تاریخ :۲۱ خرداد ۱۴۰۲
حشره-تریپس-گلایول

حشره تریپس گلایول

 • حشره تریپس گلایول

  تاریخچه تریپس 

  حشره تریپس گلایول با نام علمی Taeniothrips simplex می باشد. برای اولین بار توسط مریسون در سال۱۹۳۰ از روی میخک Dianthus caryophyllus در استرالیایی جنوبی جمع آوری شد. Kellie O’Neill می گوید این حشره از آفریقا و از Gladiolus x hortulanus منشا گرفته است. در ایالت متحده اولین بار در سال ۱۹۳۲ در فلوریدا پیدا شد و بنابراین با انتشار پیاز های گل در تمام دنیا منتشر شده است.

  زیست شناسی حشره تریپس گلایول  

  حشره کامل تریپس گلایول به رنگ قهوه ای و قادر است در طول زمستان زنده بماند و با حرارت بالای ۱۲ درجه به تولید مثل ادامه بدهد. تولید مثل به روش بکرزایی است. تخم های حشره سفید و صاف هستند. تخم های تلقیح نشده حشرات نر را تولید می کنند. ماده ها در تمام قسمت های گیاه از جمله پیاز، برگ ها یا قطعات گل تخم گذاری می کنند. مرحله رشدی این حشره فاقد دیاپوز است. دارای دو مرحله لاروی است که به رنگ زرد می باشد و لارو سن دوم به اندازه حشره کامل است.

  تریپس گلایول۱

  تریپس گلایول

  خسارت حشره تریپس گلایول

  تریپس در ابتدا به گل حمله می کند و بر اثر تغذیه آفت پیاز ها قسمتی از ذخایر آبکی خود را از دست داده و به رنگ سیاه در می آیند برگ ها دارای لکه های سفید پوشیده از قطرات قهوه ای عسلک می باشند و گلبرگ های گل خشک می شوند و در نهایت باعث پوسیدگی می گردد.

  مرحله شفیرگی روی گیاه در داخل برگ ها یا زیر فلس های پیاز می باشد. این حشره بیشتر روی گلایول زندگی می کند اما گاهی ممکن است روی میخک، زنبق و نرگس،گل شیپوری پیچی، آزالیا، گل همیشه بهار و چمن غاز دیده شود. در صورت حمله شدید این آفت به گیاهان جوان تولید گل کاهش می یابد. این حشره گل ببری، گل غازی و Tritonia sp را به عنوان میزبان خود انتخاب نمی کند.

  تریپس گلایول 2

  خسارت تریپس گلایول

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  کنترل تریپس 

  کنترل بیولوژیک و استفاده از سموم امکان پذیر است. از طرفی به دلیل تکثیر فراوان در صورتی که از ابتدای رویش گیاهی به ویژه با تدخین پیازها در طول زمستان عملی نگردد خسارت ها عظیم خواهد بود.

  منبع

  gladiolus thrips – Thrips simplex (Morison)، Authors: H.A. Denmark, Florida Department of Agriculture,  Division of Plant Industry, and J. F. Price, University of Florida،۲۰۱۶          

  مترجم: سیده آسیه موسوی  

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.