تاریخ :۲ مهر ۱۴۰۲
آلوئه ورا-خواص-دارویی

آلوئه ورا و خواص دارویی آن

 • آلوئه ورا و خواص دارویی آن

  گیاه شناسی آلوئه ورا

  گیاه دارویی آلوئه ورا (صبر زرد) Aloe با نام علمی Aloe vera گیاه شاداب و بادوامی است که به خانواده زنبق تعلق دراد. طول این گیاه از ۳۰ تا ۱۵۰ سانتی متر متغیر است. پایه گیاه به صورت بوته گوشتی و برگ های آن باریک و نیزه ای شکل هستند که طول آنها ۳۰ تا ۶۰ سانتی متر است. کناره برگ ها خاردار و از سر و روی برگ ها به رنگ سبز و سبز روشن مایل به سفید است. خوشه های گل به رنگ زرد یا قرمز مایل به نارنجی در انتهای ساقه های دراز که به طور مستقیم از بوته گیاه بیرون می آیند ظاهر می شوند. این سنبله ها تقریبا در تمام طول سال روی ساقه های گیاه که چوبی هستند دیده می شوند. با آلوئه ورا و خواص دارویی آن آشنا می شویم.

   خواص  گیاه دارویی آلوئه ورا

  در نوشته های یونانی قرن چهارم پیش از میلاد به صبر زرد اشاره شده است. رومی ها و یونانی ها آن را می شناختند و از ژل آلوئه ورا برای مداوای زخم نیز استفاده می کردند. منبع اصلی گیاه، جزیره ای به نام سوکوترا در آفریقا بوده است. یونانیان قدیم برای این گیاه که مسهل خوبی است ارزش زیادی قایل بوده اند.

  گیاه دارویی صبر زرد مسهل، محرک جریان صفرا، ترمیم کننده زخم، مسکن، ضد قارچ، بند آورنده خونریزی، آرام بخش و دافع کرم است. صبر زرد اگر به صورت داخلی استفاده شود یک ملین است اما سبب شکم درد می شود.برگ های تازه آن حاوی آب ژله ای شکلی است که وقتی بر روی محل سوختگی یا موضع خارش پوست مالیده شود خاصیت شفا دهندگی فوق العاده ای نشان می دهد.

  خواص های دیگر گیاه دارویی صبر زرد

  سوختگی، آفتاب سوختگی، التهاب های پوستی، اگزما و گزیدگی های سمی را به سرعت درمان می کند. برای سوختگی های سطحی و جوش های پوستی فقط کافی است یک برگ شکسته شده و شیره تسکین دهنده آن بر روی محل آسیب دیده مالیده شود.

  • در طب سنتی این گیاه به داروی ضد سرطان پوست مشهور شده است.
  • بررسی ها نشان می دهد که صبر زرد در درمان سوختگی های ناشی از تشعشع نیز موثر است.
  • برای خشکی پوست به ویژه اگزمای اطراف چشم و پوست حساس صورت نیز مفید است.
  • این گیاه را می توان برای مداوای عفونت های قارچی مانند کچلی استفاده کرد.
  • این گیاه از اجزای اصلی کرم های مرطوب کننده پوست و لوسیون های ضد آفتاب سوختگی است.

  صبر زرد گیاهی است که از چندین قرن گذشته به علت خواص ضد التهابی، مسهلی، تحریک کنندگی سیستم ایمنی و بهبود دهنده زخم ها مورد توجه بوده است. در طی سال های اخیر گزارش هایی مبنی بر اثرات ضد دیابتی قسمت های مختلف این گیاه ارائه شده است. صبر زرد از گیاهان دارویی منتخب سازمان بهداشت جهانی است.

  گیاه دارویی صبر زرد1

  خواص آلوئه ورا

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  زیستگاه آلوئه ورا

  این گیاه در ایران کشت می شود. در آفریقای شرقی و آفریقای جنوبی به طور خودرو یافت می شود. در شمال آفریقا در جزایر واقع در دریای کارائیب و بعضی از کشورهای حوزه دریای مدیترانه کشت می شود.

  بیماری گیاه دارویی آلوئه ورا

  پوسیدگی ریشه و ساقه

  علایم بیماری: این بیماری باعث نکروز شدن برگ ها از قسمت تحتانی برگ های بیرونی می شود. ریشه و ساقه نیز ممکن است پوسیده و در نهایت بوته آلوده از بین می رود.

  عامل بیماری: Phytophthora parasitica می باشد.
  مبارزه: در یک بررسی تأثیر قارچ کش های مانکوزب، زینب و فوزتیل آلومینیوم به میزان ۱۴۰، ۱۶۴ و ۳۰۰ میلی گرم به صورت ریختن محلول در سطح خاک گیاهان آلوده مورد مطالعه قرار گرفت. نتایج نشان داد قارچ کش مانکوزب، زینب و فوزتیل آلومینیوم به ترتیب ۳۸/۷، ۴۹/۱ و ۶۷/۸ %بیماری را کاهش دادند.

  منبع :

  کتاب بیماری های مهم گیاهان دارویی، انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد، ۱۳۸۹

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.