تاریخ :۳ مهر ۱۴۰۲
مورفولوژی و بیولوژی زنبور مغزخوار سیاه پسته

موفولوژی و بیولوژی زنبور مغزخوار سیاه پسته

  • نام علمی: Eurytoma Plotnikovi Nikolskaya

  این حشره جزء معدود گونه های بالا خانواده Chalcidoidae می باشد که گیاه خواری دارد و از مغز پسته تغذیه می کند. این آفت از تمامی نقاط کشور که کاشته می شود گزارش شده است. بعلاوه در سایر کشورهای خاورمیانه که پسته کاشته می شود انتشار دارد.

  مشخصات ظاهری آفت:

  حشره کامل به طول ۴-۵ میلیمتر، سیاه متمایل به قهوه ای و گاهی قهوه ای روشن است ولی پاها و بندهای اول و دوم شاخک زرد تیره به نظر می رسد. حشرات نر از نظر اندازه کمی کوچک ترند. شاخک ها ده مفصلی است. بند اول (Scapus) نسبتا بلند است و بند دوم Pedicell خمیده و قاعده آن باریک تر از قسمت انتهایی آنست و طول آن ۱/۳ طول مفصل اول است. بند سوم شاخک دو قطعه ای به نظر می رسد که قطعه قدامی کوتاه و بدون مو قطعه خلفی مودار و بلند است. تمام بندهای شاخک موهای شد تا بلند و پراکنده دارند.

  سینه سیاه، عرض پیش قفسه سینه سه برابر طول است شکم در افراد ماده بیضی شکل و در انتها نوک تیز است. ولی در حشرات پر تقریبا گرد و ساقه نسبتا بلند است. لارو سفید، قوسی شکل و در حداکثر رشد ۶ تا ۸ میلیمتر است. تشخیص این لارو از گونه های مشابه از روی مقایسه آرواره های بالا بسادگی امکان پذیر است. در روی آرواره های بالایی لاروها فقط دو دندانه مشاهده می شود.

  مشخصات بیولوژی آفت:

  زنبور مغزخوار سیاه پسته، زمستان را بصورت لارو کامل در داخل میوه بسر میبرد میوه های آفت زده معمولا روی درخت باقی می مانند و در موقع برداس محصول مثل میوه های سالم به زمین نمی ریزند. این لاروها در اوایل بهار تبدیل به شفیره می شوند و حشرات کامل مصادف با تشکیل میوه ها به پرواز درمی آیند. اولین حشرات کامل در شرایط قزوین در اوایل اردیبهشت شده حداکثر تراکم آنها در اوایل خرداد بوده است. حشرات ماده بلافاصله پس از خروج، پرواز می کنند و در داخل نسج میوه زیر پوست تخم می گذارند. هر حشره حدود ۶۰ عدد تخم می گذارد.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  منبع: کتاب آفات درختان میوه و مدیریت کنترل آنها، انتشارات مرکز نشر سپهر، ۱۳۹۳.

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.