تاریخ :۲۰ خرداد ۱۴۰۲
 • لمبه گندم و شناخت آن

  این حشره از خانواده Dermestidae می باشد. لاروها معمولا از موادی که منشا حیوانی دارند استفاده می کنند. حشره لمبه گندم .Trogoderma granarium Everts این آفت بومی هندوستان و استرالیاست و به تدریج به سایر کشورها سرایت نموده است. در روی گندم، جو، ذرت، برنج و سایر دانه های غلات و دانه های روغنی ایجاد خسارت می کند. لاروها می توانند حتی یک سال بدون غذا زندگی کنند. مقاله لمبه گندم و شناخت آن را بخوانید.

  مشخصات ظاهری لمبه گندم

  حشره کامل سوسک کوچکی است به طول ۱/۵-۳ میلی متر به شکل بیضی کشیده و به رنگ قهوه ای مایل به قرمز و پوشیده از کرک های قهوه ای رنگ است. لارو پس از تفریخ به رنگ سفید و پوشیده از موهای قهوه ای رنگ و با سر سیاه رنگ است و موهای بدن در  دو اندازه کوتاه و بلند روی بدن را پوشانده اند.

  آشنایی با لمبه گندم۲

  مشخصات لمبه گندم

  زیست شناسی لمبه گندم

  حشرات کامل لمبه گندم در حرارت های مساعد روی مواد غذائی تخم گذاری می کنند. در حرارت های ۳۰-۳۶ درجه طول دوره تخم گذاری ۵-۷ روز و تعداد تخم روزانه به ۱۸ عدد می رسد. دوره رشد جنینی و لاروی بستگی به درجه حرارت و رطوبت دارد و در شرایط مناسب لاروها ۳-۷ بار و در شرایط نامناسب ممکن است تا هر مرتبه تغییر جلد بدهند. دوران تکاملی این حشره و حرارت اپتیمم ۳۲-۳۶ درجه سانتی گراد ۳۵ روز است. به طور کلی لاروهای این حشره در مقابل حرارت و سرما و گرسنگی مقاومت زیادی دارند. این حشره در هندوستان ۱۲ نسل درسال دارد. بدن لاروها از موهای متراکم پوشیده شده و لاروها به وسیله آخرین حلقه شکم که معمولا دارای یک جفت پیوست به نام Urogomphe می باشد مشخص می گردند.

  آشنایی با لمبه گندم۱

  زیست شناسی لمبه گندم

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  خسارت حشره لمبه

  خسارت حشرات این خانواده بیشتر روی مواد ابریشمی، پشمی، پوست و چرم می باشد.

  منبع :

  کتاب حشره شناسی کشاورزی، (حشرات، کنه ها، جوندگان و نرم تنان زیان آور) و مبارزه با آنها، ناشر دانشگاه تهران، ۱۳۸۷

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.