تاریخ :۲۱ خرداد ۱۴۰۲
منابع تولید دی‌اکسیدکربن در گلخانه ها

منابع تولید دی‌اکسیدکربن در گلخانه ها

 • دستگاه مولد دی‌اکسیدکربن

  دستگاه مولد دی‌اکسیدکربن قادر به تولید ۱۵۰۰ پی‌پی‌ام در مساحت ۴۶۵ مترمربع می‌باشد. سوخت دستگاه مواد نفتی مایع، گاز، گاز طبیعی، پروپان، نفت سفید و سایر مواد سوختی است. دستگاه را معمولا از سقف آویزان می‌کنند. در دستگاه مولد، سوخت کالیبره شده دقیقی با یک مشعل وجود دارد. سوختن کامل باعث تولید دی‌اکسیدکربن و آب می‌شود. در اثر سوختن یک کیلوگرم گاز پروپان ۳ کیلوگرم دی‌اکسیدکربن و ۱ کیلوگرم آب تولید می‌شود.

  محل نصب دستگاه مولد دی‌اکسیدکربن

  دستگاه‌های تولید کننده گاز دی‌اکسیدکربن می‌توانند در بیرون گلخانه قرار گیرند و یا در سقف گلخانه نصب شوند. در حالت اول با استفاده از لوله گاز به داخل گلخانه هدایت می‌شود. وقتی دی‌اکسید کربن به حد معینی رسید، از طریق آن دستگاه یا پنکه به محیط گلخانه تزریق و با هوای گرم گلخانه در تمام فضای آن پخش می‌شود.

  نحوه تامین دی‌اکسیدکربن با دستگاه مولد آن:

  دی‌اکسیدکربن در دمای پایین به صورت منجمد است که به آن یخ خشک (Dry Ice) می‌گویند. وقتی یخ خشک تصعید (Sublimed) می‌شود، یعنی از حالت جامد به گاز تبدیل می‌شود، گاز دی‌اکسیدکربن به گلخانه وارد می‌شود و با هوای گلخانه مخلوط می‌شود. دی‌اکسیدکربن تحت فشار به صورت مایع و گران قیمت است. ظرف‌های دی‌اکسیدکربن مایع جهت تامین دی‌اکسیدکربن گلخانه وجود دارد و باید دی‌اکسیدکربن مایع را با لوله به گلخانه هدایت نمود تا در اثر کاهش فشار به صورت گاز با لوله‌های پلاستیکی ۶-۳ میلی‌متر در سراسر گلخانه پخش شود.

  سیلندرهای حاوی دی‌اکسیدکربن فشرده فاقد ناخالصی‌های مضر بوده و بر سایر روش ها برتری دارد. ۱ کیلوگرم گاز فشرده ۱/۷ متر مکعب گاز دی‌اکسیدکربن تولید می‌کند. دستگاه‌های مولد دی‌اکسیدکربن که در سقف نصب می‌شوند، ساده، کم هزینه و مساحت قابل استفاده ۱۴۰۰-۳۶۵ مترمربع است. به دلیل تبادل هوای بیشتر میزان دی‌اکسیدکربن در گلخانه شیشه‌ای بیشتر از پلاستیکی است.

  معایب دستگاه‌های مولد دی‌اکسیدکربن:

  تجزیه مواد آلی در اثر فعالیت‌های میکروبی که باعث تولید کمپوست می‌شود، دی‌اکسیدکربن تولید می‌کند. عیب این روش تولید بوی نامطبوع است و مقدار دی‌اکسیدکربن تولید شده کم و سرعت آن کند است.

  فروش ویژه به مدت محدود
  فروش ویژه بیش از ۳۰۰۰ رقم محصولات کشاورزی، انواع بذر با بسته بندی اورجینال و خانگی، انواع کودهای وارداتی اصل، ادوات و ابزارآلات با ضمانت اصالت کالا
  همین الآن خرید کنید

  منابع:

  ۱- کتاب مدیریت گلخانه (جلد اول)، انتشارت سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری تهران.

  ۲- کتاب مدیریت گلخانه، تکنولوژی تولید محصولات گلخانه ای، انتشارات سلسبیل.

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.