تاریخ :۲۰ خرداد ۱۴۰۲
 • سبک باغسازی فرانسوی

  تاریخچه طراحی باغ فرانسوی

  سبک باغسازی فرانسوی: طرح باغ های فرانسوی از باغ های رنسانسی ایتالیایی توسعه یافته است. این سبک در قرن ۱۶ به فرانسه رسید و شامل تقارن، باغچه ­بندی و شکل­ های هندسی در طرح کاشت بود. اولین باغ فرانسوی مهم در قصر vaux-le-Vicompte جایی که در همان زمان به صورت باغ طراحی شده بود. اندره لو نوتره ماموریت داشت تا باغ هایی را طراحی کند و برای اولین بار کاخ و باغ کاملا یکپارچه شدند. آندره له نوتر برای ایجاد باغ فوق­ العاده­ ی ورسای، بزرگترین باغ در اروپا و نمونه باشکوهی از باغ فرانسوی مامور شد. این سبک توسط اشراف در سراسر فرانسه و در واقع در بعضی از بزرگترین ساختمان های اشرافی در اروپا کپی شده بود.

  محبوبیت آن تا زمان معرفی باغ­ های منظره­ای انگلیسی، تا سبک جدیدی از باغ ایجاد شود، ادامه یافت. در حالی که طراحان باغ فرانسوی، باغ را به عنوان یک عنصر اضافه در معماری دیدند و باغ به صورت مجموعه­ ای از اتاق­ ها با دیوارهای ساخته شده از پرچین ­ها و پله­ هایی از آب ایجاد شده بودند، باغبانان منظر انگلیسی از نقاشی الهام می­ گرفتند.

  سبک باغسازی فرانسوی

  سبک باغ ­های فرانسوی (Jardin à la Française) از باغ­ های ایتالیایی منشاء گرفته ­اند. ولی یک تفاوت اساسی بـین ایـن دو سبک وجود دارد. باغ های ایتالیایی در نزدیک شهرها در شیب تپه ها ایجاد می ­شدند، در حالی که در فرانسه تمامی باغ ­ها در دشت­ های مسطح شکل گرفتـه­ انـد و بـه همـین جهت سطوح باغ بزرگتر و وسیع ­تر نشان می ­دهد. به علت نبود شـیب مناسـب، امکـان حرکت آب از سطوح مختلف در باغ­ های فرانسوی امکان­ پذیر نبوده است. به همین دلیل سعی می­ کردند با گسترده کردن سطح آب داخل استخرها و دریاچه ­ها همراه با فـواره ­هـا ایـن خلاء را پر کنند.

  سبک-باغسازی-فرانسوی

  باغ­ های رسمی فرانسوی سبکی از باغ سازی می ­باشد که بر اساس تقارن و بر اساس تحمیل این اصول هندسی بر روی طبیعت شکل گرفته است. در واقع نشان دهنده تسلط انسان بر طبیعت بوده و بشر در این نوع باغ ها به نوعی قصد قدرت نمایی داشته است. به همین دلیل در این نوع باغ ­ها پرسپکتیو یک نقطه­ ای اهمیت بسیار دارد و تمام اجزای باغ اعم از راه­ ها، آب نماها و باغچه ها از این پرسپکتیو تابیعت می­ کند.

  استفاده از پرسپکتیو یک نقطه ­ای در این باغ­ ها موجب اتصال منظر به بی نهایت و افزایش شکوه و عظمت این نوع باغ ­ها میشد. مظهر و نماد این باغ ­ها باغ ورسای فرانسه می ­باشد که در قرن ۱۷ بوسیله معمار منظر آندره لی نوتره برای پادشاه لوییس چهاردهم ساخته شده و پس از آن به سرعت در سایر کشورهای اروپایی از آن الگوبرداری شد.

