تاریخ :۸ خرداد ۱۴۰۲
حشره کش و کنه کش کلرفناپیر

حشره کش و کنه کش کلرفناپیر

 • حشره کش و کنه کش کلرفناپیر

  حشره کش و کنه کش کلرفناپیر. کلرفناپیر (Chlorfenapyr) یک حشره کش و کنه کش وسیع الطیف است که بر علیه بسیاری از حشرات و کنه ها به خصوص آن هایی که به حشره کش های کاربامات، ارگانوفسفات و پیروتروئید مقاوم هستند، کاربرد دارد. این ماده در حقیقت یک پیش حشره کش است که بر اثر تجزیه در معده حشره تبدیل به حشر ه کش اصلی می شود. کلرفناپیر یک آفت کش و به طور خاص یک پیش حشره کش است. به این معنی که پس از ورود به میزبان به یک حشره کش فعال متابولیزه می شود، که از دسته ای از ترکیبات تولید شده میکروبی به نام پیرول هالوژنه مشتق شده است.

  کلرفناپیر با جداسازی یک سم از باکتری Streptomyces fumanus actinomycete بدست آمد. اگرچه در بازار بهداشت عمومی جدید است، اما از سال ۱۹۹۵ در کشاورزی و کنترل آفات شهری، از جمله در خانه ها و مناطق حمل و نقل مواد غذایی، در سراسر جهان استفاده شده است.

  تاریخچه و کاربردها

  کلرفناپیر توسط سیانامید از محصول طبیعی دیوکساپیرولومایسین ساخته شده است. آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده در ابتدا در سال ۲۰۰۰ استفاده از این حشره کش را در پنبه رد کرد. عمدتاً به دلیل نگرانی از سمی بودن این حشره کش برای پرندگان و به دلیل وجود جایگزین های مؤثر. با این حال، توسط EPA در ژانویه ۲۰۰۱ برای استفاده در محصولات غیر غذایی در گلخانه ها ثبت شد.

  کلرفناپیر همچنین به عنوان یک عامل ضد حشرات پشمی استفاده می شود. و به دلیل سمیت کمتر، برای پستانداران و آبزیان به عنوان جایگزینی برای پیرتروئیدهای مصنوعی معرفی شد. در آوریل ۲۰۱۶، در پاکستان، ۳۱ نفر بر اثر آغشته به کلرفناپیر در مواد غذایی جان خود را از دست دادند. کلرفناپیر با ایجاد اختلال در تولید آدنوزین تری فسفات عمل می کند. به ویژه، “حذف اکسیداتیو گروه N-اتوکسی متیل. کلرفناپیر توسط اکسیدازهای ترکیبی، ترکیب CL 303268 را تشکیل می دهد. مرگ سلولی و در نهایت مرگ و میر ارگانیسم‌ها.

  نحوه اثر کلرفناپیر

  نحوه اثر این حشره کش ایجاد اختلال در جریان انتقال پروتون در غشاء و در نتیجه ADP از ATP میتوکندری و مهار تولید موجب مرگ سلولی می شود. به دلیل این که کلروفناپیر بر مایت های شکارچی اثر نداشته، اثرات نسبتاً کم سوء بر محیط می گذارند. در نتیجه گزینه خوبی برای تولید فرمولاسیون نانو می باشد.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  کلرفناپیر با هدف قرار دادن مسیرهای اکسیداتیو در میتوکندری حشره عمل می کند. در نتیجه تولید ATP را مختل می کند. کلرفناپیر هیچ مقاومت متقاطع به کلاس‌های موجود حشره‌کش‌های بهداشت عمومی نشان نمی‌دهد. از این رو شیوه جدید عمل آن، آن را به یک حشره‌کش کاندید مناسب برای هدف قرار دادن ناقل‌های مالاریا مقاوم در برابر حشره‌کش‌های کنونی بهداشت عمومی تبدیل می‌کند.

  ایمنی

  طبق برگه اطلاعات ایمن، کلرفناپیر برای آبزیان بسیار سمی است و اثرات طولانی مدت دارد.کلروفناپیر

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.