تاریخ :۳ مهر ۱۴۰۲
خواص-دارویی-جنسان

خواص دارویی گیاه جنسان

 • خواص دارویی گیاه جنسان

  گیاه شناسی گیاه دارویی جنسان

  جنسان Ginseng با نام علمی Panax ginseng گیاهی چندساله، مستقیم، علفی دائمی، در حدود ۶۰ سانتی متر بلندی، دارای ریشه کوتاه، گوشتی، ضخیم، استوانه ای با دو کی شکل است. گونه Panax quiniquefolium (گونه آمریکای شمالی) گیاهی مستقیم، به بلندی ۳۰ تا ۴۵ سانتی متر، دارای ریشه دوکی و اغلب منشعب است. شما از خواص دارویی گیاه جنسان چه می دانید؟

   خواص دارویی گیاه

  درخت جنسان قرن هاست که در طب شرق به عنوان یک گیاه دارویی مهم استفاده می شود. بیش از ۴۰۰۰ سال است که جنسان در طب چین مورداستفاده قرار می گیرد و به نام ریشه آدم نما یا اسانس انسان معروف است. ریشه های گونه Panax ginseng C.A. Meyers اغلب اشاره به درخت جنسان کره ای دارد و ریشه های گونه  .P. quinquefolium L به عنوان جنسان آمریکایی شناخته می شود. جنسان چینی یا کره ای یکی از نادرترین و گرانترین گیاهان دارویی است.
  جنسان آمریکایی در چین برای تب و خستگی ناشی از بیماری های مزمن لاغر کننده مانند سل استفاده می شود. در مورد سرفه های ناشی از ضعف ریه نیز مفید است. جنسان کاذب نیز به عنوان ضد درد و برای قطع خونریزی داخلی و خارجی استفاده می شود. جنسان حاوی چندین ترکیب شیمیایی است.

  از خواص دارویی گیاه جنسان چه می دانید1

  خواص گیاه جنسان

  از ترکیبات و خواص دارویی گیاه جنسان چه می دانید

  اهمیت آن به خاطر وجود چندین ساپونین در ریشه این گیاه است. برای نمونه جینسنوسیدها یا پاناکسوزیدها را می توان نام برد که به اشکال مختلف قرص، پماد، کپسول و شربت به بازار دارویی عرضه می شود. ماده مؤثره این گیاه مقاومت عمومی بدن را افزایش داده و از زمان های قدیم به عنوان تب بر، رفع کننده خستگی های روحی و جسمی و لرزش های فیزیکی زمان پیری، بهبود دهنده سیستم عصبی، کاهش دهنده قند و کلسترول خون و تنظیم کننده متابولیسم کبد مورد استفاده قرار می گیرد.

  جینسنوسید در صنایع غذایی به عنوان نگهدارنده و طعم دهنده و در صنایع آرایشی و بهداشتی نیز مصرف می شود. در طب چین جنسان به عنوان یک نیروبخش، محرک و تحریک کننده جنسی شناخته می شود. پژوهش های جدید وجود ترکیبات استروئیدی مشابه هورمون های جنسی انسان را در آن نشان داده است. این گیاه باعث تقویت سیستم ایمنی و کاهش خستگی هم می شود. مصرف زیاد جین سنگ دارای عوارض جانبی نظیر افزایش و کاهش فشار خون و تحریک سیستم عصبی است. این گیاه دارویی مورد توصیه سازمان بهداشت جهانی برای بالابردن کارایی فیزیکی و روانی انسان است.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  زیستگاه

  گونه Panax ginseng بومی شمال چین و کره است. این گیاه در کشورهای چین، کره، ژاپن و نواحی محدودی از شوروی سابق کشت می شود. گونه Panax quinquefolium بومی جنوب شرق و شمال شرقی آمریکاست. این گیاه در چندین ایالت آمریکا و کانادا کشت می شود.

  منبع :

  کتاب بیماری های مهم گیاهان دارویی، انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد، ۱۳۸۹

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.