تاریخ :۳ مهر ۱۴۰۲
سیاه-دانه-نفس

سیاه دانه و درمان تنگی نفس

 • سیاه دانه و درمان تنگی نفس

  اثر سیاه دانه روی تنگی نفس

  از عصاره خام سیاه دانه برای درمان تنگی نفس استفاده می شود. سیاه دانه با واسطه بستن کانال های کلسیمی انقباض را مهار کرده و شل شدن ماهیچه های صاف نای را موجب می شود. در اصل عصاره ی خام مشابه دراپامیل، یعنی بلوکه کننده استاندارد کانال Ca، عمل می کند.

  در نتیجه عملکرد سیاه دانه به صورت گشاد کنندگی مجاری هوایی برطرف کنندگی اسپاسم (انقباض شدید) کاربرد سنتی آن در درمان آسم تایید می کند. در طب سنتی از سیاه دانه به تنهایی با همراه عسل درمان تنگی نفس استفاده می شود.

  چگونگی عملکرد سیاه دانه در سرطان 

  (استفاده از سیاه دانه در طب نوین)

  گیاهان دارویی به طور گسترده در طب سنتی به منظور جلوگیری از اثرات جانبی مهم داروهای شیمیایی موجود استفاده می شود. بعضی از دارو های گیاهی چند پارامتر از سیستم ایمنی را فعال می کنند که برای تخریب سلول های سرطانی کاربرد دارند. سیاه دانه پاسخ های ایمنی سلول را از سلول های Tو B و ماکروفاژهای فعال شده افزایش می دهد.

  به علاوه فعالیت سلول های NK (قاتل طبیعی) را نیز افزایش می دهد. سلول های NK فعال شده اثر کننده های ضد توموری قوی ای هستند که نقش مهمی را در مراقبت های ایمنی و تخریب سلول های توموری بازی می کنند. سلول های NK توانایی کشت سلول های توموری را بدون حساس سازی ویژه قبلی دارا هستند.

  سیاه دانه و درمان تنگی نفس

  عملکرد سیاه دانه

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  روغن سیاه دانه 

  • روغن فرار سیاه دانه به عنوان عاملی توانمند در کاهش دادن تیتر پادتن سرم عمل می کند.
  • همچنین میزان نوتروفیل ها و اسپلنوسیت ها را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.
  • اما منوسیت ها و لنفوسیت های محیطی را افزایش می دهد.
  • روغن فرار سیاه دانه (NSVO) از طریق کاهش تنظیم در اسپلنوسیت ها (Splenocyt) و سلول های تک هسته ای ویژگی خود یعنی بازدارندگی از تشکیل پادتن را منعکس می کند.

  اثرات احتمالی کاهش تنظیم نوتروفیل ها از طریق (NSVO)، می تواند به توقف رشد و بلوغ و مرگ زود هنگام منجر شود. یا اینکه مدت حیات نوتروفیل ها و تولید آنتی بادی های نوتروفیل را کاهش دهد. NSVO مسئول کشتار انتخابی یا مهار رشد سلول سرطانی است.

  • روغن سیاه دانه می تواند عامل سم سلولی باشد.
  • اثرات سمی آن روی سلول یا فعالیت ضد اکسایشی آن مرتبط باشد.

   (TQ) از سیاه دانه جدا شده و تعدادی از سلول های سرطانی انسان آزمایش شد و فعالیت سم سلولی مشابهی برای او معرفی شد.  روغن سیاه دانه می تواند عامل سم سلولی بازدارنده تولید پادتن باشد.

  منبع :

  کتاب چگونه غذا بخوریم تغذیه از دیدگاه قرآن و عترت، نویسنده حجت الاسلام سید صفر علی لکی صرافی، ۱۳۹۵

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.