تاریخ :۹ مهر ۱۴۰۲
پوسیدگی-سیاه-کلم

بیماری پوسیدگی سیاه کلم

 • بیماری پوسیدگی سیاه کلم

  عامل بیماری پوسیدگی سیاه کلم

  عامل بیماری پوسیدگی سیاه کلم باکتری Xanthomonas camapestris pV. Camapestris (Pammel) Dowson است که یک باکتری استوانه ای شکل و گرم منفی می باشد.

  انتشار بیماری پوسیدگی سیاه

  بیماری پوسیدگی کلم از مهم ترین بیماری های چلیپاییان در سراسر دنیا بوده و به تمام واریته هائی که در نواحی معتدل و نیمه گرمسیری و مناطقی که میزان بارندگی و شبنم زیاد است حمله می کند. این بیماری ابتدا در کنتاکی آمریکا تشخیص داده شد  و سپس از اکثر کشورهای جهان گزارش گردید. کلم و گل کلم نسبت به سایر چلیپائیان حساسیت بیشتری داشته و کلم بروکلی و کلم بروکسل نسبتا مقاوم و تربچه کاملا مقاوم است. چلیپائیان حساس می باشند. در شرایط آب و هوایی مطلوب برای رشد و انتشار باکتری این بیماری سبب کاشت و خسارت زیاد محصول می شود. در ایران این بیماری روی محصولات کلم، کلم قمری، گل کلم و کلم چینی در استان اصفهان گزارش گردیده است.

  پوسیدگی-سیاه-کلم

  پوسیدگی سیاه کلم

  علایم بیماری پوسیدگی

  گیاه در هر مرحله از رشد به این بیماری مبتلا می شود. در گیاهان جوان حاشیه بر گ لپه ها( کوتیلدون) ابتدا سیاه و سپس کاملا چروکیده و می افتند. علایم اولیه بیماری به صورت مناطق پژمرده یا زرد شده V شکل در حاشیه برگ ها بروز کرده و مناطق بیمار توسعه یافته و بافت های داخلی مجاور سیاه یا قهوه ای می شوند. لکه های زرد حاشیه برگ در مزرعه قابل مشاهده می باشند.

  در کلم Brassica oleracea به تعداد زیادی نقاط ریز قهوه ای روی برگ ها ظاهر شده و تمام برگ زرد یا پژمرده و سرانجام روی زمین می افتد. گاهی بر اثر شدت آلودگی برگ ها ریز نموده و ساقه لخت و دارای تعداد کمی برگ در انتها می باشد. وی ساقه به صورت عرضی برش داده می شود، در آوندها سیاه و همینطور در دمبرگ نیز تا سیاه رنگی دیده می شوند.

  زیست شناسی بیماری پوسیدگی سیاه کلم

  زمستان گذرانی عامل بیماری در سطح و درون بذر و بقایای گیاهان بیمار در مزرعه به ویژه در کلم و جوانه های کلم بروکسل که در مزرعه زنده باقی مانده اند و همچنین در گیاهانی که برای تولید بذر انبار شده اند می تواند، انجام گیرد.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  بسیاری از علف های هرز از خانواده چلیپائیان می توانند جایگاه خوبی برای باکتری عامل پوسیدگی سیاه باشند. همچنین نشان داده شده که باکتری می تواند تا مسافت ۱۲ متر در مزرعه کلم پراکنده شود. در بهار باکتری از طریق برگ لپه ها (کوتیلدون) به طرف برگ حرکت کرده و از طریق روزنه وارد برگ شده و سپس از مجاری آبی به طرف پایین حرکت کرده تا به ساقه برسد و از این طریق به ریشه و برگ ها مهاجرت می کند. آلودگی های بعدی به وسیله آب، باران، حشرات و گیاهان آلوده انجام می گیرد. دمای بهینه برای رشد باکتری ۲۶ تا ۳۰ درجه سانتی گراد، حداقل دما ۵ و حداکثر دما ۳۶ درجه سانتی گراد می باشد. آب آزاد و شبنم برای توسعه بیماری ضروری است ولی دما نسبت به رطوبت عامل مهم تری است.

  بیماری-پوسیدگی-کلم

  بیماری پوسیدگی کلم

  مدیریت تلفیقی بیماری

  1.  استفاده از بذر سالم و عاری از بیمارگر.
  2. خیساندن بذر کلم در آب ۵۰ درجه سانتی گراد به مدت ۲۰ تا ۲۵ دقیقه.
  3.  ضد عفونی بذور با هیپو کلرید سدیم به ازای ۵ میلی لیتر برای یک گرم بذر.
  4.  آیش دو ساله برای گیاهان خانواده چلیپائیان.
  5. استفاده از ارقام مقاوم.

  منبع :

  کتاب بیماری های مهم سبزی، صیفی و جالیز در ایران و مدیریت تلفیقی آنها، انتشارات سروا، ۱۳۹۴

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.