  ویژگی های کلیدی در سبک باغسازی فرانسوی

  1. در این باغ بیشتر تمرکز بر ساختمان است که معمولا یک کاخ یا قصر می­ باشد که مسیرها با ایجاد دیدهای محوری بلند آن را ایجاد می­ کنند.
  2. استفاده از یک پلان هندسی و متقارن بسیار مهم است.
  3. یک محور مرکزی از یک کاخ تا کاخ دیگری به صورت عمودی کشیده شده است.
  4. مسیرها به صورت خمیده و اریب با پرچین­ های بریده شده و هرس شده در الگوهای متقارن قرار می­گیرند.
  5. آب اغلب یک ویژگی کلیدی در طراحی باغ فرانسوی است. بسیاری از استخرهای گرد و مستطیل­ های کشیده­ ی آب به باغ اضافه شده است. بازتاب آب به تقارن و ایجاد آرامش در منظر اضافه می­ کند. آبشارها و فواره­ ها نیز از ویژگی­ های بسیار رایج هستند.
  6. نزدیک کاخ­ ها کاشت گیاهان کمتر است (بدون درخت) و از باغچه ­ها استفاده شده است.
  7. مسیر کاخ ها بیشتر لبه های درختکاری شده وجود دارد که اغلب هرس شده هستند.
  8. درختان همیشه در خطوط مستقیم کاشته می­ شوند و منظر و تقارن باغ را تقویت می ­کنند.
  9. مجسمه اغلب در طراحی باغ فرانسوی مورد استفاده قرار می ­گیرد و همچنین عمارت ها و “follies” اغلب وجود دارند.
  10. در باغ های اصلی فرانسوی بزرگ، تقریبا همیشه یک تراس وجود دارد که از آن باغ و تقارن آن از بالا دیده می شود.

  باغچه ها در باغسازی فرانسوی

  باغچه­ های گل کاری شده به طور گسترده­ ای استفاده می ­شوند و معمولا از اسطوخودوس یا رزماری تشکیل شده اند. پرچین ­های کوتاه در الگوهای متقارن استفاده می ­شوند، اینها می ­توانند بسیار پیچیده یا به سادگی چهار مربع در کنار یکدیگر با یک مسیر منحنی که آنها را از هم جدا می ­کند، باشند. به طور کلی، الگوهای پیچیده ­تر به کاخ یا قصر نزدیکترند و الگوهای ساده ­تر دورتر هستند.

  برای استفاده در باغ­ های کوچک، یک الگوی ساده برای سهولت در نگهداری، می­ تواند بهترین گزینه باشد. در ساده ترین حالت باغچه ها می توانند با شن یا ماسه رنگی پر شوند. همچنین می­ توانند با گیاهان پوششی که در پرچین ها الگوی رسمی ایجاد می ­کنند، پر شوند. گل ها اغلب عناصر ثانویه در طراحی باغ فرانسوی هستند و می ­توانند محدود به استفاده از طیف محدودی از گیاهان پوششی در داخل باغچه ها باشند. کاشت گل ها در ساختار باغچه ­های رسمی، باعث ایجاد نمایی غیر رسمی و منعطف می ­شود.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  باغچه-باغسازی-فرانسوی

  درختان در سبک باغسازی فرانسوی

  درختان در مسیرهای مستقیم کاشته شده و در اندازه و شکل­ های مناسب هرس می ­شوند. آنها ممکن است به صورت توپیاری شکل بگیرند. به طور مثال درختانی که در باغ ورسای در بیشتر جاهای آن استفاده شده است، عبارتند از:

  1. ممرز
  2. راش
  3. شاه بلوط
  4.  نارون
  5. نمدار

  ممرز و راش برای هرس و شکل­ دهی به خصوص برای باغ ­های رسمی درختان خوبی هستند.

  پرچین ها

  پرچین های هرس شده معمولا شمشاد، اسطوخدوس، رزماری و معمولا سانتولین هستند. هرس منظم آنها برای جلوگیری از خشبی شدن مهم است.

  گیاهان

  اگر می­خواهید یک طرح باغ فرانسوی بسیار سنتی را دوباره ایجاد کنید، رنگ ­ها باید به رنگ سفید، صورتی، آبی و بنفش محدود شوند، زیرا این ها تنها رنگ ­های موجود در قرن ۱۷ زمانی که بسیاری از باغ­ های رسمی فرانسوی ایجاد شدند، بودند. گیاهان قرمز، زرد و نارنجی تا سال ۱۷۳۰ به اروپا نرسیدند.

  گیاهان پوششی و پیازی انتخاب ­های عامه پسندانه ­ای برای باغچه ­ها هستند. برای مثال باغچه­ ها از گیاهان پیازی در باغچه های رسمی برای گلدهی در بهار پر می­ شوند. سپس به جای آنها گیاهان پوششی برای اواخر بهار و تابستان به کار می ­روند. بسیاری از کاخ ­های  فرانسوی، باغ­ های شگفت­ انگیز سبزیجات با طرح باغچه ­های تزئینی و رسمی دارند.

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  یک نظر

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.