تاریخ :۲ مهر ۱۴۰۲
خواص-راولفیا-فشارخون

خواص راولفیا برای فشار خون

 • خواص راولفیا برای فشار خون

  گیاه شناسی راولفیا

  در قرن شانزدهم به افتخار فیزیکدان و گیاه شناس آلمانی لیونارد راولفیا این جنس Rauvolfia نامگذاری شده، بیش از ۱۷۵ گونه از جنس Rauvolfia در نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری جهان شناسایی شده است. خواص گیاه دارویی راولفیا برای فشار خون دارها مفید است.

  گونه Rauvolfia serpentina یک گیاه بوته مانند یا نیمه درختچه ای، دارای ساقه مستقیم، پایا و کوچک است که در حدود ۹۰ -۶۰ سانتی متر ارتفاع دارد و پوشیده از پوستی به رنگ روشن است.

  برگ ها ساده، باریک، نوک تیز، در سطح فوقانی به رنگ سیر شفاف و در سطح تحتانی روشن تر هستند. مجتمع سه تایی و معمولا در انتهای ساقه به صورت انبوه تشکیل می شود. ریشه بلند، ساده به ندرت منشعب و به تدریج به سمت پایه ضخیم می شود. گل های آن به رنگ سفید ولی در بعضی به رنگ سفید مایل به بنفش تغییر می کند. میوه اش گوشتدار، شفت و بعد از رسیدن دارای رنگ سیاه مایل به ارغوانی است.

  گیاه-شناسی-راولفیا-فشارخون

  گیاه شناسی راولفیا

  خواص دارویی راولفیا و کاهش فشار خون

  راولفیا یکی از گیاهان دارویی است که سابقه استفاده از آن در هند به بیش از ۶۰۰۰ سال می رسد. این گیاه دارویی در طب ستی حتی در دوره پیش از کتاب مقدس هندوان نیز استفاده می شده است. در روش طب سنتی آیرودیک در هند برای قرن ها استفاده می شده است.

  ریشه این گیاه به علت داشتن آلکالوئیدهای مؤثر جهت پایین آوردن فشار خون، تسکین عصبی و رفع اختلالات روحی مورد استفاده قرار می گیرد. ریشه گیاه و عصاره های خشک و مایع آن مصارفی مشابه رزرپین دارند، رزرپین که مهمترین آلکالوئید ریشه گیاه مذکور است اثر پایین آورنده فشار خون و آرام کننده دارد.

  از این گیاه دارویی جهت پایین آوردن فشار خون، بهبود سردرد ناشی از آن و رفع حالت تشویش و نگرانی و تسکین ناراحتی های روحی و غیره استفاده می شود.

  اگر چه چندین گونه Rauvolfia گزارش شده که حاوی آلکالوئیدهای مهم دارویی هستند ولی تنها دو گونه از Rauvolfia به نام های Rauvolfia serpentina Benth ex kurz و Rauvolfia vominoria Atz از نظر تجاری اهمیت دارند و برای تولید آلکالوئیدهای مهم درمانی استفاده می شوند.

  داروهای کمی همانند ریشه های گونه R. serpentina وجود دارند که توجه جهان را به خود جلب کرده باشند. در طب سنتی آیرودیک هند از گیاه دارویی برای درمان نیش مار، نیش حشرات و اختلالات روانی استفاده می شده است. این گیاه دارویی همچنین برای درمان بیماری صرع، اسهال و اسهال خونی نیز استفاده می شود. بر پا به نوشته های طب سنتی آیرودیک، بررسی شیمیایی بر روی این گیاه دارویی مورد توجه بوده است.

  خواص-راولفیا-فشارخون

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  خواص راولفیا

  خواص گیاه دارویی راولفیا برای فشار خون دارها

  گزارش شده که ریشه های راولفیا خواص قوی کاهنده فشار خون و آرام بخشی دارد. بیش از ۵۰ آلکالوئید از گونه R. serpentina جداسازی و گزارش شده است. مهمترین آلکالوئیدهای مورد استفاده در پزشکی رسرپین، و رسیرامین و دسپردین هستند. رسرپین به عنوان عامل کاهنده فشار خون استفاده می شود.

  همچنین ترنکیولیزر، دسپردین ورسینامین  نیز به عنوان کاهنده فشار خون و آرام بخش استفاده می شوند. آجمالینیک آلکالویید اصلی محصولات بدون خواص آرام بخشی گونه R. serpentine است. آجمالین مرتب کننده ضربان قلب است و به عنوان عامل ضد بی نظمی ضربان قلب استفاده درمانی دارد.

  گیاه-دارویی-راولفیا

  گیاه دارویی راولفیا

  زیستگاه راولفیا

  گونه R. serpentine در دامنه وسیعی از شرایط آب و هوایی رشد می کند اگر چه نواحی گرم و مرطوب با بارندگی کافی مکان های بسیار مناسب برای رشد انبوه این گیاه محسوب می شود. این گیاه بومی هند و کشورهای مجاور است. گیاه راولفیا معمولا در اکثر نواحی با بارندگی سالیانه ۳۷۵-۱۵۰ سانتی متر و ارتفاع بیش از ۱۲۰۰ متر در کشورهای هند، پاکستان، برمه، تایلند، سریلانکا، ماله و اندونزی رشد می کند، این گیاه بیشتر از منابع روییده در طبیعت تهیه می شود و تنها در مقیاس کوچکی در هند و بنگلادش به صورت زراعی کشت می شود.

  منبع :

  کتاب بیماری های مهم گیاهان دارویی، انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد، ۱۳۸۹

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.