تاریخ :۱۹ خرداد ۱۴۰۲
معرفی 10 غذای سرطان زا

معرفی ۱۰ غذای سرطان زا

 • مواد غذایی سرطان زا 

  در این مقاله به ۱۰ مورد از ناسالم ترین غذاهای سرطان ­زا اشاره می­ شود که هرگز نباید آنها را دوباره بخورید:

  ۱- ارگانیسم­ های اصلاح شده ژنتیکی (GMOs)

  ارگانیسم­ های اصلاح شده ژنتیکی (GMOs)

  ناگفته نماند که ارگانیسم­ های اصلاح شده ژنتیکی در هیچ یک از رژیم ­های عاری از سرطان جایگاه قانونی ندارند، بخصوص که اکنون نشان داده شده است ارگانیسم ­های اصلاح شده ژنتیکی و هم مواد شیمیایی باعث رشد سریع تومور می ­شوند. ارگانیسم­ های اصلاح شده ژنتیکی در همه جا از جمله در بیشتر مشتقات غذایی تهیه شده از ذرت معمولی، سویا و کلزا وجود دارد. با این حال شما می­توانید با چسبیدن به غذاهای ارگانیک معتبر، غیر GMO تأییدشده و غذاهای محلی که به طور طبیعی و بدون فناوری بیولوژیکی تولید می­ شوند، از آنها اجتناب کنید.

  ۲- گوشت ­های فرآوری شده

  گوشت ­های فرآوری شده

  بیشتر فرآورده­ های گوشتی فرآوری شده، از جمله گوشت پخته و آماده مانند کالباس و ژامبون، بیکن، سوسیس و هات داگ حاوی مواد نگهدارنده شیمیایی هستند که باعث می ­شود که آنها تازه و جذاب به نظر برسند، اما این هم می­ تواند باعث سرطان شود. نیتریت سدیم و نیترات سدیم به طور قابل توجهی خطر ابتلا به روده بزرگ و سایر اشکال سرطان را افزایش می دهند. بنابراین حتماً فقط محصولات گوشتی را که بدون نیترات تهیه شده اند و ترجیحاً از منابع چمن تغذیه شده اند، را انتخاب کنید

  ۳- پاپ کورن مایکروویو

  پاپ کورن مایکروویو

  تهیه پاپ کورن­ های مایکروویو ممکن است راحت باشد، اما پاکت ­های کاغذی حاوی پاپ کورن مایکروویو که با مواد شیمیایی پوشانیده شده ­اند، نه تنها منجر به ایجاد ناباروری می­ شوند، بلکه با سرطان کبد، بیضه و لوزالمعده مرتبط هستند. آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده (EPA)، پرفلوئورواکتانوئیک اسید (PFOA) موجود در پاکت­ های پاپ کورن مایکروویو را به عنوان سرطان زایی “محتمل” به رسمیت می­ شناسد و چندین مطالعه مستقل، این ماده شیمیایی را در ایجاد تومور مرتبط کرده اند. به طور مشابه، ماده شیمیایی دی­استیل مورد استفاده در خود پاپ کورن هم با ایجاد آسیب ریوی و هم سرطان مرتبط است.

  ۴- نوشابه گازدار

  نوشابه گازدار

  مانند گوشت ­های فرآوری شده، نشان داده شده است که نوشابه گازدار نیز باعث سرطان می ­شود. نوشابه گازدار حاوی شکر، مواد شیمیایی غذایی و رنگ­ های خوراکی است، بدن را اسیدی می­کند و به معنای واقعی کلمه، سلول­  های سرطانی را تغذیه می­کند. مواد شیمیایی نوشابه گازدار مانند رنگ کارامل و مشتقات آن از جمله ۴-متیل ایمیدازول (۴-MI) نیز به طور اختصاصی با ایجاد سرطان در ارتباط هستند.

  ۵- غذاهای رژیمی، نوشیدنی ها

  غذاهای رژیمی، نوشیدنی ها

  با این حال، حتی بدتر از نوشابه­ های گازدار شیرین، نوشابه گازدار “رژیمی” و دیگر نوشیدنی­ ها و غذاهای رژیمی مختلف است. یک بررسی علمی اخیر که با بیش از ۲۰ مطالعه تحقیقاتی جداگانه توسط سازمان ایمنی مواد غذایی اروپا (EFSA) صادر شده، نشان داد که آسپارتام، یکی از رایج ­ترین شیرین کننده ­های مصنوعی، باعث طیف وسیعی از بیماری­ ها از جمله نقایص هنگام تولد و سرطان میشود. سوکرالوز (Splenda)، ساکارین و سایر شیرین کننده­ های مصنوعی نیز با ایجاد سرطان در ارتباط هستند.

