تاریخ :۱۰ مهر ۱۴۰۲
پروانش-ضد-سرطان

گیاه دارویی پروانش ضد سرطان

 • گیاه دارویی پروانش ضد سرطان

  گیاه شناسی گیاه دارویی پروانش ضد سرطان

  پروانش گل سرخی Periwinkle با نام علمی Catharnthus roseus گیاهی علفی، بوته مانند، همیشه سبز، مستقیم و دارای ساقه های راست و چوبی در ناحیه قاعده و به ارتفاع ۴۰ تا ۸۰  سانتی متر است. برگ ها بیضی شکل و گل ها به رنگ بنفش، قرمز یا سفید است. میوه آن از دو فولیکول تشکیل شده است. ساقه و برگ های این گیاه حاوی شیرابه شیری رنگ است. می دانستید گیاه دارویی پروانش ضد سرطان است؟

  خواص درمانی گیاه دارویی پروانش

  این گیاه گرمسیری از دیرباز به خاطر ارزش دارویی آن در طب سنتی استفاده می شده است. ارزش و استفاده دارویی این گیاه به بیش از ۵۰ سال قبل از میلاد مسیح  بر می گردد به علت وجود آلکالوئیدهای ارزشمند در اندام های رویشی و ریشه این گیاه در اکثر فروشگاه های گیاهان دارویی به عنوان یک گیاه دارویی بسیار مهم عرضه می شود.

  مردم از این گیاه برای جلوگیری از خونریزی ها، درمان زخم ها و دندان درد استفاده می گردد. قسمت های سبز گیاه مخصوصا
  برگ های آن دارای اثرات درمانی است. مردم هند از این گیاه به عنوان داروی کاهش دهنده قند خون استفاده می کردند. این گیاه یک داروی سنتی آفریقایی برای درمان دیابت یا مرض قند می باشد.

  خواص-دارویی-پروانش

  خواص دارویی پروانش

  ترکیبات موجود در گیاه

  اهمیت گیاه پروانش در پزشکی نوین در زمان کشف تصادفی خواص ضد سرطانی آلکالویید های برگ آن بوده است. آلکالوئید های پروانش همگی از گروه ترپیتوفان می باشند. مهمترین این آلکالوئید ها روباسین است که از ریشه استخراج می شود. آلکالوئید های وینبلاستین و وینکریستین در برگ ها ساخته و ذخیره می شوند.

  بعضی از آلکالوئیدها که خاصیت ضد سرطان خون دارند عبارتند از لیوروزین، لیوروکریستین، وینکالیو کوبلاستین، لیوروزیدین، لیوروزیوین، رویدین و کاتارانتین. این گیاه به علت دارا بودن آلکالوئید های مهم نظیر وینبلاستین و وینکریستین  که هر دو اثر ضد تومور دارند اهمیت خاصی در داروسازی دارد. این مواد در شیمی درمانی برخی سرطان ها نیز کاربرد دارند. ریشه این گیاه حاوی آلکالوئید روباسین است که اثر آنتی فیبریلیک داشته و افزایش فشار خون می شود. یک گروه از محققین کانادایی تحقیقات خود را بر روی این گیاه انجام دادند آنها استفاده از این گیاه را به عنوان یک عامل ضد دیابت گزارش کردند.

  بیش از صد  آلکالوئید از گیاه  جداسازی شده است. این گیاه از با ارزش ترین داروهای طبیعی در درمان لوسمی محسوب می شود همچنین از آجمالیسین که یکی از آلکالوئیدهای ریشه است به عنوان عامل افزایش دهنده فشار خون  استفاده می شود.

  تعدادی از آلکالوئیدهای بزرگی مانند لیوروزیدین ، لیوروزوین و روویدین نیز فعالیت ضد سرطانی دارند. سولفات وینبلاستین عمدتا  برای درمان بیماری هاجکین، سرطان پستان، بیضه و شش ها استفاده می شود. وینکریستین برای معالجه بیماری سرطان خون و همچنین بیماری هاجیکن استفاده می شود.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  از آلکالوئید های پروانش در معالجه بیماری های بد خیم و خوش خیم نیز استفاده می شود. سولفات وینبلاستین با نام تجاری ولب در بیماری سرطان خونه تولید بی حد گلبول های سفید را در بیماران کند تر می کند.

  ترکیبات-گیاه-پروانش

  ترکیبات گیاه پروانش

  زیستگاه گیاه دارویی پروانش ضد سرطان

  این گیاه بومی ماداگاسکار، هند، فلسطین اشغالی و آمریکاست. منشأ این گیاه مناطق گرم و حاره گزارش شده است. در شرایط آب و هوایی مختلف قادر به رشد است اما آب و هوای گرم و نیمه گرمسیری را ترجیح می دهد. این گیاه در کشورهای آمریکا، آلمان، مجارستان، ایتالیا، انگلستان، هند، روسیه و فلسطین اشغالی در سطح وسیع کشت می شود.

  منبع :

  کتاب بیماری های مهم گیاهان دارویی، انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد، ۱۳۸۹

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.