تاریخ :۲۰ خرداد ۱۴۰۲
 • یکی از شایع ترین بیماری ها پوسیدگی ریشه گیاهان است.گاهی اوقات علاوه بر کود دهی به گل و گیاه، مشاهده می کنیم      برگ های گیاهانمان کم کم زرد می شوند و بعد از مدتی گیاهمان از بین می رود.

  آبیاری بیش از اندازه یکی از دلایل اصلی پوسیدگی ریشه است، که به علت نرسیدن اکسیژن سبب مرگ ریشه می‌شود. همچنین وجود قارچ در خاک نیز موجب این بیماری می شود.

  برای تشخیص این بیماری کافیست بدانید ریشه‌های در حال پوسیدگی سیاه می‌شوند و وقتی به آن‌ها دست می‌زنید نرم و بی‌جان شده‌اند و به راحتی از هم جدا می‌شوند. ریشه‌های سالم هنوز سفید یا رنگ پریده هستند اما وقتی آن‌ها را لمس کنید سفت و انعطاف پذیرند.

  پوسیدگی ریشه بیماری است که به ریشه درختانی که در خاک مرطوب یا مرطوب رشد می کنند حمله می کند. این بیماری در حال پوسیدگی می تواند عمر تقریباً در مورد هر نوع درخت یا گیاه را کاهش دهد و علائمی شبیه سایر بیماری ها و مشکلات آفت مانند رشد ضعیف ، پژمرده شدن برگ ، ریزش زودرس برگ ، ریزش شاخه و در نهایت مرگ دارد.

  دلایل پوسیدگی ریشه

  دو دلیل برای پوسیدگی ریشه وجود دارد ، اما علت اصلی آن خاک های کم زهکشی یا آبیاری زیاد است. این شرایط مرطوب مانع از جذب اکسیژن مورد نیاز ریشه برای ریشه ها می شود. همان طور که ریشه های ضعیف در نبود اکسیژن می میرند و از بین   می روند ، پوسیدگی آن ها می تواند به ریشه های سالم گسترش یابد ، حتی اگر شرایط مرطوب اصلاح شود.

  ریشه های ضعیف شده بیشتر در معرض قارچ خاک هستند که این یکی دیگر از دلایل پوسیدگی ریشه است. قارچ ممکن است به مدت طولانی در خاک وجود داشته باشد اما در آن خاموش باشد. هنگامی که خاک غرقاب می شود ، هاگ می توانند زنده شده و به ریشه ها حمله کنند و باعث پوسیدگی و مرگ آن ها شوند. برخی از گونه های شناخته شده قارچ که در شرایط مرطوب رشد  می کنند و باعث پوسیدگی ریشه می شوند ، Pythium ، Phytophthora ، Rhizoctonia و Fusarium هستند. یکی دیگر از قارچ های معروف Armillaria است که به پوسیدگی کف پا نیز معروف است و باعث آسیب زیادی به چوب های سخت و درختان سوزنی برگ در منطقه ما می شود.

  علایم و تشخیص

  بسیاری از علائم پوسیدگی ریشه نشانه های آفت زدگی است که تشخیص صحیح آن را دشوارتر می کند.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  علائم پوسیدگی ریشه به وضوح آسان تر از سطح زمین است.

  کاهش تدریجی یا سریع بدون دلیل مشخص.
  رشد کوتاه مدت یا ضعیف.
  برگ های کوچک و رنگ پریده.
  برگ های پژمرده ، زرد یا قهوه ای شده.
  نازک شدن سایبان.
  در برخی از گونه ها ، قارچ از ریشه در پوست داخلی رشد می کند و باعث ایجاد شانکر یا نواحی مرده غرق می شود.
  دقیق ترین راه برای تشخیص این بیماری پوسیده ، حفاری در زیر زمین است تا ببینید آیا در حال پوسیدگی است یا نه. ابزار خوبی برای این کار یک پولاسکی است زیرا دو طرفه است – یک طرف آن برای خرد کردن و دیگری جهت حفاری یا تراشیدن است. هنگام انجام این کار باید بسیار مراقب باشید تا صدمه دیگری به درخت وارد نشود.

  پیشگیری و کنترل

  بیماری های ریشه درخت با پیشگیری بهتر کنترل می شود. اگر قصد کاشت درختان جدید را دارید ، انواع یا ارقام مقاوم در برابر بیماری را انتخاب کنید ، فقط در خاک زهکشی خوب بکارید و از آبیاری زیاد خودداری کنید. همچنین می توانید خندق های آبیاری ایجاد کنید تا آب در برابر تنه درختان جمع نشود.

  درختان مبتلا به متوسط ​​که تحت تأثیر قرار می گیرند ، گاهی اوقات می توانند با هرس کردن ریشه های آلوده ، نجات پیدا کنند. همیشه مطمئن شوید که هر ابزاری را که با آن کار می کنید قبل از استفاده مجدد ضد عفونی کنید. اگر درختی به میزان قابل توجهی آلوده شده باشد ، بهترین راه کنترل آن از شیوع بیماری به درختان سالم ، حذف کامل آن است.

  مواد شیمیایی مانند کلروپایکرین یا متیل بروماید ، بیماری را به طور کامل درمان نمی کند اما می تواند سطح عفونت را کاهش دهد. این بخورها در قاعده درختان آلوده و اطراف آن یا در سوراخ هایی که پس از برداشتن درختان باقی مانده اعمال            می شوند.

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.