تاریخ :۲۱ خرداد ۱۴۰۲
بیماری-سپتوریوز-جعفری

بیماری سپتوریوز جعفری

 • گیاه شناسی سپتوریوز جعفری

  جعفری Parsley با نام علمی Petroselinum crispum Mill یا P. sativum از تیره چتریان Umelliferae و جنس Petroselinum می باشد. جعفری از گیاهان دو ساله است و از خانواده شوید می باشد. ارتفاع گیاه جعفری به ۷۰ سانتی متر می رسد. پوسیدگی ساقه و لکه برگی و بیماری سپتوریوز جعفری از بیماری های شایع این گیاه می باشند.

  عامل بیماری سپتوریوز

  قارچ Septoria petroselini Desmazieres به عنوان بیماری سپتوریوز جعفری یا لکه قهوه ای شناخته شده است. این قارچ از شبه رده قارچ های ناقص Deutromycetes شبه راسته پیکنیدداران Sphaeropsidales شبه خانواده Sphaeropsidaceae است.

  علایم بیماری 

  این بیماری روی برگ ها لکه های قهوه ای گرد ایجاد کرده که وسط آنها خاکستری بوده و پیکنیدهای قارچ عامل بیماری در وسط لکه ها به صورت نقاط سیاه رنگی دیده می شوند.

  علایم-سپتوریوز-جعفری

  علایم سپتوریوز جعفری

  چرخه بیماری 

  پیکنیدهای قارچ عامل بیماری روی بذور جعفری و بقایای گیاهی زمستان گذرانی کرده و پخش اسپورها بیشتر به وسیله باران همراه با باد صورت می گیرد. همچنین حیوانات و وسایل کشاورزی در انتقال دخالت دارند. قارچ عامل بیماری مستقیما وارد بافت گیاه شده و میسلیوم بین سلولی و کنیدیوم ها در دمای ۹ تا ۲۸ درجه سانتی گراد جوانه می زنند، رطوبت نسبی بالای ۹۰ درصد حداقل به مدت دو روز برای جوانه زنی و نفوذ قارچ لازم است.

  انتشار 

  این بیماری تقریبا در تمام نقاط دنیا که جعفری کشت می شود، مشاهده گردیده است. این بیماری در ایران از مناطق اهواز، سواحل دریای خزر، دزفول و ورامین گزارش شده است.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  مدیریت بیماری سپتوریوز جعفری 

  1. خیساندن بذور در آب ۴۸ تا ۴۹ درجه سانتی گراد به مدت ۳۰ دقیقه.
  2. استفاده از بذوری که سه سال قبل تهیه شده اند برای کاشت.
  3. استفاده از سموم مسی مانند اکسی کلرور مس به میزان ۱/۵ در هزار.
  4. ضد عفونی بذور با قارچ کش مانند مانکوزب، یا استفاده از آب گرم در دمای حدود ۵۲ درجه سانتی گراد و یا نگهداری آنها حداقل به مدت دو سال به منظور حذف بیمارگر.

  مدیریت-سپتوریوز-جعفری

  مدیریت سپتوریوز جعفری

  منبع :

  کتاب بیماری های مهم سبزی، صیفی و جالیز در ایران و مدیریت تلفیقی آنها، انتشارات سروا، ۱۳۹۴

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.