تاریخ :۱۱ مهر ۱۴۰۲
آشنایی با تریپس ها(Thysanoptera)

آشنایی با تریپس ها(Thysanoptera)

 • مشخصات ظاهری:

  حشرات کوچک و باریک اندامی هستند. این حشرات ممکن است بالدار یا بدون بال باشند. در افراد بالدار دارای دو جفت بال خیلی باریک و نسبتا بلند با ریشک های متراکم و بلند در حاشیه بال می باشند. قطعات دهان از نوع مکنده، خرطوم کوتاه و مخروطی و نامتقارن و در قسمت عقبی زیر سر قرار گرفته و استیله ها شامل آرواره های طرف چپ طرف راست از بین رفته است. پنجه ها یک یا دو مفصلی و به جای ناخن بادکش دارد.

  تریپس

  مشخصات بیولوژی:

  تریپس ها از نظر دگردیسی حد واسط بین حشرات با دگردیسی ساده و حشرات با دگردیسی کامل هستند و معمولا چند نسلی می باشند. تریپس ها اغلب گیاه خوارند و از گل، برگ، میوه، جوانه و سرشاخه های جوان تغذیه می کنند و آثار تغذیه این حشرات روی برگ ها با ایجاد لکه های نقره ای رنگ مشهود است و به دو زیرراسته Trebrantia که انتهای شی ماده مجهز به تخمریز و تخم های خود را داخل نسج نبات می گذارد و زیرراسته Tubulifera انتهای شکم ماده لوله ای شکل و تخم های خود را زیر پوستک ها و شکاف تنه و ساقه گیاهان قرار می دهد.

  تریپس درختان میوه

  • نام علمی: Taeniothrips incansequens Usel

  تریپس درختان میوه

  جشنواره پاییزه
  جشنواره فروش بذر های خاص و کمیاب با بیش از ۱۲۰۰ رقم تنوع
  همین الآن خرید کنید

  این گونه از جوانه، برگ و میوه های کوچک گلابی، گیلاس و آلو تغذیه می کند و زمستان گذرانی بصورت شفیره در خاک و در بهار با گرم شدن هوا تبدیل به حشره کامل شده و با مکیدن شیره گیاهی به اندام جوان میزبان خسارت می زند و آثار خسارت بصورت لکه های زردرنگ و تغییر شکل اندام گیاه ظاهر می شود. این گونه را اولین بار مرتضوی ها و درن در سال ۱۳۵۵ در اوین (شمیرانات) روی گلابی گزارش کردند.

  • گونه های دیگر:
  1. گونه .Tatratus Hal روی گل های سیب و گلابی مشاهده گردید.
  2. .Sericothrips gracilicornis Will روی گل های سیب و گلابی در منطقه خرم آباد لرستان گزارش شده است.
  3. Mycterothrips ischirkunae yakhontov توسط علوی در سال ۱۳۷۴ در منطقه بجنورد روی آلبالو و گلابی گزارش شده است.

  منبع: کتاب آفات درختان میوه و مدیریت کنترل آنها، انتشارات مرکز نشر سپهر، ۱۳۹۳.

  امتیاز شما به این مقاله چقدره؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.