تاریخ :۱۰ مهر ۱۴۰۲
انواع علفکش ها برای مبارزه با علف های هرز گندم

انواع علفکش ها برای مبارزه با علف های هرز گندم

 • انواع علفکش ها برای مبارزه با علف های هرز گندم

  علفکش های باریک برگ:

  علفکش های باریک برگ

  ۱- ایلوکسان:

  مقدار مصرف ۳-۲/۵ لیتر در هکتار برای انواع یولاف وحشی و چچم و تا حدودی انواع خونی واش مؤثر است. بهترین زمان مصرف مرحله ۲ تا ۴ برگی علف های هرز و غیر قابل اختلاط با علفکش های هورمونی می باشد. «انواع علفکش ها برای مبارزه با علف های هرز گندم»

  ۲- آونج:

  مقدار مصرف ۴ لیتر در هکتار و برای انوع یولاف وحشی کاربرد دارد. بهترین زمان مصرف از مرحله ۳ برگی تا پنجه زنی یولاف وحشی می باشد.

  ۳- پوماسوپر:

  مقدار مصرف ۱/۲- ۰/۸ لیتر در هکتار و برای انواع علف های هرز باریک برگ شامل یولاف وحشی، خونی و اشها و دم روباهی مناسب است. از مرحله ۲ تا ۴ برگی الى اواسط پنجه زنی علف های هرز قابل مصرف می باشد و قابل اختلاط با گرانستار نیز میباشد.

  ۴- تاپیک:

  مقدار مصرف ۱-۰/۵ لیتر در هکتار و برای علف های هرز یولاف وحشی، دم روباهی، خونی واش ها و چچم قابل استفاده است. برای مزارع جو مناسب نیست و زمان مصرف آن از ۳ برگی تا اواخر پنجه زنی علف های هرز می باشد.

  ۵- آسرت:

  مقدار مصرف ۳-۲ لیتر در هکتار و برای انوع یولاف وحشی کاربرد دارد. بهترین زمان مصرف در مرحله ۴-۲ برگی علف هرز میباشد. آسرت به عنوان یک علف کش دو منظوره با اثر توأم روی پهن برگ ها و باریک برگ ها به ثبت رسیده است و اثر آن روی پهن برگ ها محدود به علف های هرز خانواده شب بو مانند خردل وحشی، کیسه کشیش و آلاله وحشی می باشد.

  علفکش های پهن برگ :

  علفکش های پهن برگ

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  ۱- تو- فور-دی:

  مقدار مصرف ۲-۱ لیتر در هکتار و برای مبارزه با علف های هرز پهن برگ گندم مورد استفاده قرار می گیرد. این علفکش هورمونی است و زمان مصرف آن از مرحله پنجه زنی تا پایان ساقه رفتن می باشد.

  ۲- گرانستار:

  مقدار مصرف ۱۰ تا ۲۵ گرم در هکتار و برای انواع علف های هرز پهن برگ مناسب است. زمان مصرف آن در مرحله اولیه رویش علف های هرز می باشد. و قابل اختلاط با تاپیک و پوماسوپر می باشد. علف کش های دو منظوره از علف کش های دو منظوره جدید آپیروس می باشد که مقدار مصرف آن ۲۶/۶ گرم در هکتار است و برای مبارزه با انواع برو موس در مرحله ۲ تا ۴ برگی و بعضی از پهن برگ ها مؤثر است. عملکرد آن در دست بررسی می باشد.

  «انواع علفکش ها برای مبارزه با علف های هرز گندم»

  منبع: نشریه روش های مبارزه با علف های هرز مزارع گندم. معاونت تحقیقات، آموزش و ترویج سازمان کشاورزی استان اصفهان، شماره ۵۴.

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.