تاریخ :۱۰ مهر ۱۴۰۲
ترخون-پاکسازی-کبد

ترخون پاکسازی کننده کبد

 • ترخون پاکسازی کننده کبد

  گیاه شناسی ترخون

  ترخون یا تلخون با نام علمی Artemisia dracunculus گیاهی پایا به ارتفاع ۳۰ سانتی متر تا یک متر است و دارای برگ های ساده به رنگ سبز است. برگ های قاعده ساقه آن به ۳ لوب، تقسیم می شود و کاپیتول های آن کوچک و با رنگ سبز و خوشه ای است. قسمت مورد استفاده ترخون، برگ ها و سر شاخه های جوان گیاه است. ترخون منبع بسیار خوبی از آهن، کلسیم و منگنز می باشد. این گیاه همچنین دارای پتاسیم، منیزیم، ویتامین های A و C می باشد. ترخون پاکسازی کننده کبد است. طبیعت این گیاه در طب سنتی ایرانی، گرم و خشک است.

  خواص درمانی ترخون پاکسازی کننده کبد

  دمنوش ترخون اشتها آور است؛ زیرا ترخون ترشح شیره های گوارشی معده را تحریک می کند و به همین دلیل موجب افزایش اشتها می شود. دم کرده این گیاه باعث رفع خستگی شده و همچنین خاصیت آرامش بخش دارد. این دمنوش نفخ معده را برطرف کرده و هضم غذا را آسان می کند. ادرار آور است و یبوست را برطرف می سازد. این دمنوش به علت بوی تند و معطرش تا حد زیادی برطرف کننده بوی بد دهان می باشد. دمنوش ترخون تاثیر بسزایی در بهبود جریان گردش خون دارد. ترخون پاکسازی کننده کبد است و موجب بهبود سم زدایی در بدن می شود. دهان را خوشبو، هضم غذا را آسان و هوش را زیاد می کند.

  ترخون از خانواده کاسنی و سرشار از کلسیم، فسفر، آهن، سدیم و پتاسیم است . ترخون خواب آور، ضد التهاب و مسکن درد دندان است و برای درمان زخم های دهان مفید است. ترخون نیروی مخدر ضعیفی دارد و به همین دلیل مسکن است.

  خواص-ترخون

  خواص ترخون

  موارد منع مصرف ترخون پاکسازی کننده کبد

  از مصرف زیاد دمنوش ترخون باید، خودداری شود؛ زیرا حاوی درصد بالایی استراگول است که می تواند، عوارضی به دنبال داشته باشد. مصرف این دمنوش برای خانم ها در دوران بارداری منع شده است. قوه باء را تقلیل می کند.

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  منبع :

  کتاب کافی شاپ در خانه،آشنایی با انواع نوشیدنی‌های سرد و گرم دمنوش‌ها، عرقیات گیاهی، اسموتی…، ۱۳۹۶

  کتاب بدانید و سالم بمانید، هفت گام برای سلامتی، نشر اندیشمندان جوان، ۱۳۹۳

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.