تاریخ :۲۰ خرداد ۱۴۰۲

مبارزه با آفت سپردار

 • مبارزه با آفت سپردار، سپردارها مسئله بسیاری از گیاهان خانگی است. حشرات سپردار شیره گیاهان را می مکند و مواد مغذی ضروری آنها را از بین می برند. بیایید درباره شناسایی سپردار و نحوه کنترل آنها بیشتر بیاموزیم.

  آشنایی با آفت سپردار

  شناسایی سپردار

   حشرات سپردار در محیط های گرم و خشک رشد می کنند. اشکال آنها کوچک، بیضی و مسطح است و دارای روکش محافظ مانند پوسته قهوه ای (سپر) است.  سپردار به طور کلی زیر برگها و اطراف مفاصل برگ را هدف قرار می دهد.

  کنترل آفت سپردار

   گیاهان آسیب دیده به سپردار پژمرده و بیمارگونه به نظر می رسند. برگ ها زرد می شوند و ممکن است از گیاه رها شوند. همچنین ممکن است شیره چسبناک یا قارچ سیاه روی برگ ها و ساقه ها داشته باشد.  گیاهان به شدت آلوده رشد کمی دارند. در صورت کنترل نشدن حشرات سپردار، مرگ گیاهان آلوده امکان پذیر است. حشرات سپردار تهاجمی هستند و گیاهان دیگر را آزار می دهند، بنابراین گیاهان آلوده را از گیاهان سالم دور کنید.

  چندین روش درمانی معروف می تواند برای از بین بردن سپردار گیاهان خانگی استفاده شود. با این حال، هیچ درمانی آسان برای آلودگی به این آفت وجود ندارد. یک احتمال این است که آنها را از برگها و ساقه ها به آرامی جدا کنید. خیساندن هر سپردار با سواب پنبه آغشته به الکل یکی دیگر ازراه های گیاهان کمی آلوده است. همچنین محصولات شیمیایی بی شماری برای کنترل این آفت در دسترس است.

    اسپری های حشره کش مانند روغن چریش در مراکز باغبانی موجود است. زمان استفاده از اسپری باید همزمان با مرحله پوره باشد، که بیشتر در معرض حشره کش ها است. حشره کش ها باید هر هفته به مدت یک ماه یا بیشتر کاملاً استفاده شوند تا بیشترین نتیجه را داشته باشند. برای آلودگی های سنگین  گاهی اوقات بهتر است گیاهان آلوده را دور بریزید.

  مبارزه با آفت سپردار

  کنترل خانگی آفت سپردار

   بسیاری از افراد ترجیح می دهند از کنترل خانگی برای گیاه استفاده کنند. صابون حشره کش یک جایگزین ایمن و موثر برای حشره کش های معمولی است.  می توانید به جای صابون های حشره کش تجاری از مایع ظرفشویی بدون سفید کننده (۱/۲ قاشق چای خوری در هر لیتر یا ۷ میلی لیتر در لیتر آب) استفاده کنید.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

   کنترل خانگی  را می توان با اسپری روغن نیز به دست آورد. ۲ قاشق غذاخوری (۲۹٫۵ میلی لیتر) روغن پخت و پز و ۲ قاشق غذاخوری (۲۹٫۵ میلی لیتر) شامپوی کودک را در ۱ گالن (۱ لیتر) آب مخلوط کنید. این ماده همچنین می تواند با ۱ فنجان (۲۳۶٫۵ میلی لیتر) الکل مخلوط شود تا به پوسته حشرات نفوذ کند.

    اگر قارچی نیز وجود دارد، ۲ قاشق غذاخوری (۲۹٫۵ میلی لیتر) جوش شیرین اضافه کنید. قبل و حین استفاده به خوبی تکان دهید. هر پنج تا هفت روز در صورت نیاز اسپری کنید، هر دو طرف شاخ و برگ را بپوشانید. برگ ها را به صورت جداگانه با مخلوط روغن و صابون خوب بشویید.

  قبل از استفاده از هر مخلوط خانگی لازم به ذکر است که در هر زمان که از مخلوط خانگی استفاده می کنید، ابتدا باید ابتدا آن را روی قسمت کوچکی از گیاه آزمایش کنید تا مطمئن شوید به گیاه آسیب نمی رساند. 

  روی گیاهان مودار یا برگ های مومی اسپری نکنید. همچنین از استفاده هرگونه صابون یا شوینده پاک کننده بر گیاهان خودداری کنید زیرا این امر می تواند برای آنها مضر باشد. علاوه بر این، مهم است که مخلوط خانگی هرگز در یک روز گرم و آفتابی روی هر گیاه اعمال نشود، زیرا این امر به سرعت منجر به سوختن گیاه و از بین رفتن نهایی آن می شود.

   

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.