تاریخ :۲۰ خرداد ۱۴۰۲
سانسوریا و روش نگهداری این گیاه تصفیه کننده هوا

سانسوریا و روش نگهداری این گیاه تصفیه کننده هوا

 • سانسوریا و روش نگهداری این گیاه تصفیه کننده هوا

  Dracaena trifasciata گونه‌ای از گیاهان گلدار از خانواده ساکولنت ها Asparagaceae است که بومی مناطق گرمسیری غرب آفریقا از شرق نیجریه تا کنگو است. این گیاه مهاجم معمولاً به عنوان گیاه مار، شمشیر سنت جورج، زبان مادرشوهر، در میان نام‌های دیگر شناخته می‌شود. تا سال ۲۰۱۷ با نام علمی Sansevieria trifasciata شناخته می شد. سانسوریا با قرار گرفتن در معرض نور خورشید (از مناطق آفتابی تا مناطق نیمه سایه دار) رشد می کند و به خشکی و گرما مقاوم است. S. trifasciata یک گیاه چند ساله آبدار است که در گروه علف هرز مضر گنجانده می شوند و به طور گسترده کشت می شود. سانسوریا به عنوان یک علف هرز در کنار جاده ها، باغ های متروکه، مناطق زباله، جنگل های ساحلی، جنگل های خشک رشد می کند. در این مطلب از سایت دی مگ در مورد سانسوریا و روش نگهداری این گیاه تصفیه کننده هوا صحبت می کنیم.

  سانسوریا و طبقه بندی علمی این گیاه

  بسیاری از گیاهشناسان سانسوریا را در سیستم طبقه بندی Sansevieria را در خانواده Asparagaceae قرار می دهند، اصطلاحنامه CAB همچنان از سیستم Cronquist استفاده می کند که آن را در زیر خانواده Agavaceae قرار می دهد. درخت طبقه بندی در بخش Identity منعکس کننده این موقعیت است. این جنس گاهی در Agavaceae، Convallariaceae، Dracaenaceae، Liliaceae یا Ruscaceae نیز قرار می گیرد.

  سانسوریا و طبقه بندی علمی این گیاه

  سانسوریا و طبقه بندی علمی این گیاه

  خانواده Asparagales شامل حدود ۱۵۳ جنس و ۲۴۸۰ گونه است که در سراسر جهان پراکنده هستند. این خانواده به هفت زیر خانواده تقسیم می شود: Aphyllanthoideae، Agavoideae، Brodiaeoideae، Scilloideae، Lomandroideae، Asparagoideae و Nolinoideae. هیچ ویژگی خاصی که این خانواده را مشخص کند وجود ندارد و برخی از زیرخانواده ها به سختی قابل تشخیص هستند در حالی که برخی دیگر بسیار متمایز هستند.

  پراکندگی گیاه سانسوریا

  گیاه زینتی Sansevieria شامل ۶۰ گونه است و در مناطق گرمسیری، نیمه گرمسیری، معتدل، جنوب آفریقا، ماداگاسکار، استرالیا، جزایر اقیانوس آرام و عربستان پراکنده شده است. علاوه بر این، هیبریدها و گونه های باغبانی زیادی وجود دارد و در نتیجه طبقه بندی گیاهان در این جنس دشوار است. در جنس Sansevieria، گونه S. trifasciata بیشترین تولید و چشم‌انداز را دارد. حداقل ۲۰ رقم از این گونه در نهالستان ها در سراسر جهان به فروش می رسد.

  تفاوت دو گونه از سانسوریا

  گاهی S. trifasciata را با Sansevieria hyacinthoides اشتباه می گیرند، اما می توان آنها را بر اساس صفات برگ تشخیص داد. در حالی که در S. hyacinthoides حاشیه برگ ها دارای یک خط قرمز قهوه ای است، در سانسوریا S. trifasciata حاشیه برگ ها سبز یا سفید است و فاقد خط قرمز است.

