تاریخ :۹ مهر ۱۴۰۲
سردرد-گیاه-درمان

سردرد خود را با گیاه درمان کنید

 • سردرد خود را با گیاه درمان کنید

  افرادی که از سردرد رنج می برید سردردهای خود را با گیاه درمان کنید.

  ۱. بادیان هندی و رفع سردرد

  جهت دفع درد سر مقداری از دانه های بادیان هندی را در آب جوشانده و کسی که سردرد مزمن دارد از بخور آن استفاده نماید یا اینکه دانه های این گیاه را در سرکه خیس نموده و پس از خشک شدن آن را بو دهند و روزانه چند مرتبه ببویند.

  ۲. افتیمون و درمان سردرد

  برای معالجه سردرد های مزمن که همراه با ناراحتی های فکری کند روزی دو مثقال از پودر خشک شده گیاه افتیمون(شکوفا) Cuscuta epithymum را در یک لیوان شیر بخیسانند و با هفتاد و پنج گرم سکنجبین بخورند و مدت ۷ روز این عمل را انجام دهند علاوه بر معالجه درد مذکور برای ناراحتی هائی از قبیل مالیخولیا و مانیا نیز مفید است.

  خواص گیاه افتیمون

  افتیمون از نظر طب سنتی ایرانی، گرم و خشک است. از بین برنده ی ورم ها، لطیف کننده، بازکننده ی انسداد و مفرح قلب است. جهت بیماری های مغز و اعصاب مانند سردرد، تشنج، افسردگی، کابوس و وسواس و بیماری های مفاصل مفید است. این گیاه به تنهایی مسهل بلغم و سودا و با بنفشه، مسهل صفرا می باشد. برای آرامش و تقویت اعصاب دم کرده ی افتیمون بخورید؛ تاثیر آن روی سر خوب است و برای آلزایمر نیز مفید است. جوشانده این گیاه دردهای مفصلی را نقصان می دهد. جوشانده این گیاه را بر مفاصل می مالند از شدت درد می کاهد.

  توجه:  مصرف زیاد افتیمون برای گرم مزاجان مضر است.

  ۳. سرکه

  افرادی که سر دردهای گرم مزاج دارند به تجربه رسیده که اگر مقداری سرکه را روی آتش گذاشته و جلوی بینی و دهان خود بخور دهند سردرد آن ساکت می سازد و نیازی به خوردن داروهای مسکن نیست.

  ۴. سنا

  جهت دفع سردردهای کهنه مقدار ۲۰ گرم سنا و ۱۰ گرم گل سرخ کرده و آب آن را صاف نموده به مدت یک هفته میل نمایند.

  ۵. شیرین بیان

  رب سس یا رب ریشه شیرین بیان جهت برطرف شدن سردردهای کهنه بسیار مفید است طریقه تهیه رب سس در بحث خشونت شش ها ذکر شده است.

  ۶. کاسنی

  افرادی که به سردرد های گرم مزاج مبتلا هستند چنانچه آب برگ کاسنی را با سرکه و صندل به پیشانی و سر ضماد کنند سبب تسکین سر درد خواهد شد.

  سردردهای خود را با گیاه درمان کنید۱

  کاسنی و سردرد

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  سردرد را با گیاه درمان کنید

  ۷. گیاه صبرزرد و درمان سردرد

  اگر مقداری از مخلوط صبر زرد و مصطکی را به افرادی که سردردهای همیشگی دارند بدهند تا میل نماید به طوری که صبر زرد یک پنجم مصطکی باشد برای آنان مفید است.

  ۸. درمان سردرد با گل یاس

  از داروهائی که سردردهای کهنه را برطرف می نماید گل یاس می باشد چنانچه افرادی که مبتلا به سردرد های کهنه می باشد مدتی گل یاس ببویند سردرد آنان دفع خواهد شد.

  ۹. گل همیشه بهار

  خوردن دم کرده گل همیشه بهار نیز در دفع سردردهای کهنه مفید می باشد. بدین صورت که ۵۰ گرم گل همیشه بهار را در ظرفی ریخته و کمی آب بر روی آن بریزید و آن را روی شعله بگذارید تا خوب بجوشد وقتی نصف آب آن تبخیر شد آن را صاف نموده با روغن گل سرخ مخلوط نموده بگذارید بجوشد تا آب آن بخار شود و روغن بماند سپس این روغن را بر سر بمالید درد سر و شقیقه را در مان می کند.

  ۱۰. گیاه ارزن و درمان سردرد

  مقداری ارزن را نرم سائیده و در پارچه ای نازک ریخته و بر وسط سر در ناحیه ملاج ببندند و مرتبا سر را با آب گرم بشویند سپس آن را خشک کرده دوباره پارچه را ببندند و این عمل را چندین بار تکرار نمایند سردرد را بر می کند.

  ۱۱. کرچک

  اگر برگ کرچک را کوبیده با پودر برگ حنا مخلوط کرده و به آب با روغن زیتون خمیر نمایند و بر سر ضماد کنند درد سر را تسکین می دهد.

  سردردهای خود را با گیاه درمان کنید۲

  گیاه و سردرد

  منبع :

  کتاب طب اسلامی، نویسنده حجت الاسلام سید صفرعلی لکی صرافی، انتشارات العمی، ۱۳۹۴

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.