تاریخ :۲۱ خرداد ۱۴۰۲
نقش ویتامین D در تقویت سیستم ایمنی بدن و مقابله با کرونا

نقش ویتامین D در تقویت سیستم ایمنی بدن و مقابله با کرونا

 • نقش ویتامین D در تقویت سیستم ایمنی بدن و مقابله با کرونا

  تهران (پانا) – به‌گفته رئیس انستیتو تحقیقات تغذیه کشور کمبود ویتامین D می‌تواند توان ایمنی بدن را کاهش دهد. بنابراین اگر کمبود ویتامین D داشته باشیم مقابله با ویروس‌کرونا برای بدن سخت‌تر می‌شود. (تاثیر ویتامین D در تقویت سیستم ایمنی بدن و مقابله با کرونا)

  به‌گزارش ایسنا، جلال‌الدین میرزای رزاز با تاکید بر لزوم آگاهی سطح سرمی ویتامین D که نقش تعیین‌کننده‌ای برای تصمیم به مصرف مکمل ویتامین D برای مقابله با ویروس کرونا دارد، گفت: با توجه به شرایط موجود جامعه و شروع ویروس کرونا بهتر است از سطوح سرمی کافی برای مقابله با ویروس کرونا برخوردار باشیم.

  او خاطرنشان کرد: بنابراین اگر کمبود ویتامین D در بدن وجود دارد پیشنهاد این است که ویتامین D دریافتی با مشاوره متخصص تغذیه به‌صورت مکمل دریافت شود.

  این استاد دانشگاه پیشنهاد کرد: تامین ویتامین D کافی از طریق غذا واقعاً امکان‌پذیر نیست؛ ویتامین D به‌صورت سنتز پوستی در نتیجه قرار گرفتن در معرض آفتاب ساخته می‌شود و منظور ما از آفتاب مستقیم، آفتابی است که بیشتر در تابستان داریم و بدون ابر و شیشه و به‌صورتی که حداقل پنج درصد بدن در معرض آفتاب قرار گیرد.

  بنابراین خیلی از مواقع از طریق آفتاب مستقیم بخصوص در شهرهای صنعتی امکان تامین ویتامین D در بدن امکان‌پذیر نیست و ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ واحد نیاز روزانه آن، از طریق غذا به‌طور کافی و آن مقدار که می‌خواهیم تامین نمی‌شود. بنابراین پیشنهاد این است که از طریق مکمل با مشورت مشاورین و متخصصین تغذیه جبران شود.

  بنابر اعلام روابط عمومی انستیتو و دانشکده علوم تغذیه، او درخصوص چگونگی دریافت ویتامین D برای کودکان افزود: ویتامین D به اشکال مختلف موجود است؛ هم فرم پاستیل و هم مکمل‌هایی مانند مکمل‌های مولتی ویتامین مینرال یا مکمل‌های تک مینرالی یا تک ویتامینی مثل ویتامین D که لازم است هنگام مصرف به برچسب و دُز آن هم توجه لازم صورت گیرد.

  میرزای رزاز در خاتمه تصریح کرد: مطالعات نشان داده‌اند که دریافت روزانه ویتامین D برای سلامتی و تقویت سیستم ایمنی بدن برای مقابله با بیماری به‌صورت مصرف روزانه ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ واحدی تاثیر بیشتری نسبت به دریافت مگا دوزهای ۵۰ هزار واحدی ماهانه، دارد.

  (نقش ویتامین D در تقویت سیستم ایمنی بدن و مقابله با کرونا)

  منبع: سایت خبرگذاری پانا

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.