تاریخ :۲۱ خرداد ۱۴۰۲
خواص-پیاز-غذا

خواص گیاه پیاز که نیاز هر غذاست

 • خواص گیاه پیاز که نیاز هر غذاست

  گیاه شناسی پیاز 

  پیاز معمولیOnion با نام علمی Allium cepa از خانواده لاله و گیاهی دو ساله است برگ های آن لوله ای و توخالی و ساقه گل دهنده آن تقریبا به ارتفاع و با یک متر می رسد. گل پیاز کامل بوده و دارای اندام نر و ماده است. پیاز گیاهی دگر گرده افشان است و تلقیح آن با حشرات انجام می شود رنگ پوست پیاز ممکن است از سفید تا زرد، قهوه ای، قرمز و بنفش متغیر باشد. بدانیم از خواص گیاه پیاز که نیاز هر غذاست. 

  خواص گیاه پیاز که نیاز هر غذایی است1

  گیاه شناسی پیاز

  ترکیبات و خواص درمانی پیاز

  خصوصیات ضد میکروبی پیاز ظاهرا از ترکیبات گوگردی منشا می گیرد تحقیقات نشان داده است که عصاره پیاز و سیر از میزان قند، چربی و لخته شدن پلاکت ها می کاهد و سبب تشدید تجزیه فیبرین ها در خون می شود که نشانگر این است که پیاز ها ممکن است در جلوگیری از تصلب شرائین و سایر بیماری های قلبی و عروقی مفید باشند.

  برای پیشگیری از بروز ناتوانی جنسی و همچنین شفای ناراحتی های قلب و عروقی و دیابت این گیاه تجویز می شود. مصرف پیاز ترشحات دستگاه هاضمه را تنظیم کرده و اشتها را زیاد می کند. پیاز به دلیل داشتن مواد موثره درمانی مانند پروستا گلاندین ها باعث گشاد شدن رگ های خونی و به واسطه داشتن اولین گیاهی موجب شفای بیماری دیابت می شود. پیاز خام، آلبومین ادرار را کاهش داده و التهاب بدن را از بین می برد. بدن را در برابر سرما خوردگی ایمن نموده و سرفه را برطرف و مجاری تنفسی را ضد عفونی می کند. مانع لخته شدن خون شده و از پیری زودرس نیز جلوگیری می کند.   

  دیگر خواص پیاز که نیاز هر غذایی است

  خوردن پیاز از پوکی استخوان پیشگیری می کند. قلب را فعال می کند.رنگ چهره را زیبا می کند. تنش و نگرانی را از بین می برد. هاضمه را تقویت می کند و خطر ابتلا به سرطان ریه را کاهش می دهد.

  پیاز خام برای درمان گلو درد، سرفه و ناراحتی های تنفسی مفید است. افرادی که قند خون شان کمتر از میزان طبیعی است باید در خوردن پیاز خام احتیاط کنید. پیاز خام دافع سنگ کلیه است و ادرار آور می باشد. پیاز توان و تأثیر داروهای ضد لخته خون از جمله وارفارین و کومارین را بالا می برد و بالعکس اسفناج به دلیل داشتن ویتامین K اثر این داروها را تقریبا خنثی می کند.

  ترکیبات موجود در پیاز 

  پیاز به دلیل داشتن سیتریک اسید موجب هضم و جذب کلسیم می گردد. شربت و قطره سیر و پیاز دارای خواص مدر و دافع سموم بدن مانند او ره، اوریک اسید و آلبومین است. به علاوه دارای اثر ضد میکروبی مجاری ادرار است. مصرف سیر و پیاز برای مبتلایان به دیابت، رومانیه، ورم پروستات خشکی عمومی و ورم اندام ها بسیار مفید است. خوردن پیاز ضرر و زیان آب های آلوده را از بین می برد و دلیل آن این است که پیاز و سیر آنتی بیوتیک قوی هستند. پیاز خستگی را بر طرف، اعصاب را قوی، قوه راه رفتن را زیاد می کند و تب را از بین می برد. پیاز لثه را محکم و از خونریزی آن جلو گیری می کند. پوست بدن را لطیف می کند.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  زیستگاه پیاز

  به نظر می رسید که منشأ سیر و پیاز آسیای مرکزی باشد.

  منبع :

  کتاب بیماری های مهم گیاهان دارویی، انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد، ۱۳۸۹

  کتاب بدانید و سالم بمانید، هفت گام برای سلامتی، نشر اندیشمندان جوان، ۱۳۹۳

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.