تاریخ :۲ مهر ۱۴۰۲
کرفس-سبزیجات

کرفس سلطان سبزیجات

 • کرفس سلطان سبزیجات

  کرفس سلطان سبزیجات است و تمام بخش های این گیاه مفید و شفا بخش است. این گیاه به ارتفاع ۲۰ تا ۶۰ سانتی متر می روید و ساقه ای منشعب دارد. کرفس گیاهی است که در تمام دنیا به راحتی می روید .کرفس بهترین ماده غذایی برای برطرف کردن عفونت مجاری ادرار و اسید اوریک بالا از طریق ضد عفونی مجاری ادراری است. همچنین وجود روغن های فرار در کرفس علاوه بر ایجاد عطر خوشایند این گیاه، باعث گشاد شدن مجاری کلیه می شوند و دفع اسید اوریک را تسهیل می کند. پیسی و ترس را دور می کند. تقویت کننده حافظه است.

   خواص دارویی کرفس سلطان سبزیجات

  کرفس Celery، گیاهی با طبیعت گرم و خشک از خانواده چتریان است که تمام قسمت های آن دارای خواص دارویی است. اسانس کرفس دارای خواصی از جمله ضد درد، مدر(ادرار آور)، اشتها آور و ضد نفخ است که اثرات آرام بخشی نیز دارد. گیاه کرفس را می توان هم به صورت پخته و هم به صورت تازه استفاده کرد. اما زیاد پختن آن، خواص کرفس را از بین می برد. و چون دارای طبیعت گرم و خشک ملایمی است در افراد صفراوی باید با احتیاط مصرف شود.

  خواص-کرفس

  خواص کرفس

  کرفس منبع فوق العاده ای از ویتامین C

  کرفس منبعی فوق العاده از ویتامین C است. این ویتامین به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند. مصرف سبزیجات و میوه های غنی از ویتامینC می تواند علایم سرما خوردگی را کاهش دهد یا از شدت این بیماری باشد. هورمون های گیاهی موجود در کرفس به همراه روغن های ضروری آن نه تنها طعم معطری برای کرفس می دهند، بلکه در کنار بقیه املاح و ویتامین های کرفس، بسیار مفید است.

  کرفس و رفع بوی بد دهان

  کرفس و غذاهای حاوی آن بوی بد دهان را از بین می برد که به دلیل ترکیب موادی که در معده تولید می شوند با مواد معطر کرفس است. چون این گیاه حاوی ویتامین C زیادی است، به همین دلیل مصرف آن به تقویت لثه ها کمک کرده و از بروز بیماری اسکوربوت پیشگیری می کند. مصرف کرفس همچنین با افراد کم خون، توصیه می شود. اسیدهای چرب فرار موجود در این گیاه، محرک اشتها است. جوشانده این گیاه، گرفتگی صدا را درمان می کند و برای سرمازدگی مفید است. این گیاه حاوی فسفر بوده و در تقویت حافظه و ازدیاد هوش کارآمد است.

  کرفس سلطان سبزیجات و کاهش فشار خون

  نوشیدن پتاسیم موجود در کرفس علاوه بر تحریک ادرار باعث کاهش فشار خون می شود و به همراه گوگرد موجود در آن بیش از همه با نقرس و افرادی که از دردهای مفصلی و روماتیسم رنج می برند این گیاه دارای خاصیت ضد میکروبی است و در بهبود آسم و سرماخوردگی های به صورت غرغره برای رفع گلو دردهای خشک به دلیل خاصیت ضد عفونی کننده اش مفید است. همچنین آلودگی میکروبی روده را از بین می برد. کرفس سلطان سبزیجات است.

  کرفس و کاهش وزن

  یک لیوان عصاره کرفس به همراه لیموترش به شکل هر روزه یا یک روز در میان اثر زیادی را بر کاهش وزن می گذارد. نباید بیش از ۱۰۰ گرم ساقه تازه کرفس یا آب ساقه آن مصرف شود. زیرا زیاده روی در مصرف آن ممکن است باعث تورم کلیه ها شود.

  آب-کرفس

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  آب کرفس

  کرفس سلطان سبزیجات ضد نفخ و تب

  این گیاه حاوی درصد بالایی فیبر است، بنابراین ملین بسیار مناسبی به شمار می آید و مصرف برگ و ساقه های کرفس در مورد کسانی که از ناراحتی های گوارشی نظیر یبوست رنج می برند بسیار نافع است ،کرفس ضد نفخ است و تب را پایین می آورد. مصرف آن به خصوص به افراد درگیر با بیماری های قلب و عروق و بالا بودن چربی های خون بسیار توصیه می شود، این گیاه از تصلب شرائین جلوگیری می کند. جوشانده این گیاه، گرفتگی صدا را درمان می کند و برای سرمازدگی مفید است. این گیاه حاوی فسفر بوده و در تقویت حافظه و ازدیاد هوش کارآمد است.

  کرفس کوهی و کاهش ترشح اسید معده

  کرفس کوهی علاوه بر خاصیت ضد درد و التهاب، اثر کاهنده ای بر ترشح اسید های معده دارد. پس افرادی که از ترشح زیاد اسید معده رنج می برند و به اصطلاح به زخم معده دچار هستند با وجودی که منع مصرف سبزیجات خام وجود دارد، به مصرف کرفس کوهی بپردازند.

  ادامه مطب کرفس سلطان سبزیجات است را در پیج دیگری مطالعه کنید. 

  منبع :

  کتاب بدانید و سالم بمانید، هفت گام برای سلامتی، نشر اندیشمندان جوان، ۱۳۹۳

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.