تاریخ :۱۹ خرداد ۱۴۰۲
بیماری-گیاه-تاتوره

خواص گیاه دارویی تاتوره

 • خواص گیاه دارویی تاتوره

  گیاه شناسی گیاه دارویی تاتوره

  گونه های  .D. metel L. ،Datura innoxia Mill  و D. stramonium L  از گیاه تاتوره Datura در پزشکی استفاده می شوند. خواص گیاه دارویی تاتوره را مطالعه می کنیم.

  • تاتوره گیاهی علفی، یک ساله، و بوته ای به ارتفاع ۳۰ تا ۸۰ سانتی متر و دارای برگ های پهن است.
  • ریشه های نسبتا ضخیم و ساقه گرد و منشعب دارد. برگ های پهن و نوک تیز آن به طول ۱۰ تا ۱۵ و عرض ۷ تا ۱۰ سانتی متر است. از مشخصات برگ های این گیاه این است که در ابتدا هر دو سطح برگ پوشیده  از کرک است ولی به تدریج عاری از کرک می شوند.
  • گل های درشت تاتوره به شکل شیپوری و منفرد است، تاتوره میوه پوشینه خار دار و به طور متوسط حاوی ۴۰۰ دانه است که در چهار ردیف قرار گرفته اند و با ایجاد شکاف های طولی از آن خارج می شوند.

  بیماری گیاه دارویی تاتوره1

  گیاه تاتوره

  خواص گیاه دارویی تاتوره

  از مواد موثره برگ ها، اندام های رویشی و دانه تاتوره برای درمان بیماری های اعصاب و روان و نیز در ساخت مواد بیهوش کننده استفاده می شود. این گیاه به صورت خام به عنوان منبع آلکالوئید های تروپان مصرف می شود. بذرهای گونه Datura innoxia و برگ های گونه D. metel به عنوان منبع هیوسین استفاده می شود. گیاه D. stramonium تنها گونه ای است که هنوز به شکل خام استفاده می شود و در اروپا و آمریکای جنوبی کشت می گردد. ترکیبات اصلی تاتوره هیوسیامین، هیوسین و آتروپین است. دارو بیشتر به صورت خام به عنوان عامل ضد تشنج، دردهای عصبی، تنگی نفس و اختلالات روده ای استفاده می شود.

  بذر، برگ و ریشه ای این گیاه در درمان جنون، تب با عوارض مغزی، بیماری های پوستی و به عنوان ضد عفونی کننده مصرف دارویی دارد. آلکالوئید اسکوپولامین به عنوان یک بی حس کننده در حالت تهوع و در چشم پزشکی استفاده می شود. آلکالوئید آسکوپولامین عنوان یک ماده پیش بیهوش کننده در جراحی و همچنین هنگام زایمان کاربرد دارد. برای مداوای آسم و برخی بیماری های مربوط به چشم نیز از آسکوپولامین استفاده می شود. آلکالوئید هیوسیامین در روانپزشکی و همچنین در تهیه داروهای ضد تهوع و ضد دریازدگی کاربرد فراوانی دارد. به طور کلی، باید گفت که مصارف دارویی شبیه گیاه بلادون دارد با این تفاوت که سمی تر از آن است به همین خاطر مصرف این گیاه و فراورده های آن باید تحت نظر پزشک متخصص صورت گیرد.

  بیماری گیاه دارویی تاتوره2

  خواص گیاه تاتوره

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  زیستگاه گیاه تاتوره

  منشأ اصلی تاتوره هندوستان بوده ولی امروزه این گیاه در غالب نواحی آمریکا، اروپا و مخصوصا کشور فرانسه وجود دارد. این گیاه در ایران نیز در نواحی زیادی می روید. در برخی نواحی نیز اقدام به کشت این گیاه می شود.

  بیماری گیاه دارویی تاتوره را در صفحه دیگر مطالعه کنید.

  منبع :

  کتاب بیماری های مهم گیاهان دارویی، انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد، ۱۳۸۹

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.