  تفاوت دو گونه از سانسوریا

  تفاوت دو گونه از سانسوریا

  انواع و ارقام سانسوریا

  برخی از گونه های موجود در جنس Sansevieria برای دوام داشتن در مناطق خشک، برگ های ضخیم دارند و آب را در کوتیکول های خود ذخیره می کنند. گونه‌های Sansevieria مانند سایر گیاهان آبدار، از متابولیسم اسید کراسولاس (CAM) به عنوان بخشی از فتوسنتز استفاده می‌کنند، که با انجام تعرق شبانه از دست دادن آب را کاهش می‌دهد و باعث بهبود تحمل خشکی و گرما می‌شود. گونه های سانسوریا گیاهانی هستند که طول عمر بالایی دارند و می توانند بیش از ۵۰ سال زنده بمانند. بسیاری از ارقام سانسوریا دارای برگ های متنوع با نوارهای زرد یا سفید نقره ای در حاشیه برگ ها هستند. ارقام محبوب عبارتند از Compacta، Goldiana، Hahnii، Laurentii، Silbersee و Silver Hahnii است.

  سانسوریا های پاکوتاه و ابلق

  سانسوریا پاکوتاه دو نوع سبز و ابلق دارد. به نام های سانسوریا مینیاتوری و لانه پرنده هم شهرت دارد. به نور بیشتری نسبت به سانسوریاهای دیگر احتیاج دارد. سانسوریا ابلق از طریق پاجوش قابل تکثیر است اگر از روش های دیگر تکثیر استفاده شود رنگ ابلق خود را از دست می دهد.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  سانسوریا و روش نگهداری گیاه تصفیه کننده هوا

  •  سانسوریا به عنوان یک گیاه زینتی در فضای باز، در آب و هوای گرم و در داخل خانه به عنوان گیاه آپارتمانی محبوب استفاده می شود زیرا در برابر نور کم و آبیاری نامنظم مقاوم است.
  • گیاه سانسوریا را در نزدیکی پنجره جنوبی که بیشتر از سایر قسمت‌های خانه نورگیر است قرار دهید.
  •  در زمستان هر دو هفته یکبار به یک آبیاری نیاز دارد. اگر زیاد آبیاری شود گیاه می پوسد.
  • آبیاری بیش از اندازه سبب متورم شدن برگ ها و بد بو شدن می گردد.
  • آبیاری را یک الی دو بار در هفته انجام دهید و تا زمانی که خاک گیاه خشک نشده آبیاری نکنید.
  •  آبرسانی به ریشه سانسوریا در خاک کم عمق بهتر صورت می گیرد.
  • بهتر است گیاه سانسوریا را در گلدان های کوتاه بکارید.
  •  استفاده از کود ۱۰-۱۰-۱۰ برای تقویت گیاه مناسب است. کودهی باید در فصل بهار و تابستان و ماهی یکبار باشد.
  • برای  گیاه سانسوریا خاک سنگین که ترکیبی از شن، ماسه، رس و مواد آلی باشد مناسب است.
  روش نگهداری گیاه سانسوریا

  روش نگهداری گیاه سانسوریا

  •  پی اچ خاک سانسوریا ۴/۵ الی ۷/۵ باید باشد.
  • ریشه سانسوریا در گلدان کوچک رشد بیشتری دارد.
  • از انتقال گیاه از مناطق کم نور به نور مستقیم خورشید خودداری کنید، زیرا این کار به گیاه شوک وارد می کند.

  گیاهشناسی سانسوریا

  • گیاه دائمی همیشه سبز است که توده های متراکمی را تشکیل می دهد و از طریق ریزوم خزنده تکثیر می شود.
  • برگ های سفت آن به صورت عمودی از یک روزت پایه رشد می کنند.
  • گیاه سانسوریا دارای برگ های سفت و شمشیر مانند است.
  • برگ های بالغ سبز تیره با نوارهای متقاطع خاکستری مایل به سبز روشن هستند و معمولاً بین ۷۰ تا ۹۰ سانتی متر طول و ۵-۶ سانتی متر عرض دارند، در شرایط بهینه می تواند به ارتفاع بیش از ۲ متر برسد.
  • گیاهان مادر ممکن است از نظر رنگ متفاوت باشند. اگرچه بسیاری از آنها دارای برگهای نواری سبز با حاشیه زرد هستند.
  • گل های سانسوریا به رنگ های سفید و سبز هستند و گرده افشانی آنها توسط پروانه‌ها انجام می‌شود.

