تاریخ :۸ خرداد ۱۴۰۲
پنج انگشت-خواص-بارداری

گیاه پنج انگشت و خواص پنج انگشت برای بارداری

 • گیاه پنج انگشت و خواص پنج انگشت برای بارداری

  گیاه پنج انگشت Vitex agnus-castus در طب گیاهی استفاده می‌شده است. همچنین به عنوان درخت عفیف یا شاه توت آن را می‌شناسند، اغلب برای رفع مشکلات سلامتی زنان قابل استفاده هستند. در این مطلب از دی مگ در مورد گیاه پنج انگشت و خواص پنج انگشت برای بارداری مطالعه می کنیم.

  Vitex که نام بزرگ‌ترین جنس از خانواده گیاه Verbenaceae است، شامل ۲۵۰ گونه در سراسر جهان است. گیاه پنج انگشت رایج‌ترین گیاه دارویی مورد استفاده است. بومی مدیترانه و آسیای میانه است. بعد از فصل گرده افشانی میوه‌ای قهوه‌ای پر رنگ می‌دهد و در بستر رود‌ها و مناطق پست و دره‌ها بیشتر دیده می‌شود.
  عصاره‌های میوه و یا دانه گیاه مورد استفاده هستند. مکانیسم عمل گیاه پنج انگشت ناشناخته است، اما ممکن است به طور غیرمستقیم بر چندین هورمون مانند پرولاکتین، پروژسترون و استروژن تأثیر بگذارد. برای مثال، تصور می‌شود که گیاه پنج انگشت با فعال کردن گیرنده‌های دوپامین، ترشح پرولاکتین را کاهش می‌دهد. پرولاکتین هورمونی است که از غده هیپوفیز ترشح می‌شود و به رشد سینه و تولید شیر کمک می‌کند.

  نام های دیگر گیاه پنج انگشت

  • درخت عفیف
  • توت عفیف
  • فلفل راهب
  گیاه پنج انگشت

  گیاه پنج انگشت

  گیاه پنج انگشت سابقه طولانی استفاده در طیف وسیعی از مشکلات زنانگی دارد. نام درخت عفیف از این اعتقاد در طب عامیانه گرفته شده است که می‌تواند میل جنسی را سرکوب کند.

  خواص مصرف گیاه پنج انگشت برای زنان و بارداری

  • سندرم پیش از قاعدگی PMS
  • ناباروری در زنان
  • علائم یائسگی

  گیاه پنج انگشت برای استفاده در مدیریت آکنه، بیماری فیبروکیستیک پستان، هیپرپلازی خوش خیم پروستات، میگرن و شرایط مفاصل به بازار عرضه شده است، علم کافی برای حمایت از این ادعا‌ها وجود ندارد.
  محققان ۱۲ کارآزمایی بالینی منتشر شده قبلی را بررسی کردند که اثرات گیاه پنج انگشت را بر شرایط مؤثر بر سیستم تولید مثل زنان بررسی می‌کردند. محققان پیشنهاد می‌کنند که ویتکس با کاهش ترشح پرولاکتین به تعادل سایر هورمون‌ها مانند استروژن و پروژسترون کمک می‌کند.
  سندرم پیش از قاعدگی PMS مانند اضطراب، درد سینه، بدخلقی و سردرد را بهبود می بخشد. یک مطالعه در سال ۲۰۱۹ نشان داد گیاه پنج انگشت به تسکین علائم سندرم پیش از قاعدگی کمک کرد. گیاه پنج انگشت یک مکمل گیاهی محبوب است که برای درمان انواع بیماری ها استفاده می‌شود. بیشتر برای درمان سندرم پیش از قاعدگی، اختلالات قاعدگی، ناباروری، آکنه، یائسگی، همچنین به عنوان محافظت در برابر نیش حشرات و انواع خاصی از سرطان به کار می رود.

  خواص میوه گیاه پنج انگشت

  میوه گیاه پنج انگشت که به نام فلفل شاهزاده یا فلفل راهب نیز شناخته می‌شود، به اندازه یک دانه فلفل است. درخت گیاه پنج انگشت نام خود را به این دلیل به دست آورد که میوه آن احتمالاً برای کاهش میل جنسی مردان در قرون وسطی استفاده می‌شد. میوه گیاه پنج انگشت و همچنین سایر قسمت‌های گیاه معمولاً به عنوان یک داروی گیاهی برای درمان انواع بیماری‌ها استفاده می‌شود.

