تاریخ :۹ مهر ۱۴۰۲
لکه-باکتریایی-هندوانه

لکه باکتریایی میوه هندوانه

 • لکه باکتریایی میوه هندوانه

  عامل بیماری لکه باکتریایی هندوانه

  لکه باکتریایی میوه هندوانه در سال ۱۹۷۹ با نام  Pseudomonas pseudoalcaligenes subsp. citrulli به عنوان عامل مرگ گیاهچه هندوانه گزارش گردید که در تاکسونومی جدید عامل بیماری باکتری Acidovarax avenae  این باکتری گرم منفی، کروی شکل، متحرک و دارای یک تاژک قطبی است.

  باکتری عامل مرگ گیاهچه روی برگ تنباکو واکنش فوق حساسیت نداشته و سبب علایم روی هندوانه نمی شود، در صورتی که باکتری عامل بیماری لکه باکتریایی میوه در تنباکو واکنش فوق حساسیت داشته و سبب سوختگی گیاهچه، زخم برگ و علایم روی میوه هندوانه می شود همین تجزیه و تحلیل متیل استر اسید چرب بیانگر شباهت خیلی زیاد این دو باکتری است و از نظر تاکسونومیکی نمای این دو باکتری روشن نیست.

  عامل-باکتریایی-هندوانه

  عامل لکه باکتریایی هندوانه

  انتشار لکه باکتریایی میوه هندوانه

  این باکتری در سال ۱۹۸۸ از جزایر ماریان گزارش گردید و در سال ۱۹۸۹ سیب آلودگی مزارع هندوانه در ایالات متحده آمریکا شد و به دنبال آن از محصولات ایالت های فلوریدا، کارولینای جنوبی و ایندیانا جدا گردید. اگر چه سایر گیاهان جالیزی نیز به این باکتری حساس هستند ولی کمتر گزارش گردیده و فقط روی هندوانه گزارش شده است. این بیماری تاکنون از ایران گزارش نشده است.

  علایم بیماری

  علایم بیماری به طور مشخص روی هندوانه به رنگ سبز زیتونی تیره با لکه های کمرنگ روی سطح میوه است. علایم ابتدا به صورت لکه های کوچک آبگزیده کمتر از یک سانتی متر قطر قابل ملاحظه بوده ولی به سرعت گسترش یافته و اکثر سطح میوه را بعد از ۷ – ۱۰ روز می پوشاند. به همان اندازه که لکه ها بزرگ می شوند اطراف لکه ها نکروز شده و زخم ها توسعه می یابند زخم میوه به ندرت در داخل گوشت میوه پیشرفت می کند ولی اگر چنین شد در این موقع دانه ها نیز آلوده می شوند.

  • گسترش سریع زخم ها معمولا چند هفته قبل از برداشت صورت می گیرد.
  • این باکتری همچنین روی طالبی و خربزه ایجاد آلودگی می کند.
  • برگ ها را آلوده می کنند اگر چه اندام های نگهدارنده میوه ممکن است سالم به نظر برسند.
  • زخم های روی برگ کوچک، قهوه ای تیره بعضی موقع زاویه دار و اغلب به چشم نمی آیند.
  • در طول یک دوره رطوبت بالا حاشیه برگ ها زخم های آبسوخته ظاهر می شوند.

  این باکتری بذر زاد بوده و چون مزارع تجاری هندوانه با کاشت گیاهچه در گلخانه بدست آمده یا با وسایل دیگر منتقل می شوند علایم اولیه روی گیاهچه درست زیر برگ لپه به صورت لکه های آبسوخته دیده می شود و با رشد برگ لپه ها، زخم ها نکروتیک شده و به موازات رگبرگ ها گسترش می یابند لکه ها روی برگ کوچک و قهوه ای تیره و ممکن است هاله زرد رنگی اطراف آنها را احاطه کند گیاهچه های آلوده اغلب مضمحل شده و در گلخانه می میرند ولی علایم اندام های هوایی در یک آب و هوای گرم و مرطوب به آرامی افزایش می یابند.

  علایم-لکه-باکتریایی

  علایم لکه باکتریایی هندوانه

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

   چرخه بیماری لکه باکتریایی میوه هندوانه

  این باکتری بذر زاد بوده و ممکن است موجب آلودگی سطح بذری و درون بذری شود. سبب مرگ گیاهچه شده که منبع مایه تلقیح ثانویه خیلی مهم به ویژه در محصولاتی که به سهولت جابجا می شوند، بوده و نیز در شرایط گرم، مرطوب، آبیاری بارانی، پوشش گیاهی متراکم، بافت حساس گیاه را برای انتشار بیمار گر و افزایش بیماری مناسب می کند آلودگی ثانویه بعد از ورود باکتری به داخل بافت از طریق منافذ طبیعی همانند روزنه ها اتفاق می افتد.

  • در مزرعه باکتری در سطح زخم ها تولید می شود.
  • از طریق باران روی برگ های جوان و برگ های مجاور قرار گرفته و ایجاد آلودگی می کند.
  • اگرچه به نسبت خیلی زیاد برگ ها در گیاه ممکن است علایم زیادی را نشان دهد.
  •  شدت علایم در برگ های انفرادی کمتر است.

  در نتیجه آلودگی، پژمردگی، از بین رفتن برگ، خشکیدگی رگبرگ یا متلاشی شدن رگبرگ ها صورت نمی گیرد همچنین شواهدی برای آلودگی سیستمیک به وسیله این باکتری وجود ندارد و باکتری از سطح رگبرگ های ضدعفونی شده و ساقه جدا نشده است زخم های سطح برگ اهمیت بیشتری را در مایه تلقیح اولیه برای آلودگی میوه دارند و زخم های روی میوه های رسیده یک منبع مایه تلفیح ثانویه اضافی در مزرعه است.

  باکتری به همراه آب میوه آلوده فیلتر شده هندوانه وجود داشته و مرتبط با بذر می باشند. باکتری به وسیله آب باران پخش شده و آلودگی موفق در برگه مرطوب در دمای ۲۶ درجه سانتی گراد فقط در ظرف مدت ۳۰ دقیقه اتفاق می افتد.

  چرخه-باکتریایی-هندوانه

  چرخه لکه باکتریایی هندوانه

  کنترل بیماری

  1.  استفاده از بذر سالم
  2. استفاده از آب گرم برای حذف آلودگی از بذر مؤثر نیست.
  3. شخم مزارع الوده به لکه باکتریای میوه در پاییز.
  4. مهار مرگ گیاهچه در طول سال جهت حذف آلودگی با کاهش میزان باکتری بیمار گر.
  5. تناوب با محصولاتی غیر از جالیز به مدت سه سال یا بیشتر.
  6. احداث گلخانه های استاندارد و رعایت بهداشت زراعی به ویژه در ساختمان هایی که آلودگی اتفاق می افتد.
  7. استفاده از تر کیبات سمی و سمپاشی منظم که می تواند نرخ رشد باکتری و بیماری را کاهش دهد.

  منبع :

  کتاب بیماری های مهم سبزی، صیفی و جالیز در ایران و مدیریت تلفیقی آنها، انتشارات سروا، ۱۳۹۴

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.