تاریخ :۲۰ خرداد ۱۴۰۲
 • مگس گیاهک غلات چیست

  اهمیت اقتصادی مگس گیاهک غلات

  مگس گیاهک غلات .Oscinella frit L این آفت اولین بار از اطراف ورامین جمع آوری گردیده است و همین طور وجود آن از بعضی نقاط این کشور گزارش شده است. مگس گیاهک غلات چیست

  لارو این مگس با تغذیه از جوانه مرکزی گندم و جو سبب خشک شدن آن می گردد و در اثر این حمله جوانه های دیگری از اطراف بوته خارج شده و میوه بسیار پر پشت می گردد ولی رشد نمی کند و خوشه گندم تشکیل نمی گردد، خسارت بیشتر در سال هایی که بارندگی کم و بهار سرد است شدت دارد. این آفت به انواع ذرت نیز خسارت وارد می کند.

  شکل شناسی مگس گیاهک غلات

  حشره کامل به طول ۱/۵-۲ میلی متر و سیاه رنگ می باشد. سر کره ای شکل هم عرض سینه است. چشم های مرکب، برجسته و هر یک در طرفین سر به اندازه ۱/۴ عرض سر را می پوشاند. لبه داخلی چشم ها دارای ۵ تا۶ عدد مو می باشد. روی پیشانی یک شکل مثلث به رنگ سیاه براق دیده می شود و سطح آن مشبک است. لبه های کناری آن مجهز به ۸ یا ۹ عدد مو می باشد. در وسط مثلت سه عدد چشم ساده وجود دارد. شاخه ها کاملا سیاه رنگ، خرطوم تن سیاه رنگ و ضخیم است.

  مگس گیاهک غلات۱

  شکل مگس گیاهک غلات

  قفسه سینه به رنگ سیاه براق  و سطح زیرین آن برجسته و بالانسیه ها سفید رنگ است. بال ها کم و بیش دودی رنگ و پرزدار است. لارو کامل به طول ۴-۵ میلی متر و به رنگ سفید شیری است سر آن مجهز به یک جفت شاخک کوتاه استوانه ای شکل می باشد.

  زیست شناسی مگس گیاهک

  به صورت لارو سن آخر به سر می برد. در اوایل بهار تبدیل به شفیره شده و پس از حدود یک هفته مگس های کوچک ظاهر می گردند. پرواز حشرات کامل در ساعات گرم روز صورت می گیرد. پس از تغذیه و جفتگیری هر مگس ماده حدود ۲۰ الی ۴۰ عدد تخم در غلاف  برگ و به ندرت در پهنک برگ یا کنار طوقه گندم و یا گرامینه های دیگر قرار می دهند. پس از ۳ تا ۵ روز لاروها نمایان شده و به سمت جوانه مرکزی بوته می روند. در نتیجه تغذیه لارو مگس گیاهک غلات جوانه مرکزی زرد و خشک شده ولی برگ های اطراف بوته سبز و شاداب باقی می مانند.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  مگس گیاهک غلات۲

  خسارت مگس گیاهک غلات

  پس از طی دوران لاروی که بسته به شرایط محیط ۲ تا۳ هفته طول می کشد. در لابه لای برگ ها تبدیل به شفیره می شوند. پس از یک هفته مگس های نسل دوم ظاهر می گردند. در اطراف بوته ها گندم کوپه و یا بهاره به فراوانی دیده می شوند. این حشره چند نسلی است در بهار قبل از به خوشه رفتن غلات و در پائیز به مزارع گندم و جو و همچنین چمن کاری ها حمله می کنند. در مزارع و چمن های آلوده سمپاشی با محلول دو درهزار لیندین ۲۵ درصد و یا مالاتیون ۶۰ درصد نتیجه مطلوب می دهد.

  منبع :

  کتاب حشره شناسی کشاورزی، (حشرات، کنه ها، جوندگان و نرم تنان زیان آور) و مبارزه با آنها، ناشر دانشگاه تهران، ۱۳۸۷

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  اشتراک‌گذاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.