تاریخ :۱۰ مهر ۱۴۰۲
 • گموز‌‌ ‌‌مرکبات Citrus gummosis

  علائم بیماری بروی طوقه در ابتدا به صورت لکه کوچک قهوه‌ای ظاهر شده که خیلی نامشخص است وبه تدریج گسترش یافته وجهت پخش آن به طرف بالا است وبه صورت بیضی در می‌آید وآوندهای آبکش را از بین می‌برد. در محل آلودگی مرکبات ترشح صمغ دارد از جمله موارد دیگر مورد حمله ریشه است؛ که اغلب لهیدگی وسیاه شدن ریشه را در پی دارد. در بارندگی شدید، میوه نیز بر اثر حمله قارچ دچار آسیب می‌شود.

  کنترل: شامل پیشگیری ومعالجه می‌باشد.

  پیشگیری :  ۱- انتخاب پایه مقاوم : انواع پرتقال، انواع نارنگی، لیموترش، لیموشیرین، بکرائی و ترنج از جمله ارقام حساس می‌باشد. نارنج (به تریستیزا حساس) ونارنج پونسیروس تریفولیاتا (به اگزوکورتیس حساس) به بیماری گموز مقاومند.

  ۲- محل پیوندک باید ۳۰-۱۵ سانتیمتر از خاک فاصله داشته باشد.

  ۳- حذف علفهای هرز از دور طوقه

  ۴- خوداری از ایجاد زخم اطراف طوقه

  ۵- جلوگیری از جمع شدن آب دور طوقه درخت

    ۶- ضدعفونی ریشه توسط محلول بردو ۳ درهزار یا اکسی کلرور مس

  ۷- خرید نهال سالم از خزانه

  ۸- باید دقت شود در حین پیوندزنی قطراتی از آب یا ذره‌ای ازخاک باغ بین پایه وپیوندک قرار نگیرد.

  ۹- فواصل بین درختان حفظ شود

  ۱۰- اگر پوسیدگی بیشتر از نصف دور طوقه را فرا گرفته باشد باید درخت آلوده را قطع کرد. .

  معالجه: ابتدا خاک دور طوقه درخت مبتلا را کنار زده واز رسیدن آب به آن جلوگیری به عمل آورد. درخت مبتلا باید جداگانه آبیاری شود. نقطه پوسیده اگر توسعه نداشته ‌باشد ودر مراحل اولیه پیشرفته است با یک چاقوی تیز پوست محل را تراشیده تا به بافت زنده برسیم آنگاه به وسیله محلول یک درصد پرمنگنات پتاسیم و یا مخلوط بردو و  کوپراویت به میزان یک در هزار ضدعفونی سطحی می‌کنیم و محل را با چسب باغبانی می‌پوشانیم.  به منظور کنترل پوسیدگی ریشه مقدار ۲۰ گرم قارچکش متالاکسیل در هرمترمربع برای درختان زیر سه سال و ۴۰ گرم در مترمربع برای درختان بالغ توصیه می شود.

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.