تاریخ :۳ مهر ۱۴۰۲
سیاه-دانه-سرطان

تاثیر سیاه دانه بر روی دو نوع سرطان

 • تاثیر سیاه دانه بر روی دو نوع سرطان

  تاثیر سیاه دانه بر روی دو نوع سرطان بررسی شده است.

  اثر سیاه دانه روی سرطان روده بزرگ

  (Thymoquinone (TQ با توقف فاز G۱ چرخه سلولی رشد سلول های سرطانی را مهار می کند و برای درمان سرطان کولون استفاده می شود. Thymoquinoneاز طریق مکانیسم های وابسته به P۵۳ مرگ برنامه ریزی سلول را موجب می شود و به این ترتیب سلول های سرطانی را نابود می کند. از TQ برای درمان سرطان کولون در انسان استفاده می شود.

  اثر سیاه دانه روی سرطان خون

  آلفاهدرین، یعنی ساپونین پنتاسیکلین، از دانه های Nigella sativa جدا شده است. این ترکیب عصاره ی اتانومیک سیاه دانه است که در قسمت شماره ۵ ستون کروماتوگرافی اتیل – استات وجود دارد. اثر آن روی سلول های سرطانی مثل سرطان خون P۳۸۸ و سلول های ۱۲ LL در موش ها بررسی شد.

  آلفاهیدرین 

  آلفاهدرین قوی ترین صابونی ایزوله شده از ۵-CC است که عملکرد ضد توموری دارد. هنگامی که آلفاهدرین در دوز ۵- mg/kg۱۰ به مدت ۷ روز (تزریق درون صفاقی) به موش ها تزریق شد سرعت مهار تومورزایی به میزان ۶۵-۴۸ درصد در روز هشتم به صورت وابسته به دوز مشاهده شد. ۵-CC اثرات سمی قوی ای روی سلول ها دارد و نیز اثر نیرومندی روی پاسخ های ایمنی سلول می گذارد. آلفاهدرین افزایش وابسته به دوز – زمان را در apoptosis (مرگ برنامه ریزی شده سلول) سلول های سرطان خون P۳۸۸ موش ها موجب شد.

  تاثیر سیاه دانه بر روی دو نوع سرطان۱

  آلفاهدرین

  اثر سیاه دانه در apoptosis

  آلفاهدرین یعنی قوی ترین ساپونین apoptosis ایجاد می کند و پیش از وقوع apoptosis به سرعت گلوتاتینGSH احیاشده درون سلولی و تیول پروتیینی را تمام کرد. به موجب آلفاهیدرین سیتوکروم C از میتوکندری به سیتوزول رها می شود. تغییر تیول درون سلولی و حالات اکسیداسیون و احیا به اختلال در ساختار میتوکندری منجر می شود و در مکانیسم های مرگ سلولی ایجاد شده با آلفاهیدرین مهم هستند.

  عوارض سیاه دانه

  مجله تحقیقات دارویی نشان داد که روغن سیاه دانه بی خطر است، اگرچه عوارض جانبی احتمالی شامل حالت تهوع، نفخ یا احساس سوزش، افزایش جزئی آنزیم های کبدی و کلیوی هنگام مصرف روغن سیاه دانه دیده شده است و از آنجا که حتی مکمل های طبیعی می توانند عوارض جانبی ایجاد کنند و گاها در داروها تداخل ایجاد کنند قبل از افزودن یک مکمل به رژیم روزانه باید با  پزشک مشورت کنید. 

  تاثیر سیاه دانه بر روی دو نوع سرطان۲

  سیاه دانه

  منبع :

  کتاب چگونه غذا بخوریم تغذیه از دیدگاه قرآن و عترت، نویسنده حجت الاسلام سید صفر علی لکی صرافی، ۱۳۹۵

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.