تاریخ :۸ خرداد ۱۴۰۲
زعفران-خون-ساز

زعفران گیاهی خون ساز

 • زعفران گیاهی خون ساز

  گیاه خون ساز زعفران

  زعفران گیاهی کوچک و چند ساله، به ارتفاع ۱۰ تا ۳۰ سانتی متر است . از وسط پیاز یا قاعده ساقه، تعدادی برگ باریک و دراز خارج می شوند. از وسط برگ ها، ساقه گل دار خارج شده که به یک تا سه گل منتهی می شود. گل ها بسیار زیبا و دارای ۶ گلبرگ بنفش رنگ هستند که ممکن است در بعضی واریته ها به رنگ گلی یا ارغوانی باشند. گل ها دارای ۲ پرچم و یک مادگی منتهی به کلاله ی سه شاخه به رنگ قرمز متمایل به نارنجی است. قسمت مورد استفاده این گیاه، انتهای خامه و کلاله سه شاخه است که به نام زعفران مشهور است و دارای بوی معطر با طعم کمی تلخ می باشد. زعفران گیاهی خون ساز است.

  زعفران گیاهی خون ساز۱

  گیاه زعفران

  خواص زعفران گیاهی خون ساز

  طبیعت زعفران Saffron از نظر طب سنتی ایران، گرم و خشک است. این گیاه در صنایع غذایی کاربردی وسیع دارد و کاهنده دردهای مفصلی است. زعفران خاصیت اشتها آور داشته و در بهبود عملکرد دستگاه گوارش تأثیر دارد. همچنین به هضم غذا نیز کمک می کند. این دمنوش به علت فرح بخش بودن خاصیت ضد اضطراب و افسردگی دارد. مسکن درد لثه است.بیماری های پوستی، بیماری های چشم، عفونت ادراری، نفخ شکم یرقان را درمان می کند.

  این دمنوش به رفع نفخ معده و هضم غذا کمک می کند. خون ساز بوده و موجب تسهیل گردش خون و همچنین کاهش فشار خون می شود. دم نوش زعفران ادرار آور بوده و کلیه و مثانه را پاک می کند. این دمنوش به علت وجود آنتی اکسیدان خاصیت ضد سرطان نیز دارد. مصلح عفونت بلغمی، محرک نیروی جنسی و قوای مغزی، مقوی کبد و جهاز تنفسی نیز هست. آشامیدن یک مثقال آن جهت تسریع در زایمان استفاده می شود.

  زعفران خنده آور است از خوردن زیاد آن به یک باره خودداری شود. زنانی که عادت ماهانه همراه با درد دارند سه روز اول دم کرده زعفران میل کنند. برای تسکین آسم و سیاه سرفه، ضد سرفه، ضد حساسیت و ضد کرم خوردگی دندان نیز کاربرد دارد. نوشیدن حداقل یک فنجان چای زعفران برای تمدد اعصاب توصیه می شود.

  زعفران گیاهی خون ساز۲

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  خواص زعفران

  موارد منع مصرف زعفران

  استفاده از این دمنوش در دوران بارداری منع مصرف دارد؛ زیرا موجب سقط جنین می شود.

  منبع :

  کتاب چگونه غذا بخوریم تغذیه از دیدگاه قرآن و عترت، انتشارات المعی، نویسنده حجت الاسلام سید صفر علی لکی صرافی، ۱۳۹۵

  کتاب کافی شاپ در خانه،آشنایی با انواع نوشیدنی‌های سرد و گرم دمنوش‌ها، عرقیات گیاهی، اسموتی…، ۱۳۹۶

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.