تاریخ :۱۹ خرداد ۱۴۰۲
سیستم خنک کننده تبخیری مه در گلخانه ها 

سیستم خنک کننده تبخیری مه در گلخانه ها 

 • اساس این روش همانند روش خنک کننده پوشال و پنکه است و تبخیر آب گرمای هوا را می‌گیرد. این روش فقط در گلخانه‌هایی که با دستگاه‌های تهویه خنک می‌شوند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  • اجزای این روش عبارتند از :

  ۱- دستگاه پمپ فشار ایجاد مه:

  دستگاه پمپ فشار، با فشار ۴۰-۳۳/۳ کیلوگرم بر سانتی متر‌مربع ایجاد مه می‌کند که قطرات آب با اندازه میانگین کمتر از ۱۰ میکرون می باشد. این قطرات در حین تبخیر شدن به حالت معلق در هوا باقی می‌مانند. مه در سراسر گلخانه پخش و باعث خنکی هوا می‌شود ولی گیاهان خشک باقی می‌مانند. تبخیر آب باعث جذب گرمای داخل گلخانه می‌شود. این سیستم ۹۹/۵ درصد آب را به صورت قطرات ۴۰ میکرون یا کوچک‌تر از ۱۰ میکرون تبدیل می‌کند.

  ۲- آب عاری از گل و لای جهت فعال کردن پمپ:

  کیفیت آب مورد استفاده در این روش دارای اهمیت فوق العاده‌ای است. ذرات شن و رس می‌توانند نازل‌های مه‌پاش را مسدود کنند. به همین دلیل لازم است فیلتری با قدرت جداکنندگی ذرات تا حد ۵ میکرون مورد استفاده قرار گیرد. بیکربنات کلسیم یا منیزیم باعث بستن نازل ها می‌شود و باید دستگاه سختی‌گیر آب نصب شود، در غیر اینصورت لایه‌ای از املاح روی برگ گیاهان تشکیل می‌شود. زمان سنج ۲۴ ساعته برای تعیین زمان عمل کردن دستگاه مورد نیاز است. زمان سنج ۳۰ ثانیه روشن و ۳۰ ثانیه خاموش می‌شود.

  ۳- سیستم کنترل جهت فعال کردن پمپ (تنظیم زمان روشن و خاموش کردن سیستم)
  ۴- نازل که آب را با فشاری به میزان ۲۵/۲ لیتر در دقیقه وارد محیط گلخانه می‌کند:

  دستگاه دارای پمپی است که فشار ۴۰-۳۳/۳ کیلوگرم بر سانتی متر مربع را به آب وارد می‌کند. آب با فشار ۴۰-۳۳/۳ کیلوگرم بر سانتی مترمربع از نازل‌هایی که در ارتفاع ۳ متری بالای گیاهان قرار گرفته، خارج می‌شود. اگر عرض گلخانه تا ۱/۶ متر باشد یک لوله، اگر۶/۱۳-۶/۷ متر باشد دو لوله و بالاخره در صورتی که عرض گلخانه ۱۸-۶/۱۳ متر باشد، سه لوله و برای عرض بیشتر از ۱۸ متر ۴ لوله لازم است.

  نازل های مه پاش در سراسر گلخانه بر روی گیاهان استقرار می‌یابند. فاصله نازل ها باید ۵/۱ متر باشد. مه به طور متناوب خارج می‌شود و هوای وارد شده از طریق هواکش را خنک می‌کند. هم‌چنان که هوای مرطوب خنک شده و شروع به گرم شدن می‌کند و از هواکش‌ها خارج می‌شود، هوای بیشتری از خارج به داخل کشانده شده و توسط مه خنک می‌شود.

  ۵- پنکه‌های هواکش (خارج کننده هوا) :

  که در دیوار مقابل قرار دارند با ایجاد مکش، هوای خارج را از میان دریچه‌های تهویه باز وارد و سپس از میان مه به داخل می‌کشند. در این روش فقط حدود نصف ظرفیت پنکه هواکش روش پوشال و پنکه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  فروش ویژه به مدت محدود
  فروش ویژه بیش از ۳۰۰۰ رقم محصولات کشاورزی، انواع بذر با بسته بندی اورجینال و خانگی، انواع کودهای وارداتی اصل، ادوات و ابزارآلات با ضمانت اصالت کالا
  همین الآن خرید کنید

  مزایای روش خنک کننده تبخیری مه:

  1. کاهش مصرف انرژی الکتریکی نسبت به روش پوشال و پنکه.
  2. کنترل بهتر گرما در داخل گلخانه.
  3. دماهای متوسط خنک‌تر در عرض گلخانه.
  4. گیاهان رشد کرده در روش مه با فشار بالا، حساس به رطوبت پایین و تنش رطوبتی هستند و حتی اگر چند ساعت آب قطع شود (در روزهای گرم) گیاهان به راحتی صدمه می‌بینند.

  منابع:

  ۱- کتاب مدیریت گلخانه (جلد اول)، انتشارت سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری تهران.

  ۲- کتاب مدیریت گلخانه، تکنولوژی تولید محصولات گلخانه ای، انتشارات سلسبیل.

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.