  روش های تکثیر گیاه تصفیه کننده هوا

  1. گیاه زینتی سانسوریا  توسط بذر، برگ و ریزوم قابل تکثیر است.
  2. بخش‌هایی از برگ‌ها و ریزوم‌ها به راحتی جوانه می‌زنند و به سرعت رشد می‌کنند.
  3.  یک قلمه برگ سالم(۱۵ سانتی متر) از گیاه سانسوریا را از نزدیکی پایه گیاه مادر جدا کنید.
  4. بگذارید سطح برش به مدت ۲ تا ۵ روز خشک شود.
  5. برای زهکشی خوب و جریان هوا، قلمه ها را در خاک گلدانی که حاوی پرلیت است بکارید.
  6. نیازی به استفاده از هورمون ریشه نیست.
  7. گیاه سانسوریا را در نور کم و غیر مستقیم قرار دهید.
  8. زمانی که ۲ تا ۳ اینچ بالای خاک خشک شد آبیاری کنید.
  9. گیاه سانسوریا در آب هم قابل تکثیر می باشد.
  روش تکثیر سانسوریا گیاه تصفیه کننده هوا

  روش تکثیر سانسوریا گیاه تصفیه کننده هوا

  آفات و بیماری های سانسوریا

  گیاه سانسوریا را آفات عنکبوت و شپشک آردی تهدید می کند. با اسپری کردن الکل بر روی برگ ها می توان شپشک ها را کنترل کرد. برای از بین بردن عنکبوت ها باید برگ ها همیشه تمیز باشند و محیط اطراف گیاه مرطوب باشد. برای رفع این مشکل می توان چند گیاه را در یک گلدان کاشت یا هر روز صبح روی برگ های سانسوریا را با آب اسپری کرد. سانسوریا در اثر آبیاری زیاد و رطوبت به بیماری قارچی دچار می شود. قارچ ها سبب پوسیدگی برگ و قرمز شدن برگ ها می شوند. بخش های سفید رنگ شبیه به تار عنکبوت به مرور زمان به رنگ قهوه ای دیده می شوند نشان از بیماری گیاه هستند باید خاک گیاه سانسوریا دارای زهکشی خوبی باشد. نور کم و نامناسب سبب زرد شدن برگ ها می شود.

  • قهوه ای شدن نوک برگ های سانسوریا و ترک خوردن برگها کمبود رطوبت محیطی هست.
  • پیچ خوردن گیاه به دلیل نور شدید و مستقیم ،گرمای هوا، خشک بودن هوای محیط و کمبود رطوبت، آبیاری زیاد و از بین رفتن ریشه ها می باشد.
  • نور زیاد، کم آبی و دمای زیاد محیط باعث خشک شدن گیاه می شوند.
  آفات و بیماری های سانسوریا

  آفات و بیماری های سانسوریا

  سموم قابل استفاده

  سموم Imazapyr Glyphosate Metsulfuron-methyl برای محافظت در برابر بیماری های سانسوریا قابل استفاده است. اگر بر روی برگ های سانسوریا لکه ای قهو ه ای مشاهده کردید سم مانکوزب را به مدت یک هفته بر روی برگ ها اسپری کنید. سم سیستمیک مانند مالاتیون برای از بین بردن حشرات داخل گلدان مفید است.

  خواص سانسوریا گیاه تصفیه کننده هوا

  از خواص سانسوریا می توان گفت گیاهی است که هوای محیط را تصفیه می کند. گازهای مضر از جمله تری‌کلرواتن، بنزن، فرمالدهید، زایلن و بسیاری از گازهای دیگر که برای سلامتی انسان مضر هستند را از محیط دور می کند و از اختلالات تنفسی، سردرد، سوزش چشم جلوگیری می کند. در شب با تولید اکسیژن تنفس را برای انسان راحت تر می کند.

  منبع: www.ourhouseplants.com

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.