تاریخ :۹ مهر ۱۴۰۲
آشنایی با آفت سپردار گلابی

آشنایی با آفت سپردار گلابی

  • نام علمی: Quadraspidiotus pyri Lich

  این حشره ابتدا از روی تنه زردآلو در کرمانشاه جمع آوری گردید، ولی احتمالا در سطح وسیعی از مناطق میوه خیز کشور ما انتشار دارد. ثقه الاسلامی در سال ۱۳۵۵ در منطقه خراسان روی سیب گزارش کرده است. بعلاوه این آفت از سراسر اروپا، شمال افریقا، کشورهای آسیائی و جنوب روسیه گزارش شده است. این حشره به تنه درختان متنوعی از جمله سیب، گلابی، ازگیل، گوجه گیلاس، چنار و زبان گنجشک حمله می کند. شدت خسارت در بعضی نقاط در غرب کشور روی تنه و شاخه زردآلو و سیب قابل ملاحظه است.

  مشخصات ظاهری

  • سپر حشره ماده به قطر ۲ تا ۲/۳ میلیمتر و سپر کمی برجسته است.
  • جلد لاروی مرکزی و به رنگ قرمز متمایل به نارنجی و رنگ سپر خاکستری متمایل به سیاه است
  • سپر پوره نر کشیده و از رنگ سپر حشره ماده کمی روشن تر می باشد.
  • بدن حشره ماده کاملا گلابی شکل و به رنگ زرد لیمویی است.

  سپردار گلابی

  در این گونه روی پیجیدیوم سه جفت Lobe وجود دارد. L1 ها با هم موازی و فرورفتگی در طرفین کاملا نمایان است و در بین آنها دو شانه قرار گرفته که طول آنها از طول لوب ها کمتر است. L2 ها غیرمتقارن و دارای یک فرورفتگی مشخص در قسمت انتها هستند. بطوریکه نیمه داخلی از نیمه خارجی بلندتر به نظر می رسد. در بین L1 و L2 فاصله نسبتا زیادی است که به وسیله خارهای دندانه دار پر می شود. L3 نسبتا کوچک و بوسیله سه شانه با دندانه های بلند از L2 جدا می شوند.

  مشخصات زیست شناسی

  محل استقرار این شپشک روی تنه و شاخه و در نتیجه باعث خشک شدن شاخه ها می گردد. از آفاتی است که می تواند از نظر اقتصادی خسارت فراوان ایجاد کند ولی خوشبختانه در اکثر نواحی در اثر عوامل بیولوژیک تحت کنترل در می آید. این حشره زمستان را بصورت پوره سن دوم روی تنه درختان میزبان می گذراند. در بهار بالغ می شود و شروع به تخم ریزی می کند. ظاهرا پوره های سن اول برگ درختان را نیز آلوده می کنند ولی نمی توانند دوره زندگی خود را روی برگ کامل کنند و لذا از بین میروند.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  منبع: کتاب آفات درختان میوه و مدیریت کنترل آنها، انتشارات مرکز نشر سپهر، ۱۳۹۳.

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.