  ۶- آرد های “سفید تصفیه شده

  آرد های "سفید" تصفیه شده

  آرد تصفیه شده یک ماده رایج در غذاهای فرآوری شده است، اما محتوای کربوهیدرات اضافی آن یک دلیل جدی برای نگرانی است. یک مطالعه منتشر شده در ژورنال اپیدمیولوژی سرطان، مارکرهای مایل و پیشگیری نشان داد که مصرف منظم کربوهیدرات­ های تصفیه شده با افزایش ۲۲۰ درصدی سرطان پستان در بین زنان مرتبط است. همچنین به طور کلی نشان داده شده است که غذاهای با شاخص گلیسمی بالا باعث افزایش سریع قند خون در بدن می­ شوند که به طور مستقیم رشد و گسترش سلول­ های سرطانی را تغذیه می ­کنند.

  ۷- شکر تصفیه شده

  شکر تصفیه شده

  شکرهای تصفیه شده تمایل دارند سطح انسولین را به سرعت افزایش دهند و رشد سلول­ های سرطانی را تغذیه می ­کنند. در ارتباط با شیرین کننده ­های غنی از فروکتوز مانند شربت ذرت با فروکتوز بالا (HFCS)، نشان داده شده است که سلول­ های سرطانی به سرعت و به آسانی آنها را متابولیزه می ­کنند تا تکثیر یابند.

  کلوچه­ ها، کیک ­ها، نوشیدنی­ های گازدار، آبمیوه ­ها، سس ­ها، غلات و بسیاری از فرآورده ­های محبوب فرآوری شده، مواد غذایی مملو از HFCS و سایر شکرهای تصفیه شده، توضیح می ­دهند که چرا سرعت ایجاد سرطان در این روزها رو به افزایش است.

  ۸- سیب ­های مرسوم، انگورها و سایر میوه های “کثیف

  سیب ­های مرسوم، انگورها و سایر میوه های "کثیف"

  بسیاری از مردم بر این باورند که سیب، انگور یا توت فرنگی­ های خریداری شده از فروشگاه، سالم هستند. اما اگر این میوه‌ها ارگانیک نباشند یا تأیید شوند که عاری از سموم دفع آفات نیستند، ممکن است یک خطر عمده در ارتباط با سرطان باشند. کارگروه محیط زیست (EWG) دریافت که تا ۹۸ درصد از کل محصولات مرسوم و به ویژه نوع موجود در لیست میوه ­های «کثیف»، با سموم دفع آفات عامل سرطان آلوده شده اند.

  ۹- ماهی سالمون پرورش یافته

  ماهی سالمون پرورش یافته

  به گفته دکتر دیوید کارپنتر، مدیر موسسه بهداشت و محیط زیست در دانشگاه آلبانی، ماهی سالمون یکی دیگر از غذاهای پرخطر در ارتباط با سرطان است. مطابق پژوهش وی، ماهی سالمون نه تنها فاقد ویتامین D است، بلکه اغلب با مواد شیمیایی سرطان زا، پلیکلرو بی فنیل ­ها (PCB)، تاخیر انداز شعله، آفت کش ­ها و آنتی بیوتیک­ ها نیز آلوده می­شوند.

  ۱۰- روغن­ های هیدروژنه

  روغن­ های هیدروژنه

  روغن­ های هیدروژنه معمولاً برای حفظ و ماندگاری غذاهای فرآوری شده مورد استفاده قرار می ­گیرند. اما روغن­ های هیدروژنه جایگزین، ساختار و انعطاف پذیری غشای سلولی را در بدن تغییر می­دهند، که منجر به میزبانی برای بیماری­ های ناتوان کننده مانند سرطان شود. برخی از تولید کنندگان در حال استفاده از روغن های هیدروژنه شده و جایگزین کردن آنها با روغن نخل و سایر گزینه های بی خطر تر هستند، اما چربی ­های ترانس هنوز هم به طور گسترده در غذاهای فرآوری شده استفاده می شوند.

  مترجم: فاطمه سکه چی

  منبع: سایت Breast Cancer Charities of America

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  یک نظر

  1. مرتضی هادی‌زاده پاسخ

   تلنگری بود برای خیلی هامون که متاسفانه سبک زندگی مون عوض شده.
   امیدوارم بتونیم رعایت کنیم.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.