تاریخ :۱۱ مهر ۱۴۰۲
  • نام علمی: .Lepidosaphes pistaciae Arch

  نام جنس سپردار پسته اخیرا به Pistaciaspis تغییر یافته است. این گونه در مناطق خراسان، زاهدان، قزوین، قم، ساوه، شهریار و کرمان روی سرشاخه میوه و برگ پسته مشاهده می شود و در بعضی سال ها خسارت قابل توجه دارد. این حشره دارای دو فرم بیولوژیک بنام P. Pistaciae و F. pistacicola Borkh که بیشتر روی تنه و شاخه های کلفت مشاهده می شود و دیگری بنام P. Pistaciae  و F. typicus Arch که بیشتر روی برگ، میوه و سرشاخه های جوان ایجاد خسارت می کنند.

  مشخصات ظاهری:

  سپر حشرات ماده بطول حدود ۳ سه میلی متر و برنگ قهوه ای متمایل به خاکستری می باشد. سپر حشرات تر کوچک، باریک و نسبتا مستقیم است و رنگ روشن دارد. بدن حشرات کامل شکری رنگ، گلابی شکل و کشیده است و قسمت عقبی آن که پهن تر است تیره تر به نظر می رسد. خصوصیات میکرومورفولوژیک آن بخصوص از نظر وضعیت لب ها، خارهای بین بندهای شکم و غده شاخکی کاملا با گونه های مشابه متفاوت است ولی باید توجه داشت که چون روی تنه فقط این گونه دیده می شود، شناختن آن بسیار ساده است.

  مشخصات زیست شناسی:

  این حشره از نظر بیولوژی بسیار شبیه سپردار واوی سیب است. زمستان را بصورت تخم در زیر سپرهای حشره ماده بسر میبرد. تخم ها بیضی شکل و سفید رنگ هستند. این تخم ها در بهار باز میشوند و پوره های سن اول یا لارو، در سطح شاخه، برگ و مانند اکثر شپشک ها انتشار آفت بوسیله باد و عوامل دیگر از جمله میوه پراکنده می شوند.

  مانند اکثر شپشک ها انتشار آفت بوسیله باد پرندگان، اغلب در این مرحله صورت می گیرد. روی سرشاخه و تنه درختان متمرکز هستند، قادر نیستند که دوره زندگی خود را کامل کنند و از بین می روند.پوره های حشرات نسل دوم در اواخر مرداد و اوایل شهریور ظاهر می شوند و بیشتر روی درختان متمرکز هستند. شپشک هایی که روی برگ و میوه می روند قادر نیستند که دوره زندگی خود را کامل کنند و اغلب با ریزش برگ ها و برداشت میوه از بین می روند.

  نحوه مبارزه:

  این آفت اغلب در نقاط پسته خیز کشور از نظر انبوهی جمعیت در حال تعادل بیولوژیک و تحت تأثیر عوامل طبیعی کنترل کننده جمعیت آن پائین تر از سطح زیان اقتصادی می باشد. تنها در باغ هایی که برای مبارزه با زنجره پسته از ترکیبات کلره بخصوص D.D.T استفاده می شد، حالت طغیانی پیدا کرد، ولی با محدود شدن ورود و مصرف D.D.T از شدت تراکم این آفت این کاسته شده است.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  کنترل بیولوژیک:

  با توجه به تعداد سپرهای سوراخ شده که نشان دهنده وجود دانه های پارازیت جنس Aphytis روی این آفت می باشد، باید نسبت به اهمیت این عوامل کنترل کننده طبیعی مطالعات بیشتری صورت گیرد. طبق مطالعات انجام شده درباره اثر کفشدوزک نقاب دار دو لکه .Chilocorus bipustulatus L روی جمعیت سپردار واوی سیب و سپردار بنفش زیتون، به نظر می رسد که این کفشدوزک در کنترل انبوهی سپردارهای پسته نیز اثر قابل توجه داشته باشد.

  منبع: کتاب آفات درختان میوه و مدیریت کنترل آنها، انتشارات مرکز نشر سپهر، ۱۳۹۳.

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.