تاریخ :۸ خرداد ۱۴۰۲
 • نعناع درمان کننده نفخ معده

  گیاه شناسی نعناع

  نعناع گیاهی است از رده دو لپه ای های پیوسته گلبرگ که سر دسته تیره نعناعیان و از سبزی های خوراکی است. این گیاه تمام اسانس ها و خواص پونه را دارد. ولی برگ هایش کرک کمتری دارند و بریدگی های کنار برگ های آن بیشتر از پونه و اسانس آن نیز ملایم تر است. نعناع درمان کننده نفخ معده است.

  نعناع گیاهی عفی و پایا و چند ساله است. ساقه های آن دو نوع خزنده و زیر زمینی می باشند. از میان ریشه ها یک شاخه قایم و برگ دار کوچک خارج می شود که برگ های آن متقابل، بیضوی، نوک تیز، داندانه دار و کمی پوشیده از کرک بوده و از تمامی قسمت های آن بوی معطر و مطبوعی استشمام می شود. ساقه این گیاه چهار گوش و به رنگ قرمز مایل به بنفش یا مایل به ارغوانی است. گل های آن در ماه های مرداد و شهریور ظاهر می گردند. رنگ گلی یا ارغوانی مایل به بنفش دارند و به تعداد زیاد در مجاور یکدیگر به نحوی مجتمع می رویند.

  نعناع درمان کننده نفخ معده ۳

  گیاهشناسی نعناع

  خواص نعناع درمان کننده نفخ معده

  طبیعت نعناع Spearmint گرم وخشک است. مهمترین خاصیت نعناع تاثیر آن بر دردهای دستگاه گوارش شامل درد معده، نفخ، دل پیچه، تهوع و اسهال است همچنین نعناع لطیف کننده خون، مفرح و مقوی قلب، کمک کننده به هضم غذا، مقوی اعصاب معده، بادشکن، دافع صفرا، پاکسازی و مقوی کبد و طحال بوده و برای سرما خوردگی ( برای رفع سینه درد و سرفه دم کرده نعناع را به صورت گرم بنوشید.) و درمان بیماری های حلق و گلو ( از پونه قوی تر است.) مفید است. تنظیم کننده خون است.

  نعناع ضد نفخ، ضد سکسکه( اگر با انار خورده شود)، ضد بواسیر، ضد درد شکم و ضد تب است. این دمنوش معطر و اشتها آور است و مسکن و آرام بخش خوبی است و ناراحتی اعصاب و تشنج را برطرف می کند. برای رفع بوی نامطبوع دهان و پیشگیری از بروز بیماری لثه ای به کار برده می شود. ضد ویروس تبخال، ضد تب، ضد خارش، باز کننده برونشیت، رفع کننده احتقان و خارج کننده سموم بدن است.

   نعناع یکی از سبزی های پر مصرف

  نعناع یکی از سبزی های پرمصرف بوده و در سبزی خوردن نیز به وفور استفاده شود. نعنایی که به عنوان سبزی خوردن مصرف می کنیم، با نعناعی که به صورت خودرو در کوه می روید متفاوت است. البته از نظر شکل ظاهری، بو، طعم و مزه تقریبا شبیه به هم هستند، ولی از نظر اثرات درمانی نعناع کوهی قوی تر است. البته خوردن نعنایی که پرورش داده می شود و به عنوان مورد استفاده قرار می گیرد، با غذای روزانه، مخصوصا ناهار توصیه می شود.

  نعناع درمان کننده نفخ معده ۱

  نعناع سبزی پرمصرف

  نعناع درمان کننده نفخ معده می باشد

  عرق نعناع درمان کننده نفخ معده

  از نظر طب سنتی طبیعتی گرم دارد. عرق نعناع همان خواص دمنوش را دارد. علاوه بر این مولد خون و رفع کننده گرما زدگی اطفال می باشد.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  دم نوش نعناع فلفلی و دارچین

  دم نوش نعناع فلفلی به حفظ تناسب اندام از طریق کاهش وزن کمک می کند. نعناع فلفلی یک گیاه دارویی معطر است که دستگاه گوارش و صفرا را تحریک کرده و خاصیت ضد التهابی دارد. استنشاق بوی آن برای بهبود سرما خوردگی و عفونت های گلو بسیار مفید است. نعناع فلفلی باعث افزایش ترشح صفرا شده و در نتیجه به هضم غذا کمک می کند.

  درمان سندرم روده ی تحریک پذیر و رفع مشکلات گوارشی مانند نفخ و ورم معده از دیگر خواص آن است. نعناع فلفلی ضد باکتری است و تجمع میکروب ها در دهان را کاهش می دهد. به همین دلیل، دهان تمیز و خوشبو می شود. علاوه بر این، نعناع فلفلی سرشار از «منتول» است و باعث می شود تا دهان تان به مدت طولانی تازه و خوشبو بماند. گیاه نعناع فلفلی ضد اسپاسم گوارشی، ضد نفخ، مسکن، ضد عفونی کننده، عرق آور، خلط آور، ضد سرفه، ضد خارش، آرام بخش، خنک کننده پوست، گرم کننده ی بدن و رقیق کننده خون است.

  منع مصرف نعناع

  مصرف آن در اوایل بارداری ممنوع است. به علت اثر شل کنندگی دریچه تحتانی مری، در افرادی که برگشت اسید معده به مری دارند با احتیاط مصرف گردد. با توجه به اینکه مصرف نعناع به مقدار زیاد سبب بالا رفتن فشار خون می شود. خوردن مقدار زیادی از آن به افراد سالمند هرگز توصیه نمی شود.

  نعناع درمان کننده نفخ معده۲

  منع مصرف نعناع

  منبع :

  کتاب کافی شاپ در خانه،آشنایی با انواع نوشیدنی‌های سرد و گرم دم‌نوش‌ها، عرقیات گیاهی، اسموتی…، ۱۳۹۶

   

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.