا و پایین درخت حرکت می‌کنند تا مکان جدیدی برای سکونت پیدا کنند و کلنی‌های جدیدی تولید کنند. مکان‌های ترجیحی تغذیه، محورهای برگ روی شاخه‌های جدید هستند.

  شته مومی سیب + مبارزه شیمیایی و کنترل بیولوژیکی با آن

  شته مومی سیب + مبارزه شیمیایی و کنترل بیولوژیکی با آن

  پیشاهنگی شته مومی سیب

  درختان را در طول فصل رشد از نظر کلونی‌های سفید و مومی شته سیب مشخص بررسی کنید. کلنی‌های هوایی عمدتاً در نواحی ناهموار پوست و در زخم‌های ناشی از هرس یافت می‌شوند.

  خسارت آفت

  شته مومی سیب از ریشه ها، تنه، اندام‌ها و شاخساره‌ها تغذیه می‌کنند و در محل هجوم گال تولید می‌کنند. هجوم شدید به ریشه‌ها یا قسمت‌های بالای زمینی درخت می‌تواند رشد را متوقف کند و حتی درختان جوان را از بین ببرد.

  شته مومی سیب + مبارزه شیمیایی و کنترل بیولوژیکی با آن

  روش های مبارزه با شته مومی سیب

  کنترل بیولوژیکی

  بال توری ها، کفشدوزک و لارو مگس‌های شکارگر شته و همچنین زنبور انگلی Aphelinus mali شکارچیان شته مومی سیب هستند. شکارچیان به جز ترشحات مومی باقی مانده از شته ها، همه چیز را مصرف می‌کنند.

  کنترل زراعی شته مومی سیب

  اگر کلنی‌های شته مومی سیب روی درختان یافت شوند، می‌توان آن‌ها را به صورت فیزیکی حذف کرد. بسیاری از پایه‌های مالینگ و مالینگ مرتون مقاوم هستند.

  کنترل شیمیایی: استفاده خانگی

  بهار و تابستان

  • کارباریل: برای زنبورها بسیار سمی است.
  • ایمیداکلوپرید: در روش تیمار خاک ممکن است فعالیت باقیمانده در گیاهان چوبی به مدت ۱۲ ماه یا بیشتر داشته باشند. اگر هدف مدیریت کوتاه مدت است، رویکردهای دیگری را در نظر بگیرید. ایمیداکلوپرید برای زنبورها بسیار سمی است.
  • صابون حشره کش
  • مالاتیون: برای زنبورها بسیار سمی است.
  • پیرترین: برای زنبورها بسیار سمی است.
  • زتا سیپرمترین: برای زنبورها بسیار سمی است.

   

  کنترل شیمیایی: استفاده تجاری

  بهار و تابستان

  ۱- دیازینون (Diazinon 50W)

  دیازینون جزء سموم فسفره و یک حشره کش و کنه کشی غیر سیستمیک و نسبتاً فرار است و برای از بین بردن مگس و کنه به مقدار زیاد استفاده می‌شود. این حشره کش با داشتن قابلیت نفوذ در لایه‌های واکسی بافت‌های گیاهی در کنترل آفاتی که در داخل نسوج گیاهی (مینوزها و ساقه خوارها) زندگی می‌کنند را می‌توان با موفقیت بکار برد. دیازینون یکی از پر مصرف‌ترین سموم ارگانوفسفره بوده که با کنترل طیف وسیعی از آفات جونده و مکنده در باغات و مزارع نقش مهمی در کنترل شیمیایی آفات دارد.

  دیازینون با نحوه اثر تنفسی، تماسی و گوارشی طیف وسیعی از آفات جونده و مکنده، همچنین شته مومی سیب را کنترل می‌کند. دیازینون علاوه بر خاصیت تماسی، دارای خاصیت نفوذی (عبور از برگ) نیز می‌باشد ولی داخل بافت گیاهان حرکت نمی‌کند. دیازینون با دارا بودن اثر ضربه‌ای، دارای دوام طولانی می‌باشد.

  میزان مصرف:  ۴ پوند (lb) از حشره کش در هکتار زمین در حداکثر ۱۰۰ گالن آب در هر کاربرد. بیش از یک بار به عنوان اسپری در یک فصل استفاده نکنید.

  ۲- فلونیکامید (Beleaf 50 SG)

  فلونیکامید یک حشره کش سیستمیک قوی از گروه پیریدین کاربوکسامید است. فلونیکامید پس از ورود به بدن شته مومی سیب با تاثیر بر روی کانال کلسیم عضلات اندام‌های دهانی حشرات حساس را فلج کرده و حشره را از تغذیه باز می‌دارد. حشره کش فلونیکامید جهت کنترل حشرات مکنده مانند شته ها، سفید بالک‌ها، زنجرک‌ها، تریپس‌ها، سن لیگوس و شپشک‌های نرم تن استفاده می‌شود.

  میزان مصرف: ۲-۲٫۸ اونس از حشره کش در هکتار زمین در حداکثر ۱۰۰ گالن آب در هر کاربرد. بیش از سه بار در هر فصل اعمال نکنید.

