تاریخ :۱۰ مهر ۱۴۰۲
بيماری های انگلى گیاهان

بیماری های انگلى گیاهان

 • بیماری های انگلى گیاهان

  ۱- قارچ ها

  بیماری های انگلى گیاهان، قارچ­ ها موجوداتى کوچک، اغلب میکروسکوپى و فاقد کلروفیل هستند. دارای ساختارهای تولید مثلی (معمولا هاگ) هستند. اندام رویشى آنها در جهات مختلف می روید و انشعاباتى به نام ریسه یا هیف پیدا می ­کند که به مجموعه آن­ها میسیلیوم گویند. هیف ­ها ضمن گسترش بر روى سطح خارجى اندام ها یا داخل بافت­ هاى میزبان، مواد غذایى مورد نیاز قارچ را تأمین می ­کنند.

  بیش از صد هزار گونه قارچ شناسایى شده، که بیشتر آنها ساپروفیت هستند. این قارچ ها روى مواد آلى مرده زندگى می کنند و موجب تجزیه آنها می شوند. هزاران قارچ باعث ایجاد حدود ۱۰۰۰۰۰ بیماری در گیاهان می شوند که شامل زنگ، کپک پودری، ارگوت غلات، بلایت سیب زمینی و گوجه فرنگی، سفیدک کرکی تنباکو و میرایی یا مرگ نهال هستند.

  بعضى از قارچ­ ها، براى ادامه حیات و تولیدمثل، در تمام طول زندگى باید با گیاه میزبانشان در تماس باشند. به این قارچ ها انگل اجبارى می ­گویند. گروهى دیگر از قارچ ها نیز می ­توانند هم روى گیاه زنده و هم مواد آلى غیرزنده رشد و تکثیر یابند. این گروه از قارچ ها را انگل اختیارى یا غیراجبارى مى نامند.

  بیماری انگلى قارچ در گیاهان

  بیماری انگلى قارچ در گیاهان

  نحوه تکثیر قارچ ها

  ادامه زندگى و نحوه فعالیت بیشتر قارچ ها، بستگى زیادى به عوامل محیطى، از جمله حرارت و رطوبت، دارد. قارچ ­ها بیشتر با تولید هاگ (اسپور) تکثیر می ­شوند. اسپور، اندام ویژه تولیدمثلى است، که معمولاً از یک یا چند سلول ساخته شده است. اسپورها، ممکن است به طور غیرجنسى تشکیل شوند و یا اینکه در اثر یک کنیدى (پدیده جنسى) به وجود آیند. اسپورها از نظر شکل و اندازه متفاوت اند و انواع مختلفى دارند.

  اسپور

  اسپور

  اسپور

  اسپور

  اسپور

  اسپور

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  اسپور

  نحوه انتشار قارچ ­در گیاه

  انتشار قارچ ­ها، اغلب به صورت اسپور انجام می ­گیرد. ولى گاهى انتشار آنها توسط بخش ­هاى دیگرى از قارچ نیز امکان پذیر است. برخى از اسپورها به کمک تاژک ­هاى شلاقْ مانند خود حرکت می ­کنند، قارچ ­هایى که اسپورشان فاقد تاژک است، توسط عواملى چون باد، آب، پرندگان، حشرات، سایر جانوران و انسان از گیاه آلوده به گیاه سالم منتقل می ­شوند. قارچ­ ها از طریق منافذ طبیعى، زخم­ هایى که در سطح گیاه ایجاد شده­ اند و سلول­ هاى روى پوست گیاه به بافت­ هاى گیاهى وارد می ­شوند.

  قارچ ­ها، پس از استقرار در بافت­ هاى گیاه، اغلب به کمک اندام ­هاى مکنده­ اى به نام مکینه (Haustorium) جذب و استفاده از مواد غذایى مورد مصرف گیاه برای رویش و تولیدمثل خود را آغاز می ­نمایند. در مواردى، همین عمل براى ایجاد یک حالت ناسالم و غیرطبیعى در سلول­ هاى گیاه کافى است و ممکن است باعث بروز علائم موضعى یا عمومى بیمارى در گیاه گردد.

  نحوه انتشار قارچ ­در گیاه

  نحوه انتشار قارچ ­در گیاه

  بیماری های انگلى گیاهان

  ۲- باکتری ها، مایکوپلاسما و اسپیروپلاسما

  باکتری ها، مایکوپلاسما و اسپیروپلاسما سلول های ساده ای هستند که فاقد کلروفیل هستند و معمولاً با تقسیم سلولی تکثیر می شوند. مایکوپلاسما را می توان اشکال ساده ای از باکتری ها دانست که فاقد دیواره سلولی هستند. اسپیروپلاسما سلول های مایکوپلاسمالی با ساختار مارپیچی هستند. در طبیعت، مایکوپلاسما و اسپیروپلاسما اساساً برای پراکندگی به برگ‌ها وابسته هستند. در برخی موارد، باکتری ها می توانند توسط حشرات پخش شوند. اما ممکن است با پاشیدن باران، باد، تماس و غیره نیز پراکنده شوند. چند صد گونه از باکتری ها به گیاهان حمله می کنند.

  ۳- ویروس ها و ویروئیدها

  ویروس ها و ویروئیدها ساده ترین شکل موجودات انگلی را نشان می دهند. ویروس ها از پروتئین ها و اسیدهای نوکلئیک ساخته شده اند. ویروئیدها، از اسیدهای ریبونوکلئیک محافظت نشده آنها به عنوان انگل مولکولی در نظر گرفته می شوند و از اجزای میزبان برای تکثیر اسیدهای نوکلئیک عفونی خود استفاده می کنند. چند صد ویروس گیاهی باعث ایجاد بیماری هایی به نام موزاییک تنباکو، خیار یا گوجه فرنگی، برگ سیب زمینی، لکه حلقوی تمشک، شکستن گل لاله، کوتوله زرد جو و غیره می شوند. چندین ویروس باعث بیماری هایی مانند غده دوک سیب زمینی، میوه کم رنگ خیار، رازک و گل داوودی و … می شوند. ویروس ها و برخی ویروس ها از طریق تماس منتقل می شوند. بسیاری از ویروس ها در طبیعت توسط ناقلان بندپایان منتشر می شوند. به عنوان مثال، شته ها، برگ خوار، THRIPS، مگس سفید، حشرات آردک، MITES. برخی نیز توسط نماتدها و قارچ های خاک منتقل می شوند.

  ویروس ها و ویروئیدها موجودات انگلی گیاهان

  ویروس ها و ویروئیدها موجودات انگلی گیاهان

  ۴- نماتدها

  بیشتر نماتدهای انگلی گیاهی باعث ایجاد گال ریشه، پوسیدگی و ضایعات می شوند و می توانند به شدت رشد ریشه را به تاخیر بیندازند. برخی از نماتدها با اندام نیشی شکل (استایلت) خود از گیاهان تغذیه می کنند. نماتدها تخم‌ها و لاروهایی تولید می‌کنند که قبل از تبدیل شدن به بالغ‌های بیماری‌زا گیاهی، تحت چندین پوست اندازی قرار می‌گیرند. همچنین نماتدها دردسرساز هستند، زیرا می توانند به عنوان ناقل بسیار کارآمد دو گروه از ویروس های گیاهی عمل کنند.

  ۵- تک یاخته

  تک یاخته ها اشکال اولیه حیوانات میکروسکوپی هستند. گونه های کمی از تک یاخته ها با برخی از بیماری های گیاهی مرتبط هستند.

  منبع: www.thecanadianencyclopedia.ca

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.