تاریخ :۱۱ مهر ۱۴۰۲
ویروس-کرینکل-ماش

ویروس کرینکل برگ ماش

 • ویروس کرینکل برگ ماش

   عامل بیماری ویروس کرینکل برگ ماش

  ماش Vigna radiata برای کشت در شرایط نیمه خشک و نیمه گرمسیری سازگار است. ویروس کرینکل برگ ماش virus crinkle Leaf اولین بار در ۱۹۶۸ از ایالت های شمال غربی هند گزارش شد و از هند تا تایوان و پاکستان نیز گسترش دارد. این ویروس توسط پیوندزدن، شته، سوسک، ملخ و مگس سفید منتقل می شود. روی گونه ماش و ماش سیاه Vigna mungo تاثیر دارد. از طریق تلقیح شیره، پیوند و بذر منتقل می شود. شرایط آب و هوایی مساعد در گسترش  بیماری نقش دارد.

  علایم بیماری

  بزرگ شدن پهنک برگ به شکل نواری و چین و چروک از مشخصه مهم بیماری است. دمبرگ برگچه های میانی بسیار کوتاه می شود و گوشوارک ها در پایین سه برگچه ای های آلوده ضخیم تر و پهن تر از حالت معمول می باشد. گل آذین تعداد زیادی از غنچه ها میله ای می شود. کاسبرگ ها ضخیم شده و غلاف را می پوشاند. غلاف آلوده بذر کمی تولید کرده و ظاهر بدون پرز دارند. عملکرد گیاهان آلوده بسته به مرحله رشدی ۹۸ – ۲ % کاهش می یابد.

  ویروس کرینکل برگ ماش

  ویروس کرینکل برگ ماش

  چرخه بیماری ویروس کرینکل برگ ماش

  ویروس برگ ماش در مزرعه از طریق بذر یا ساییدن برگ های آلوده با برگ های سالم توسعه می یابد. این نوع ویروس پایدار نیست و ناقل آن قابلیت آلوده سازی را طی ۱۰ تا ۳۰ دقیقه از دست می دهد. تغییرات آناتومیکی و بیوشیمیایی در گیاهان بیمار مبتلا اتفاق می افتد. تغییرات ژنتیکی در غربالگری ژرم پلاسم گزارش شده است که غربالگری مداوم برای جستجوی ژن های جدید و شناسایی منابع جدید مقاومت در برابر بیماری را نشان می دهد.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  کنترل  بیماری ویروس برگ ماش

  تیمار گرمایی روی بذرها  ۶۰ تا ۷۰ درجه سانتی گراد به مدت ۱۰ تا ۳۰ دقیقه، استفاده از ارقام مقاوم راه حل مناسبی است ولی در اختیار نمی باشد. پرورش محصولات ممانعت کننده نیز یک راه حل موثر برای کنترل شیوع ویروس ارائه می دهد.

  منبع :

   ۲۰۱۶،Leaf crinkle disease in urdbean (Vigna mungo L. Hepper): An overview on causal agent, vector and host

  مترجم سیده آسیه موسوی

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.