تاریخ :۲۰ خرداد ۱۴۰۲
گلپر-ضد-صرع

 گلپر گیاهی ضد صرع

 • گلپر گیاهی ضد صرع

  گیاه شناسی گلپر

  گلپر Heracleum persicum گیاهی گل دار، علفی و چند ساله از تیره ی چتریان است. این گیاه بومی ایران است و در ناحیه های نمناک کوهستانی ایران و مناطق پیرامونی می روید. همه گونه های سرده ی گلپران معطر هستند و برخی گونه ها در آشپزی ایرانی به عنوان ادویه کاربرد دارند. گونه های دیگری از گلپر در صنعت داروسازی کاربرد دارد. گل های این گیاه، سفید مجتمع به صورت چتر در انتهای ساقه های گل دهنده در قسمت بالای گیاه ظاهر می شود. میوه آن تخم مرغی، کمی ضخیم و معطربه رنگ سبز تیره به طول ۱ تا ۱/۵ سانتی متر است. قسمت های مورد استفاده این گیاه جوانه ها، ساقه ها و غنچه های نورسته آن می باشد.  گلپر گیاهی ضد صرع است.

  گلپر ضد صرع۱

  گیاه شناسی گلپر

  خواص درمانی گلپر ضد صرع

  طبیعت گلپر گرم و خشک است. تقویت کننده ی عالی حافظه، تقویت کننده قوه باه، تقویت کننده قلب و عروق، اشتها آور، کمک کننده به هضم غذا و ضد نفخ، شفا بخش بیماری یرقان، پاکساز کبد و دافع صفرا می باشد و تداوم مصرف آن برای سوزاندن چربی های بدن مفید است. دانه های خشک این گیاه که بسیار معطر است، همراه با اغذیه و به عنوان ادویه مصرف عمومی و همگانی دارد.

  ضد صرع قوی، عفونت های عصبی و ناراحتی های عصبی، ضد فراموشی، ضد اسهال، ضد تنبلی معده و ضد جوش و دمل، ضد عفونی کننده و میکروب کش قوی و ضد اسپاسم است.

  همچنین جهت درمان رفلاکس معده، تهوع، استفراغ و سایر اختلالات گوارشی کاربرد دارد. پودر دانه گلپر می تواند به عنوان یک داروی کشنده برای بعضی کرم های داخل روده مصرف می شود. دمنوش ریشه ی گلپر را جهت درمان اختلالات تنفسی، اختلالات ریوی، برونشیت و عفونت های دستگاه تنفس تجویز می کنند. دمنوش این گیاه تحریک کننده اشتها نیز است.

  موارد منع مصرف

  مصرف زیاد این گیاه باعث ایجاد تپش قلب برای فرد می شود. مصرف زیاد این گیاه باعث سقط جنین می شود.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  گلپر ضد صرع۲

  منع مصرف گلپر

  منبع :

  کتاب کافی شاپ در خانه،آشنایی با انواع نوشیدنی‌های سرد و گرم دمنوش‌ها، عرقیات گیاهی، اسموتی…، ۱۳۹۶

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.