تاریخ :۱۹ خرداد ۱۴۰۲
نقش-ویتامینA-سلامتی

نقش ویتامین A در سلامتی

 • نقش ویتامین A در سلامتی

  ویتامین ها به چه دسته ای از مواد گفته می شود

  ویتامین ها به دسته ای از مواد مغذی گفته می شود که به مقدار کم ولی ضروری برای ادامه زندگی و سلامتی به آنها نیاز داریم. مطلب نقش ویتامین A در سلامتی را فرا بگیرید.

  ویتامین ها در دو گروه تقسیم می شوند:

  گروه محلول در چربی (مثل ویتامین A و E) و گروه محلول در آب ( مانند گروه ویتامین B و C). 

  ویتامین A در سلامتی چه نقشی دارد

  یکی از ویتامین های محلول در چربی، ویتامین A می باشد. ویتامینA در رشد و نمو، کیفیت بینایی، حفظ بافت های مخاطی بدن (مثل لایه های مخاطی اندام های گوارشی) در دستگاه ایمنی بدن و تولید مثل نقش موثری دارد.

   منابعی برای تأمین ویتامین A 

  میزان مورد نیاز ویتامین A، روزانه ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی گرم است. برای تأمین این میزان، مصرف لبنیات کافی ( روزانه دو لیوان شیر یا ماست)، جگر، تخم مرغ، گوشت گاو یا گوسفند کم چربی در حد مورد نیاز (حدود ۱۰۰ گرم در روز) و مصرف سبزی های تازه (سالاد یا سبزی خوردن یک بشقاب کوچک) یاسوپ محتوی سبزی های زیاد، نیاز روزانه شما را تامین می کند.

  نقش ویتامین A در سلامتی۱

  منابع غذایی ویتامینA

  راه تامین ویتامین A و سلامتی

  مصرف مواد غذاهایی که ویتامین A دارند، مثل 

  زرده تخم مرغ و یا مصرف مواد غذایی که حاوی ماده سازنده آن در بدن (کاروتن) هستند مانند سبزی های زرد رنگ (هویج)، سیب زمینی، گوجه فرنگی، کدو تنبل، کدو مسمایی، فلفل قرمز، انبه و فلفل دلمه ای یا میوه هایی مانند زرد آلو و طالبی یا سبزی هایی سبز مثل کلم، کلم بروکلی، گل کلم و اسفناج که توصیه می شود حداقل یکی از آنها را در برنامه غذایی روزانه خود قرار دهید.

  تخم مرغ، شیر و حبوبات یا غذای تهیه شده از شیر و غلات منابع خوبی برای ویتامین A حیوانی هستند که بدن به میزان اندکی به آن نیاز دارد.

  مصرف ویتامین A و نقش آن در سلامتی

  مصرف ویتامین A در سلامتی و درمان زخم

  ویتامین (Vitamin A) در درمان زخم های پوست، جوش ها و سایر عوارض پوستی، اثری به مانند دارو دارد و کمبود آن موجب طولانی شدن درمان زخم می شود. ویتامین A در جلوگیری از پیری زودرس و نگهداری سلول های بدن و شادابی آنها تاثیر دارد. بر اثر کمبود ویتامین A فرد دچار ضخامت و خشک شدن قرنیه چشم می شود.

  ویتامین A در دوران بیماری

  ویتامین A در دوران بیماری ها و عفونت های مختلف بدن مقاومت بدن را زیاد و عوامل ضد بیماری و میکروب را تقویت می نماید و موجب رفع بیماری شده و به سلامت بدن کمک می کند. این ویتامین در رشد و نمو تاثیر دارد و برای کودکان جزو ضروریات حیاتی می باشد.

  ویتامین A و جلوگیری از پیری زودرس 

  ویتامین A در جلوگیری از پیری زودرس، نگهداری سلول های بدن و شادابی آنها تاثیر بسیاری دارد. کمبود ویتامین A فرد را دچار ضخامت و خشکی قرنیه چشم و شب کوری می کند.

  جگر سرشار از ویتامین A 

  جگر سرشار از ویتامین A می باشد، اما اگر بیش از اندازه جگر بخورید، مازاد آن در بدنتان انباشته می شود و به مرور زمان افزایش تدریجی ویتامین A منجر به آسیب دیدگی کبد، احساس خستگی و بروز ناراحتی های دیگر می گردد. جگر آبدار نیز نخورید، زیرا جگر نیمه پخته، بسیاری از میکروب های بیماری زا را به بدن انتقال می دهد. جگر همچنین از منابع بسیار خوب آهن است و به افرادی که دچار کم خونی هستند توصیه می شود. جگر سیاه دارای پروتئین فراوانی در حد گوشت قرمز است. مقدار چربی آن اندک بوده ولی میزان کلسترولش بیش از دو برابر گوشت قرمز می باشد. به دلیل وجود سرشار ویتامین A ، این ماده غذایی باعث سلامت پوست، سلامت بینایی و افزایش مقاومت بدن در برابر عفونت ها می شود.

  ویتامین های محلول در آب

  این دسته از ویتامین ها (مانند گروه ویتامین E وC) چون در آب محلول اند، راحت تر جذب می شوند در بدن ذخیره نمی شوند، مگر به میزان کم و در اعمال بسیار حیاتی بدن نقش دارند. این گروه نسبت به گروه محلول در چربی حساس تر هستند و در اثر عواملی چون حرارت، مواد شیمیایی و… سریع تر از بین می روند.

  نقش ویتامین A در سلامتی۲

  ویتامین محلول در آب

  منبع :

  کتاب بدانید و سالم بمانید، هفت گام برای سلامتی، نشر اندیشمندان جوان، ۱۳۹۳

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.