  خواص پنج انگشت

  خواص پنج انگشت

  طریقه مصرف گیاه پنج انگشت

  گیاه پنج انگشت از رشد فیبروم در جدار رحم جلوگیری می‌کند و خطر بروز سرطان سینه را کاهش می‌دهد. برای موارد ناباروری مصرف آن توصیه شده است، روزی سه نوبت به صورت دم کرده نیم تا یک گرم در نصف لیوان آب جوش به مدت ۱۵ دقیقه آماده شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  گیاه پنج انگشت برای تیروئید

  مصرف عصاره پنج انگشت باعث افزایش هورمون های تیروئیدی و کاهش هورمون  TSHو وزن بدن می شود.

  مضرات مصرف گیاه پنج انگشت

  • حالت تهوع
  • ناراحتی معده
  •  بثورات پوستی خفیف
  • افزایش آکنه
  •  سردرد
  •  جریان قاعدگی سنگین

  با این حال، زنان باردار و شیرده باید از مصرف گیاه پنج انگشت خودداری کنند، زیرا اثرات آن بر روی نوزادان به خوبی مطالعه نشده است. مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی با بیان این‌ که مصرف بیش از حد این گیاه باعث سرگیجه، سردرد، تهوع و خارش می‌شود، یادآور شد زنان باردار و افرادی که دارو‌های واجد بروموکریپتین و دوپامین مصرف می‌کنند، نباید این گیاه را استفاده کنند.

  فروش ویژه به مدت محدود
  فروش ویژه بیش از ۳۰۰۰ رقم محصولات کشاورزی، انواع بذر با بسته بندی اورجینال و خانگی، انواع کودهای وارداتی اصل، ادوات و ابزارآلات با ضمانت اصالت کالا
  همین الآن خرید کنید

  گیاهشناسی گیاه پنج انگشت

  • درخت عفیف Vitex agnus-castus درختچه‌ای خزان‌کننده است که در تابستان خوشه‌هایی از گل‌های ارغوانی دارد.
  • برگ‌های این گیاه که به عنوان گیاه پنج انگشت شناخته می‌شود، همانند گیاه ماری جوانا Cannabis sativa با پنج برگچه به شکل نخل است. برگ‌ها عطری شبیه عطر مریم گلی دارند.
  • خوشه‌های گل ارغوانی (خوشه‌ها) که در اواسط تابستان شکوفا می‌شوند، شبیه بوته‌های پروانه‌ای (.Buddleja spp) هستند.
  • میوه سیاه حاوی چهار دانه است که شبیه دانه فلفل هستند و گاهی اوقات برای طعم دادن به غذا استفاده می‌شود.

  شرایط کاشت گیاه پنج انگشت

  مانند بسیاری از درختچه‌ها، درخت عفیف را بهتر است در بهار بکاریم تا ریشه بدهد. این درختچه دارای رشد سریع است که در یک فصل تا ۷ فوت رشد می‌کند. اما بیشتر باغبانان ترجیح می‌دهند این گیاه بالقوه مهاجم را تا ارتفاع ۱۰ فوت یا کمتر حفظ کنند.

  نور

  درخت گیاه پنج انگشت در آفتاب کامل تا نیمه سایه به خوبی رشد می‌کند، اگرچه بهترین گلدهی در آفتاب کامل رخ می‌دهد.

  خاک

  مکانی را برای کاشت گیاه پنج انگشت انتخاب کنید که آب به جای جمع شدن در آن تخلیه شود. درختچه می‌تواند خاک‌های اسیدی تا کمی قلیایی را تحمل کند، اما خاک بسیار غنی را دوست ندارد، زیرا می‌تواند رطوبت زیادی را در اطراف ریشه‌ها نگه دارد. خاک نباید خیلی مرطوب یا متراکم باشد. این گیاه بومی مناطق مدیترانه‌ای است و خاک نسبتاً خشک را ترجیح می‌دهد. در خاک‌های شنی یا سنگی به راحتی رشد می کند. نیاز به هرس مکرر دارد.

  شرایط کاشت پنج انگشت

  شرایط کاشت پنج انگشت

  آبیاری

  در بیشتر مناطق، پس از کاشت گیاه پنج انگشت اصلاً نیازی به آبیاری این گیاه ندارید. در واقع، شما باید از استفاده مالچ‌های ارگانیک خودداری کنید، زیرا آن‌ها آب زیادی را در خود نگه می‌دارند.

  دما و رطوبت

  گیاه پنج انگشت در حرارت ۶ تا ۹ درجه فارنهایت رشد می کند. تا ۹- درجه فارنهایت مقاوم است. اما در دمای ۶ درجه، اغلب بیشتر به عنوان یک گیاه چند ساله تا به عنوان یک بوته رشد می‌کند. در رطوبت بالا در جنوب شرقی ایالات متحده به همان اندازه در آب و هوای خشک جنوب غربی خوب رشد می‌کند.

  منبع: Vitex Agnus-Castus: Which Benefits of Chasteberry Are Backed by Science? By Alina Petre, MS, RD (NL) 2019

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.