  ۳- حشره کش سیوانتو (Sivanto)

  سیوانتو حشره کشی سیستمیک، ۲ طرفه و تماسی، گوارشی است. حاوی ۲۰۰ گرم در لیتر ماده موثره فلوپیرادیفورون از گروه شیمیایی جدید بوتنولید می‌باشد. ماده موثره سیوانتو باعث ایجاد اختلال در سیستم اعصاب مرکزی شته مومی سیب شده و باعث مرگ آفات می‌گردد. حشره کش سیوانتو پس از سمپاشی جذب شاخه  و بر گ‌ها می‌گردد و در آوندهای چوب و آبکش حرکت می‌کند و به دلیل خاصیت عبور از برگ، حشراتی را که از قسمت زیرین برگ‌ها تغذیه می‌کنند را نیز از بین می‌برد. سیوانتو تمام مراحل زندگی آفات مکنده (بالغ و پوره) را به خوبی کنترل می‌نماید. پوشش مناسب شاخ و برگ درختان در زمان سمپاشی الزامی است.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  میزان مصرف: ۶-۷ اونس مایع حشره کش در هکتار زمین در حداکثر ۱۰۰ گالن آب در هر کاربرد.

  شته مومی سیب - حشره کش سیوانتو (Sivanto)

  شته مومی سیب – حشره کش سیوانتو (Sivanto)

  ۴- ایمیداکلوپرید (Admire Pro و Generics)

  ایمیداکلوپرید یک حشره کش سیستمیک با اثر تماسی گوارشی است که علیه آفات مهم نباتی به ویژه حشرات مکنده استفاده می‌شود. از گروه ایمیدازول است که با نحوه اثر تماسی و گوارشی طیف وسیعی از آفات نظیر شته ها از جمله شته مومی سیب، مگس‌های سفید و زنجرک ها، روی برخی از آفات جونده مانند سوسک ها، لارو پروانه ها، حشرات خاکزی، موریانه‌ها و نیز آفات بهداشتی به ویژه کک‌ها را کنترل می‌کند. ماده موثر آن توسط بافت‌های برگ، ساقه و ریشه جذب و با قرار گرفتن در جریان شیره نباتی به تمام قسمت‌های گیاه منتقل می‌شود و آفاتی را که در قسمت‌های مختلف وجود دارند، نابود می‌سازد.

  دوام اثر طولانی یکی دیگر از مشخصات این حشره کش است. مصرف ایمیداکلوپرید به ویژه به صورت گرانول در خاک، به راحتی می‌تواند ریشه و برگ‌ها را برای چندین هفته از حمله آفات (تا زمان سپری شدن مراحل حساس رشد گیاه) مصون نگه دارد. این حشره کش از قابلیت انعطاف مصرف خوبی برخوردار است و از طریق خاک (فرمولاسیون گرانول)، ضدعفونی بذر، محلول‌پاشی شاخ و برگ، تزریق به ساقه، انحلال در آب آبیاری (خاک پای درختان)، مالیدن به وسیله قلم مو روی ساقه (بدون آب) قابل مصرف می‌باشد. همچنین جذب و انتقال سیستمیک این آفت‌کش از طریق ریشه به خوبی صورت می‌گیرد.

  میزان مصرف: ۷.۱۰٫۵ اونس. قبل از شکوفه دادن یا زمانی که زنبورها به طور فعال در حال جستجوی غذا هستند استفاده نکنید. بیش از ۱۰٫۵ اونس محصول در هکتار زمین در هر فصل رشد استفاده نکنید.

  ۵- حشره کش تیامتوکسام (Actara WDG)

  تیامتوکسام یک حشره کش غیر اختصاصی با اثرات سیستمیک و گوارشی است که برای مقابله با آفات مختلف محصولات کشاورزی مانند جالیز، سبزیجات، برنج و میوه‌ها استفاده می‌شود. این سم با تاثیر بر روی سیستم عصبی آفات آن‌ها را از بین می‌برد. به حفاظت از محصولات مزرعه کمک می‌کند. این سم علاوه بر رفع آفات برای تقویت گیاهان جهت رشد در شرایط سخت مفید است. از این آفت کش برای مقابله با شته مومی سیب، ویروس چغندرقند و ذرت و سیب زمینی و برای ضدعفونی بذرها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  میزان مصرف: ۴٫۵ تا ۵٫۵ اونس حشره کش در هکتار زمین در حداکثر ۱۰۰ گالن آب در هر کاربرد. از ۱۶٫۵ اونس حشره کش در هکتار زمین در هر فصل تجاوز نکنید.

  ۶- حشره کش سولفوکسافلور (گرانول قابل پخش در آب) (۵۰ گرم در هر ۱ کیلوگرم)

  سولفوکسافلور با نام ایزوکلاست یک حشره کش سیستمیک است که به عنوان حشره نوروتوکسین عمل می‌کند و عضوی از یک گروه مواد شیمیایی است. سولفوکسافلور بر روی سیستم عصبی مرکزی حشرات از جمله شته مومی سیب عمل می‌کند.

  میزان مصرف: ۰٫۷۵ تا ۱٫۵ اونس حشره کش در هکتار زمین در حداکثر ۱۰۰ گالن آب در هر کاربرد. برچسب مکمل را ببینید. حداکثر ۴ بار در هر فصل.

  منبع: www.pnwhandbooks.org

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.