تاریخ :۱۹ خرداد ۱۴۰۲
طبقه بندی علف های هرز بر اساس محل رویش

طبقه بندی علف‌های هرز چند ساله

 • علف‌های هرز چند ساله:

  علف‌های هرز چند ساله

  این دسته از علف‌های هرز بیش از دو سال زندگی می‌کنند و با آنکه هر سال یک دوره حیاطی را طی می‌کنند پس از تولید مثل از بین نرفته سال‌های متمادی به زندگی خود ادامه می‌دهند. این گیاهان هم با بذر تکثیر می‌شوند هم با اندام‌هایی مانند: ریزوم، استولون، غده یا پیاز. هر سال بخش فوقانی یا اندام‌های هوایی این دسته از گیاهان از بین رفته در بهار سال بعد رشد جدید آن از بخش زیرزمینی گیاه شروع می‌شود و چون ریشه‌ای قوی دارند ریشه کن کردن آنها اغلب مشکل است.

  • نمونه‌هایی از این گونه علف‌های هرز چند ساله از این قرارند:

  شیرین بیان، بارهنگ، ترشک، گل قاصد، پیچک، قیاق، مرغ، یونجه باغی، والک، برخی از پیازهای علفی و بوته‌های نسترن و زرشک.

  تقسیم بندی علف های هرز چندساله:

  علف‌های هرز چند ساله خود به دسته‌های کوچکتری مثل چند ساله ساده، چند ساله خزنده، چند ساله‌های پیازدار و غیر تقسیم می‌شوند.

  • چند ساله ساده:

  غالبا با بذر تکثیر می‌شوند و به کمک اندام‌های رویشی، مثل ریشه پایایی که دارای یقه است زمستان را می‌گذرانند؛ و اگر قسمتی از ریشه آنها قطع یا زخمی شوند قسمتی از ریشه می‌تواند گیاه جدیدی را بوجود آورد، مثل گل قاصد یا ترشک.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید
  • گیاهان چند ساله خزنده:

  علاوه بر بذر با اندام‌های رویشی مانند ساقه رونده و ریزوبیوم نیز تکثیر می‌یابند، مثل مرغ و قیاق که با همین اندام‌های رویشی زمستان را می‌گذرانند.

  • گیاهان هرز غده‌ای و پیازدار

  بوسیله غده و در واقع ریزوم‌های تغییر شکل یافته با محیط سازش یافته تکثیر می‌شوند مانند اویارسلام که یا به وسیله‌ی پیاز یا برگ تغییر شکل یافته زیاد می‌شوند مثل سیر وحشی. این گیاهان با همین اندام‌ها زمستان گذرانی می‌کنند.

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.