تاریخ :۲ مهر ۱۴۰۲
لکه سیاه سیب

بیماری لکه سیاه سیب و روش های مبارزه با آن

 • بیماری لکه سیاه سیب و روش های مبارزه با آن

  لکه سیاه سیب (Apple Scab)

  در این مقاله از دی مگ به معرفی بیماری لکه سیاه سیب و روش های مبارزه با آن، همچنین نحوه شناسایی بیماری لکه سیاه سیب و نحوه پراکنش بیماری می پردازیم.

  لکه سیاه سیب (Apple Scab) شایع ترین بیماری درختان سیب و درختان سیب مربایی یا سیب ریز است. لکه سیاه سیب توسط قارچی ایجاد می شود که هم برگ ها و هم میوه ها را آلوده می کند. میوه های گال اغلب برای خوردن مناسب نیستند. برگ های آلوده دارای لکه های سبز زیتونی تا قهوه ای هستند. برگ هایی که دارای لکه های زیاد بر روی خود می باشند، زرد شده و زود می ریزند. در نهایت ریزش برگ متوالی در طی چند سال، درخت را ضعیف می کند.

  بیماری قارچی لکه سیاه سیب در اکثر نقاط ایران انتشار دارد. قارچ عامل بیمارى، در چرخه زندگى خود دو مرحله مشخص انگلى و گندرویى دارد. مرحله انگلى معمولاً روى میوه و برگ درخت دیده مى­ شود و مرحله گندرویى روى برگ ­هاى خزان شده، تا اواخر بهار سال آینده، سپرى مى ­شود.

  لکه سیاه سیب (Apple Scab)

  لکه سیاه سیب (Apple Scab)

  علائم بیمارى به صورت بروز لکه­ هایى روى برگ ها و میوه ­ها اتفاق مى ­افتد. این لکه ­ها به کاهش محصول و مرغوبیت میوه و صدمه­ رسانى به شاخه و برگ درختان منجر مى ­شود. آلودگى شدید میوه، اگر در ابتداى فصل باشد سبب بدشکلى، شکافتن و ریختن میوه­ ها مى ­شود و اگر در انتهاى فصل باشد لکه­ هاى سیاهى بر روى میوه ایجاد مى ­کند.

  نحوه شناسایی بیماری

  • لکه های برگ گرد، به رنگ سبز زیتونی و به عرض ½ اینچ است.
  • با افزایش سن، لکه های برگ قهوه ای تیره به سیاه تبدیل می شوند، بزرگتر شده و با هم رشد می کنند.
  • لکه های برگ اغلب در امتداد رگ های برگ ایجاد می شوند.
  • برگ ها با لکه های زیاد تا اواسط تابستان زرد شده و می ریزند.
  • میوه های آلوده دارای لکه های سبز زیتونی هستند که با گذشت زمان قهوه ای و چوب پنبه ای و دچار ترک می شوند.

  بیماری لکه سیاه سیب چگونه زنده می ماند و گسترش می یابد؟

  بیماری لکه سیاه سیب توسط قارچ Venturia inaequalis ایجاد می شود. این بیماری درخت (درختچه) سیب گل و سیب (.Malus spp)، درخت بارانک برگ شانه ای (.Sorbus spp)، گلابی (Pyrus communis) و گیاه شیرخشت (.Cotoneaster spp) را آلوده می کند. قارچ عامل بیماری دارای چندین سویه خاص میزبان است که می تواند باعث ایجاد بیماری در یک نوع گیاه شود ونه دیگر گونه ها. به عنوان مثال، سویه V. inaequalis که درخت بارانک برگ شانه ای را آلوده می کند، سایر درختان این گونه را آلوده می کند اما درختان سیب گل را آلوده نخواهد کرد.

  گسترش بیماری لکه سیاه سیب

  گسترش بیماری لکه سیاه سیب

  روش های مبارزه با لکه سیاه سیب

  ۱- کاشت ارقام مقاوم به بیماری بهترین راه برای مدیریت بیماری لکه سیاه سیب است.

  ۲- از قارچ کش ها می توان برای درمان بیماری  استفاده کرد. زمان بندی مناسب قارچ کش ها برای کنترل بیماری مورد نیاز است.

  ۳- برگ های ریخته شده را در پاییز بردارید تا از شر مکان هایی که قارچ می تواند در زمستان زنده بماند و سال بعد درختان را دوباره آلوده کند، خلاص شوید. حتی با حذف برگ های ریخته شده در پاییز، هاگ های درختان سیب اطراف می توانند به باغ شما بروند و چرخه عفونت دوباره شروع شود. بنابراین قبل از اولین بارش برف، برگ های افتاده را جمع کنید و از بین ببرید. برگ های آلوده را می توان سوزاند، دفن کرد یا کمپوست کرد. می توان برگ ها را با ماشین چمن زنی مالچ خرد کرد.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید
  روش های مبارزه با لکه سیاه سیب

  روش های مبارزه با لکه سیاه سیب

  ۶- بیماری لکه سیاه سیب برای شروع عفونت جدید به رطوبت روی برگ ها نیاز دارد. یک درخت خوب هرس شده با تاج باز اجازه می دهد تا هوا در درخت حرکت کند و برگ ها را به سرعت خشک کند. این می تواند به کاهش شدت بیماری در درخت کمک کند.

  ۷- درختان را طوری هرس کنید که شاخه ها به اندازه کافی از هم فاصله داشته باشند. تا هوا از میان شاخه ها عبور کند و برگ ها به سرعت خشک شوند.
  ۸- ریشه جوش های عمودی و نرک ها (Watersprouts) که در امتداد تنه اصلی یا داخل کاتوپی ایجاد شده اند را حذف کنید.

  منبع:

  ۱- سایت دانشگاه مینه سوتا

  ۲- www.extension.umn.edu

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.