تاریخ :۲۰ خرداد ۱۴۰۲
دمنوش-گاوزبان-سنبل الطیب

دمنوش گل گاوزبان و سنبل الطیب

 • دمنوش گل گاوزبان و سنبل الطیب

  گیاه شناسی گل گاوزبان

  گل گاو زبان  Echiumگیاهی علفی و یک ساله است که ارزش دارویی دارد و ارتفاع ساقه ی آن تا ۶۰ سانتی متر می رسد ساقه ی آن شیار دار و خار دار می باشد. برگ های این گیاه ساده و پوشیده از تارهای خشن است. گل های آن به رنگ آبی، سفید و بنفش می باشد. این گیاه یکی از غنی ترین منابع اسیدهای چرب اصلی به شمار می رود. خواص دمنوش گل گاوزبان و سنبل الطیب چیست؟

  دمنوش گل گاوزبان و سنبل الطیب1

  گیاه گل گاوزبان

  گیاه شناسی سنبل الطیب

  سنبل الطبیب یا علف گربهaleriana officinalis نیز گیاهی است که بوته ای استوار و چند ساله دارد و دارای ریشه ای کوتاه و بوته ای با ارتفاع بین ۵۰ تا ۱۵۰ سانتی متر می باشد. گل های سنبل الطیب به رنگ سفید یا صورتی و به صورت خوشه ای است. قسمت مورد استفاده این گیاه ریشه آن است و معمولا از ریشه گیاهی که بیش از سه سال عمر دارد استفاده می شود. سنبل الطیب پس از خشک شدن به رنگ قهوه ای در می آید.

  نام علف گربه برای این گیاه ناشی از ویژگی آن است که گربه ها را به خود جذب می کند و نوعی اثر روان گردان در آن ها دارد. این خاصیت به دلیل وجود اکتینیدین در عصاره ی این گیاه است که به فرومون های بدن گربه ها شباهت دارد. طعم آن تلخ، ولی خوشبو و معطر است. عطران پس از خشک شدن بیشتر می شود.

  خواص درمانی دمنوش گل گاوزبان و سنبل الطیب

  در طب سنتی ایرانی طبیعت گل گاو زبان گرم و تر و سنبل الطبیب گرم و خشک است. دمنوش گل گاو زبان و سنبل الطیب خاصیت آرامش بخش و خواب آور دارد. این دمنوش ادرار آور و پایین آورنده فشار خون است. همچنین این دمنوش خاصیت از بین برندگی سنگ های کلیه، خشونت نای، سینه، تنگی نفس و گلو درد را دارد. این دم نوش برای برطرف کردن سرما خوردگی و سرفه ی ناشی از آن مؤثر است. در ضمن مقوی دماغ، معده، کبد سرد و ضد سر دردهای عصبی است.

  این دمنوش برای درد کلیه، قولنج، اسپاسم، تشنج، صرع، سودا، صفرا، وسواس نیز مفید است. نوشیدن این دمنوش موجب بهبود سرگیجه و تپش قلب می شود. این دمنوش اشتها آور است. همچنین هضم کننده غذا و برطرف کننده دل پیچه است. گاهی اوقات این دم نوش میگرن را برطرف کرده یا شدت درد آن را کاهش می دهد.

  دمنوش گل گاوزبان و سنبل الطیب۲

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  دمنوش سنبل الطیب

  طرز تهیه دمنوش گل گاوزبان و سنبل الطیب

  برای ترکیب گل گاو زبان و سنبل الطیب به( نسبت ۴ گل گاو زبان به ۱ سنبل الطیب) این دو گیاه را در یک قوری بریزید و آب با دمای ۸۰ درجه را به آن اضافه کرده و اجازه دهید که به مدت ۱۵ دقیقه دم بکشد. پیشنهاد می کنیم در هنگام دم کردن یک عدد لیمو عمانی داخل آن بیندازد و یا چند قطره لیمو ترش را در فنجان تان بریزید تا نوشیدنی تان خوش رنگ شود و به رنگ قرمز آلبالویی در آید. در صورت تمایل به شیرین کردن دم نوش، می توانید از نبات استفاده کنید.

  موارد منع مصرف

  اگر داروی اعصاب مصرف می کنید، برای نوشیدن این دمنوش با پزشک خود مشورت کنید. مصرف این دمنوش در دوران بارداری و همچنین برای کودکان توصیه نمی شود.

  دمنوش گل گاو زبان و لیمو عمانی

  ترکیب گل گاوزبان با لیمو عمانی علاوه بر اینکه باعث می شود رنگ بهتری پیدا کند و مزه آن بهتر شود، برخاصیت آرام بخشی این گیاه می افزاید. گل گاوزبان نباید به طور مستقیم روی حرارت باشد و زیاد حرارت بیند. عطر، طعم و خاصیت آن در ازای دم کردن طولانی مدت از دست می رود. هرچه بیشتر بجوشد آنتوسیانین های آن نیز بیشتر تخریب می شود.

  منبع :

  کتاب کافی شاپ در خانه،آشنایی با انواع نوشیدنی‌های سرد و گرم دمنوش‌ها، عرقیات گیاهی، اسموتی…، ۱۳۹۶

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.