تاریخ :۹ مهر ۱۴۰۲
 • بیماری بلاست برنج

  بیمارى بلاست برنج، در تمام مناطق برنج خیز ایران شیوع دارد. با این که گسترش بیمارى به عوامل جوّى بستگى دارد، ولى مصرف زیاد کودهاى شیمیایى، به خصوص کودهاى ازته، در شدت بیمارى بسیار مؤثر است. این بیمارى در شرایط مساعد می تواند تا ۲۰ درصد محصول را از بین ببرد.

  عامل بیماری بلاست برنج

  عامل بیمارى قارچ Pyricularia oryzae است که سرعت تکثیر و توسعه آن به رطوبت نسبى هوا، درجه حرارت و آفتاب و باد بستگى دارد. این بیمارى به تمام قسمت­ هاى هوایى بوته برنج حمله مى ­کند.

  علایم ظاهری بیماری

  نشانه ظاهرى بیماری بلاست برنج ایجاد لکه‌های دوکی شکل متمایل به آبی روی برگ هاست. که پس از چندی به صورت لکه‌های بزرگ قهوه‌ای رنگ در می‌آیند. لکه‌هایی که روی ساقه، گره یا دم تشکیل می‌شوند اغلب گردند. هنگامی که بیماری به خوشه و دم خوشه حمله کند، بیشترین خسارت را وارد می‌کند. زیرا دانه‌ها را کوچک و پوک باقی می‌گذارند. در قسمت‌های سایه مزرعه و محل‌هایی که در پناه درختان قرار دارند، بیماری به شدت گسترش می‌یابد.

  بلاست برنج

  مدیریت بیماری بلاست برنج

  ۱- کاشت ارقام مقاوم با توجه به وجود نژادهای فیزیولوژیک موجود در منطقه بهترین روش کلاسیک کنترل بلاست است.

  ۲- استفاده از بذور سالم و ضدعفونی بذر با کاربندازیم سه در هزار، از بین بردن کلش آلوده، کاربرد مناسب کودهای شیمیایی نیز توصیه شده است.

  ۳- روی بلاست برگ، قارچکش تری سیکلازول و ادیفونفوس (هینوزان) مؤثر است.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  ۴- در گیاهان مقاوم به بنومیل و ادیفونفوس گزارش شده است. کاربرد ۰/۵ کیلو در هکتار تری سیکلازول و یا یک لیتر در هکتار ادیفونفوس (هینوزان ۵۰٪) با چهار بار سمپاشی که دو بار در مرحله بلاست بری مشاهده اولین علایم با فاصله ۱۰ روز و دو بار سمپاشی پس از ظهور ۳۰٪ خوشه هاو با فاصله ۱۰ روز مؤثر است.

  ۵- قارچکش پیروکیلون یک قارچکش سیستمیک ضدبلاست است که به صورت گرانول‌پاشی پای بوته مصرف می‌شود. از طریق ریشه جذب و به برگ‌ها انتقال می‌یابد و تا حدود ۴ هفته نیز در بافت گیاه وجود دارد.

  ۶- قارچکش کار پروپامید می‌تواند گیاه برنج را از مرحله گیاهچه تا تشکیل خوشه از خسارت بلاست حفظ کند.

  ۷- غوطه‌ور کردن ریشه نشاء برند قارچکش باعث کاهش بالاست برگ مشابه محلول‌پاشی در مرحله بلاست برگ می‌گردد.

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.